בניין, יחצ

למרות הכפלת הארנונה: מספר "דירות הרפאים" של משקיעים זרים גדל

לאחר המחאה החברתית הוחלט להטיל קנס על בעלי בתים שאינם מתגוררים בהם. בעלי הדירות למדו להתחמק מהמס - שגם כך בוטל עם הזמן, ומספר הדירות הלא מאוישות עלה

עשרות אלפי נכסים ריקים מוחזקים בישראל על ידי יהודים מהעולם, במטרה לנפוש או להכין מקלט מפני האנטישמיות בחו"ל. בניסיון לעודד השכרה, הוחלט בעבר להכפיל את הארנונה על מי שיחזיקו דירה ללא שימוש - אבל התכנית  הופסקה תוך שנתיים בלבד. בזמן זה מספר הדירות הריקות גדל ובמקביל התפתחה תעשייה של התחמקות מהקנסות הלא גבוהים שנקבעו.

את דורה, תושבת לונדון שתחגוג 80 בחודש הבא, שום דבר לא עצר בדרך לדירת הנופש בתל אביב - לא מחירי הדירות כאן ובטח שלא קצת מיסים או ביקורת נגד משקיעים כמוה, שממשיכים לגור באירופה אבל משתלטים על שכונות שלמות שמתוכן ישראלים כבר נדחקו מזמן.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

ביטול השול השמאלי ופיזור חישנים: האם זה יביא את סוף הפקקים?

חידת קובי מימון: המקורב לטייקון חושף הכול

נשיא אריתריאה: המגורשים מישראל זכאים להרבה יותר מ-3,500 דולר

לא רחוק ממנה, ממשיכה חגית ממשיכה לספור בחשש את התושבים שנעלמו מהרחוב עם תריסים מוגפים, מרפסות ריקות ושכנים שמבקרים כאן פעמיים בשנה – היא מצאה את עצמה בבניין רפאים.

 בניין

מספר הדירות הלא מאוישות עלה (יחצ)

 

אחרי המחאה ב-2011, המליצה ועדת טרכטנברג להכפיל את הארנונה על דירות ריקות – כדי לעודד משקיעי חוץ למכור או להשכיר אותן לצעירים. רק כמה חודשים חלפו עד שהתכנית אושרה בממשלה, אבל הטלת המס החדש נדחתה עד ל-2015, וגם אז רק 4 ערים – ירושלים, תל אביב, חיפה ויבנה – ניצלו את סמכותן והעלו את הארנונה, עד ל-223 שקלים בשנה למטר. המשמעות: דירה ריקה של 100 מטרים, עלתה לבעלים שלה במס של 1,800 שקלים לחודש. אך המס על הדירות שפג בשנה שעברה, לא חודש מאז.

לא רק שהמס לא הוכח כאפקטיבי, אלא שצמחה סביבו תעשייה של התחמקות: חברות לניהול נכסים מציעות לבקר בדירה, לפתוח את הברז, להדליק את האורות – כך שייראה כאילו כן גרים בה והתשלום המוגדל ייחסך.

דווקא אחרי ההכפלה של הארנונה מספרן של הדירות הריקות בישראל זינק עד לשיא של כל הזמנים. לפי פרסומי הלמ"ס היו ב 2016-קרוב ל-160 אלף נכסים למגורים שאינם מאוישים, ב-12% יותר לעומת נתוני 2012.