יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, רויטרס

המהלך האמריקני נגד הנייה עלול להוביל להסלמה • פרשנות

משרד החוץ של ארה"ב הודיע כי יו"ר הלשכה המדינית הוכנס לרשימה השחורה - דבר שדוחק לקיר את הארגון, שעלול להגיב בטרור. המהלך אף מסמן לאבו מאזן: היזהר מקשר עם חמאס

משרד החוץ האמריקני הודיע היום (רביעי) כי יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, איסמאעיל הנייה, הוכנס לרשימת הטרור האמריקנית. מדובר בצעד בעל השלכות מרחיקות לכת עבור הפלסטינים, שמסמן להם: יש רף אחר לטרור.

חמאס הגיבו להודעה האמריקני, אמרו כי יילחמו ב"ניסיון הכושל ללחוץ על ההתנגדות", והבטיחו להמשיך לפעול עד "גירוש הכיבוש". כך שייתכן והמהלך של משרד החוץ האמריקני ידחוק את חמאס לקיר, ויוביל אותו לאופציית הטרור. זאת כאשר הארגון שפועל בעזה נמנע במשך זמן רב מפעולה נגד ישראל, למרות המתיחות ששררה בתקופה האחרונה על הגבול.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

ביטול השול השמאלי ופיזור חישנים: האם זה יביא את סוף הפקקים?

נשיא אריתריאה: המגורשים מישראל זכאים להרבה יותר מ-3,500 דולר

בעקבות הפרסום בחדשות עשר: המרכז הציבורי לאוטיסטים לא ייסגר

 איסמאעיל הנייה
 

איסמאעיל הנייה (ללא קרדיט)

 

לפי הודעת ארה"ב, חמאס סווג ב-1997 ארגון טרור זר - ולהנייה יש "קשרים קרובים" עם הזרוע הצבאית של הארגון, שתומך במאבק חמוש, בין היתר נגד אזרחים. עוד נטען כי הנייה מעורב במתקפות טרור נגד ישראלים ואחראי למותם של 17 אמריקנים. המהלך שכוון כלפי שלושה ארגונים נוספים מציב את הנייה תחת סנקציות, בכללן הקפאת נכסיו בארה"ב ואיסור על אזרחי הפדרציה לסחור עמו. 

מדובר בצעד שגם מהווה איתות לכיוונו של אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, שנמצא בעימות מול ארצות הברית מאז הכרזת ירושלים. הכנסתו של הנייה לרשימה האמריקנית מסמנת לאבו מאזן, כי כל צעד שלו לכיוון ממשלת אחדות, או ניסיון לחזק את הקשר בין הרשות וחמאס, יעלה לו ביוקר. 

חמאס הצליח בעבר להוציא עצמו מרשימות הטרור באירופה, כך שייתכן והמהלך האמריקני מסמן שינוי מגמה, שאולי גם יוביל להכנסת האחים המוסלמים לרשימת הטרור, כפי שלוחץ נשיא מצרים א-סיסי על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במשך זמן רב. אם זה יקרה, אז ממש יפול דבר במזרח התיכון - כאשר טראמפ יאותת כי הקו של סעודיה ניצח על פני הציר הרדיקלי.