מצוד אחרי חשודים שהיכו מאבטחים בביה"ח איכילוב, צילום מסך יוטיוב

"זה בלתי אפשרי לשלוט במיון": האלימות המשתוללת בבתי החולים

הדוחק והמחסור בכוח אדם בבתיה"ח מביאים גם לאלימות כלפי הצוות הרפואי. מדי יום מדווחים 5 מקרי תקיפה. מש' הבריאות: "מודעים למצב" • "אחיות לצרה" - פרק אחרון בסדרה

במערכת הבריאות הציבורית יש מחסור בכול: מיטות אשפוז ותקנים של כוח אדם, אך הזעם מופעה כלפי הצוות הרפואי. הצוותים הרפואיים בכל מחלקות בתי החולים גם חשופים מדי יום לאלימות שהפכה לשגרה, בכל יום מדווחים לפחות חמישה מקרים כאלה.

"מה שקורה היום במיון יחסית למה שהיה לפני 15 שנה זה פשוט בלתי אפשרי", אומר ד"ר אסף ניני, רופא בכיר בביה"ח איכילוב, "פעם היית יכול לשלוט במיון הזה. פעם זה היה אנושי, היום זה בלתי אפשרי".

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

נשיא אריתריאה: המגורשים מישראל זכאים להרבה יותר מ-3,500 דולר

המחאה באיראן: הנשים שמאסו ברעלה מסכנות את חייהן בהפגנות

תיק המתנות: העוזרת האישית של מילצ'ן זומנה להשלמת עדות

מירי סירוטה, אחות בבית החולים, מתארת את המקרה של אליה קדוש, שתקפה את המאבטחים והצוות במקום: "זה היה מחזה נורא, כולם חבולים עם דם. לא הבנתי איך זה יכול לקרות לנו. איזה מן קהל אלים". "אתה חווה את זה על בסיס יומי", אומרת אחות אחרת, "עימותים מול משפחות,  צעקות על הדלפק".

 מצוד אחרי חשודים שהיכו מאבטחים בביה"ח איכילוב

מצוד אחרי חשודים שהיכו מאבטחים בביה"ח איכילוב( צילום מסך יוטיוב)

 

ממשרד הבריאות נמסר: "אנו מודעים לתמונת המצב הקשה והמורכבת שעולה בסדרת הכתבות.  האחיות הם סקטור מרכזי ומוביל במערכת הבריאות ומחוייבות למתן טיפול  לתושבי מדינת ישראלבמשרד מקדמים בשנים האחרונות תוכנית חומש להעלאת מספר האחיות. כבר השנה החלו את לימודהם כ-3,500 אחיות ביחס ל-2800 לפני שנתיים. בשנת 2018 נגיע ל-4100 ו-2019 נגיע ל-4600".

"המטרה של צעדים אלה היא להעלות את מספר האחיות לאלף נפש בתקופה הקרובה מ-4.9 ל-6.2 ובהמשך מעבר לכך (השנה עלינו לראשונה ל-5.1).  כמו כן הוסרו החסמים בקליטת עליה של אחיות לישראלכל אלו צעדים חיוביים שעדיין לא מספיקים שכן מערכת הבריאות זקוקה לתוספות תקציביות משמעותיות על לגדול ולהתחזק והמשרד עוסק בכך בכל החזיתות כל הזמן".