כלים שפרס הצבא האמריקני בישראל במסגרת תרגיל, חדשות עשר

על רקע האיומים: ארה"ב פרסה בישראל מערכות יירוט במסגרת תרגיל

פרסום ראשון: הצבא האמריקני החל בפריסה נרחבת של מערכות לקראת תרגיל משותף עם צה"ל, המדמה ירי לעורף. בימים האחרונים מנהלים בכירים ישראלים מלחמת איומים מול חיזבאללה

  • פורסם ב:
  • 31/01/2018 20:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/01/2018 20:28
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

מתיחות בצפון: במסגרת תרגיל, צבא ארצות הברית החל בפריסה נרחבת של מערכות ליירוט טילים בשטחי ישראל. על כך פורסם הערב (רביעי) לראשונה בחדשות עשר.

התרגיל "ג'וניפר קוברה 18" ייערך בשבוע הבא בשיתוף כוחות צה"ל. הוא מדמה מלחמה בכמה זירות במקביל, מדרום ומצפון, שבה משוגרים אלפי טילים ורקטות לעבר העורף הישראלי. כל זאת על רקע מלחמת איומים הדדית בין בכירים בישראל למנהיגי חיזבאללה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

תיק המתנות: העוזרת האישית של מילצ'ן זומנה להשלמת עדות

אראל מרגלית: מחשבי טיסנקרופ נפרצו ותוכניות הצוללות נגנבו

תיעוד: חייל ניסה למנוע את מעצרו - ונמלט כששוטר נתלה על רכבו

"אם אנשים בתל אביב יהיו במקלטים, כל ביירות תהיה במקלטים", אמר היום שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס INSS, "זה צריך להיות ברור גם בצד השני". הוא הבהיר שבמלחמת לבנון השלישית, אם תפרוץ, לא תהיה הסלמה הדרגתית. "העורף האזרחי זה האתגר הגדול, אנחנו נעשה הכל כדי ללכת בעוצמה הכי גבוהה. צריך מהרגע הראשון ללכת ברף הכי עוצמתי על מנת לסיים כמה שיותר מהר", אמר.

 כלים שפרס הצבא האמריקני בישראל במסגרת תרגיל
 

כלים שפרס הצבא האמריקני בישראל במסגרת התרגיל (חדשות עשר)

 

במקביל פרסם חיזבאללה תמונות שבהן נראות עבודות של צה"ל בגבול עם לבנון, כדי להקשות על כוחות אויב להתקרב ולחדור לשטח ישראל. גם איבראהים ראיסי, המועמד לנשיאות איראן, הגיע במסגרת הקמפיין לגבול בין לבנון לישראל והצטלם בו. ליברמן אמר היום על כך: "לא חיזבאללה אלא לבנון וסוריה כחזית צפונית אחת".

רק אתמול התייחס הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, למצב הביטחוני בצפון בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים בשאר ישוב. "אנו נעשה כל שיידרש לשמור על הגבול הצפוני של ישראל בטוח ושקט", אמר, "ארגון הטרור חיזבאללה מפר את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק ומתעצם ביכולותיו הצבאיות".

 פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה
 

פגישת נתניהו ופוטין במוסקבה (רויטרס)

 

לאחרונה יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במהלכה אמר נתניהו כי ישראל תפעל בכוחות עצמה אם הקהילה הבינלאומית לא תפעל לעצור את התבססות איראן בסוריה ואת הקמת מפעלי הטילים המדוייקים על אדמת לבנון.

"השאלה היא האם איראן תתבסס בסוריה או שהתהליך הזה ייבלם", אמר נתניהו. "הבהרתי לפוטין שאיראן היא זו שמנסה לשנות את הסטטוס קוו בסוריה ולבנון ושאנחנו נבלום את המהלך הזה אם זה לא ייבלם מעצמו. אנחנו כבר פועלים בעניין הזה". לאחר הפגישה הגיעה לישראל משלחת רוסית בכירה בראשות היועץ לביטחון לאומי של הנשיא הרוסי, ניקולאי פטרושב. 


בכיר ישראלי בכיר ציין כי השיחות מול המשלחת הרוסית יעסקו בעיקר בנושאים בהם עסקה פגישת נתניהו-פוטין: ניסיונות ההתבססות של איראן בסוריה, המאמצים האיראנים להקים מפעלים לייצור טילים מדויקים עבור חיזבאללה על אדמת לבנון וכן הסכם הגרעין עם איראן ומאמצי הממשל האמריקאי וישראל להכניס בו שינויים.