ישראל לסלובניה: להכרה בפלסטין יהיו השלכות שליליות על יחסינו

השגריר הישראלי במדינה האירופית הזהיר מפני הרעה ביחסים בין המדינות. היום דן הפרלמנט הסלובני בסוגייה והחליט כי ההצבעה תתרחש רק לאחר דיון נוסף בממשלה

  • פורסם ב:
  • 31/01/2018 11:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 31/01/2018 11:56
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בווידאו - ישראל לארה"ב: הפעילו לחץ על סלובניה, שמתכוונת להכיר בפלסטין

שגריר ישראל בסלובניה, אייל סלע, הזהיר אתמול (שלישי) את יו"ר הפרלמנט הסלובני, מילאן ברגלץ', ואת יו"ר ועדת החוץ בפרלמנט, יוזף הורבאט, בפגישה שקיים עמם בלובליאנה, ואמר כי לקבלת החלטה על הכרה בפלסטין כמדינה יהיו השלכות שליליות ביותר על סלובניה ועל יחסיה עם ישראל.

ועדת החוץ בפרלמנט הסלובני דנה היום בקידום ההכרה בפלסטין כמדינה. בסיום הישיבה לא התקיימה הצבעה והוחלט כי הסוגיה תחזור לטיפול משרד החוץ, שיגיש לממשלה תוך שבועיים דוח על ההשלכות האפשריות של מהלך כזה. רק לאחר דיון נוסף בממשלה, ישוב הנושא לדיון והצבעה בפרלמנט.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מסקנות התרסקות מסוק האפאצ'י: כשל בהתקנת מוט ההיגוי

י-ם: הורים ותלמידים שבתו במחאה נגד סגירת התיכון בשכונת רמות

בשל תקלה בשירותים: טיסה עם עשרות אינסטלטורים חזרה על עקבותיה

 ראש ממשלת סלובניה מירו סרר
 

ראש ממשלת סלובניה מירו סרר רויטרס

 

במהלך הדיון התבטא יועצו המדיני של נשיא סלובניה בחריפות נגד ההכרה בפלסטין. הוא ציין כי לישראל יש זכות להתקיים, דבר בו חלק ממדינות המזרח התיכון וחלק מהפלסטינים לא מכירים. הוא הוסיף כי הכרה בפלסטין לא תסייע לקדם את השלום או את האינטרסים של סלובניה. "מדינה פלסטינית היתה יכולה לקום כבר מזמן", אמר יועצו המדיני של נשיא סלובניה בדיון. לדבריו, "הסיפור של הפלסטינים זו טרגדיה. צריך להכיר בפלסטין אבל בדרך מתואמת ומתוכננת כהלכה".

בימים האחרונים ישראל פנתה לממשל האמריקני בבקשה להפעיל לחץ על ממשלת סלובניה, שלא להכיר בפלסטין כמדינה. זאת על רקע הדיון שהתקיים היום בפרלמנט בלובליאנה, להכרה בפלסטין, מהלך שדווח לראשונה בחדשות עשר.

 נשיא סלובניה, בורוט פאחור, בביקור ברמאללה
 

נשיא סלובניה, בורוט פאחור, בביקור ברמאללה רויטרס

 


בכירים ישראלים ציינו כי חרף הבקשה האמריקנים גוררים רגליים ואינם פועלים. "אנחנו לא חושבים שזה נובע מזדון אלא יותר מאי-סדר ורשלנות", אמר פקיד ישראלי בכיר. בכירים במשרד החוץ בוושינגטון דחו את הביקורת הישראלית ואמרו כי הנושא נמצא בטיפול מול סלובניה בדרגי עבודה. "עמדתנו נגד הכרה בפלסטין היא ארוכת שנים. זה לא צריך להפתיע אף אחד אם העמדה הזו מובעת בפני מדינות אחרות", אמרו. בכירים ישראלים הגיבו על הדברים: "זו בדיוק הבעיה. הנושא מטופל בדרגים נמוכים ולא מופעל לחץ אמיתי ויעיל על סלובניה. זה מאכזב".

בכיר ישראלי אמר כי ראש ממשלת סלובניה, מירוסלב צ'ראר, ושר החוץ הסלובני, קארל ארצ'ווק, תומכים בהכרה בפלסטין. מנגד כמה משרי הממשלה האחרים מתנגדים. הדיון בפרלמנט יתחיל מחר וצפוי להימשך כמה שבועות, עד לגיבוש נוסח סופי של הצעת החלטה. ההצבעה על ההחלטה שתנוסח תתקיים, ככל הנראה, במארס או באפריל.

"אני מאמין שמדובר בהחלטה הוגנת וצודקת, שכל שלוש מפלגות השלטון תומכות בה", אמר ראש ממשלת סלובניה, מירו צראר, "זוהי תרומתנו לתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים".