למרות בקשת ישראל: "ארה"ב לא פועלת בנחישות מול סלובניה"

בכירים בישראל טענו שהאמריקנים "גוררים רגליים" בנוגע להכרה הסלובנית בפלסטין, בוושינגטון דחו את הביקורת. מחר יתקיים דיון בקיפאון המדיני באיחוד האירופי

  • פורסם ב:
  • 30/01/2018 20:07
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/01/2018 20:07
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ישראל פנתה בימים האחרונים לממשל האמריקני בבקשה להפעיל לחץ על ממשלת סלובניה, שלא להכיר בפלסטין כמדינה. זאת על רקע הדיון שיתקיים מחר בפרלמנט בלובליאנה, להכרה בפלסטין, מהלך שדווח לראשונה בחדשות עשר.
 

בכירים ישראלים ציינו כי חרף הבקשה האמריקנים גוררים רגליים ואינם פועלים. "אנחנו לא חושבים שזה נובע מזדון אלא יותר מאי-סדר ורשלנות", אמר פקיד ישראלי בכיר. בכירים במשרד החוץ בוושינגטון דחו את הביקורת הישראלית ואמרו כי הנושא נמצא בטיפול מול סלובניה בדרגי עבודה. "עמדתנו נגד הכרה בפלסטין היא ארוכת שנים. זה לא צריך להפתיע אף אחד אם העמדה הזו מובעת בפני מדינות אחרות", אמרו. בכירים ישראלים הגיבו על הדברים: "זו בדיוק הבעיה. הנושא מטופל בדרגים נמוכים ולא מופעל לחץ אמיתי ויעיל על סלובניה. זה מאכזב".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

למרות התנגדות אדלשטיין: נתניהו שוקל לנאום בטקס הדלקת המשואות

החשד לרצח האישה בנתניה: האם המשטרה הסתירה פרטים?

היועץ המשפטי לממשלה הכריע: נתניהו יעיד בפרשת הצוללות

בישראל עוקבים אחרי הדיון שיתקיים מחר בוועדת החוץ של הפרלמנט הסלובני. בכיר ישראלי אמר כי ראש ממשלת סלובניה, מירוסלב צ'ראר, ושר החוץ הסלובני, קארל ארצ'ווק, תומכים בהכרה בפלסטין. מנגד כמה משרי הממשלה האחרים מתנגדים. הדיון בפרלמנט יתחיל מחר וצפוי להימשך כמה שבועות, עד לגיבוש נוסח סופי של הצעת החלטה. ההצבעה על ההחלטה שתנוסח תתקיים, ככל הנראה, במארס או באפריל.

"אני מאמין שמדובר בהחלטה הוגנת וצודקת, שכל שלוש מפלגות השלטון תומכות בה", אמר ראש ממשלת סלובניה, מירו צראר, "זוהי תרומתנו לתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים".

מדינות אירופיות הפועלות לקידום מעמד הפלסטינים
 
 

תגובת השרשרת להכרזת טראמפ בנוגע לירושלים תגיע מחר גם לבריסל, לאחר הודעתו של שר החוץ הסלובני, קארל ארז'ווק, שאמר אתמול לשגריר ישראל אייל סלע, כי ארצו צפויה להכיר בקרוב במדינה פלסטינית. מחר יתכנסו בבריסל, ביוזמת נורבגיה והאיחוד האירופי, שרי חוץ ונציגים מעשרות מדינות לדיון חירום בקיפאון בתהליך השלום. 


"אני מקווה שכשנתאסף מחר, עם בכירים ושרי חוץ ערבים, נוכל להעביר מסר ברור: שפתרון שתי המדינות עדיין נמצא בלב הקונצנזוס הבילאומי כפתרון לסכסוך הזה", אמר ניקולאי מלאדנוב, המתאם המיוחד של האו"ם למזרח התיכון. השליח האמריקני לאזור, ג'ייסון גרינבלט, יגיע גם הוא לכינוס ויישב ראשונה מאז פרץ המשבר לצד בכירים פלסטינים. 

במקביל,  מתקיים הערב בסנאט של אירלנד דיון על הצעת חוק חדשה שתאסור על ייבוא של מוצרים מההתנחלויות או רכישה של שירותים שמקורם בהתנחלויות. קבוצה של כ-20 אנשי רוח, משפטנים ודיפלומטים לשעבר פרסמו היום מכתב פתוח בעיתון "אייריש טיימס" בו הביעו תמיכה בחוק. שגרירת אירלנד בישראל זומנה לשיחת נזיפה מחר במשרד החוץ בירושלים.