הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביחד עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בסיור בגבול הצפון, אריאל חרמוני, משרד הביטחון

איזנקוט: "חיזבאללה מתעצם ביכולותיו הצבאיות בדרום לבנון"

הרמטכ"ל נאם בטקס לציון 21 שנה לאסון המסוקים וטען כי ארגון מפר את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. "נעשה כל שיידרש לשמור על הגבול הצפוני של ישראל בטוח ושקט"

  • פורסם ב:
  • 30/01/2018 18:09
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/01/2018 18:09
  • |
  • כתבים:
  • אלי לוי

הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, נאם היום (שלישי) בטקס לציון 21 שנים לאסון נפילת המסוקים והתייחס למצב הביטחוני הנוכחי בדרום לבנון.

בטקס, שנערך בבית הספר "הר וגיא", שסמוך למקום התרסקות המסוקים בין קיבוץ דפנה למושבי שאר יישוב, אמר איזנקוט כי "ארגון הטרור חיזבאללה מפר את החלטות מועצת הביטחון של האו"ם, שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק ומתעצם ביכולותיו הצבאיות". הרמטכ"ל הוסיף: "מול האיומים האלו צה"ל פועל יום וליל להבטיח את המוכנות ואת ההרתעה. אנו נעשה כל שיידרש לשמור על הגבול הצפוני של ישראל בטוח ושקט".

כתבות נוספות בחדשות עשר:

החשד לרצח האישה בנתניה: האם המשטרה הסתירה פרטים?

היועץ המשפטי לממשלה הכריע: נתניהו יעיד בפרשת הצוללות

אסוס מוכרת סוודרים כמו של חיל האוויר הישראלי

 הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה לאחר פיצוץ המנהרה (ארכיון)
 

הרמטכ"ל איזנקוט בהערכת מצב באוגדת עזה לאחר פיצוץ המנהרה (ארכיון) ( דובר צה"ל)

 

כמו כן, התייחס איזנקוט למלחמה בלבנון, שהותירה פצע פתוח בחברה הישראלית. "שהיית צה"ל בדרום לבנון גררה את החברה הישראלית למשבר עמוק, אך מה שאפיין את צה"ל אז ומאפיין גם היום - המחויבות העמוקה לביטחון מדינת ישראל, בגישה ממלכתית, מקצועית ועניינית. אזרחים רבים עודם נושאים זיכרון מתקופת המלחמה של צה"ל ברצועת הביטחון. חיילים וחיילות בסדיר שהופקדו על השמירה על הביטחון השוטף, נערים ונערות שחיו על רעשי הפגזים. אנו יודעים כי מבעד לשקט ממתינים אתגרים רבים", אמר.

דברי הרמטכ"ל מגיעים בצל המאמר שפרסם שלשום דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, במספר כלי תקשורת בלבנון תחת הכותרת "בחירתם של הלבנון". במאמר טען תת-אלוף מנליס, בין היתר, כי איראן הפכה את לבנון למפעל טילים.

מנליס הזהיר כי חיזבאללה מנסה להשתלט על המדינה. "בלבנון לא מסתיר חיזבאללה את ניסיונו להשתלט על המדינה שמצא את ביטויו בהתפתחויות הבאות: נשיא הנותן לגיטימציה לארגון טרור, ראש ממשלה שמתקשה לתפקד בצל ההתנהלות הבריונית של נסראללה, הקמת תשתיות טרור ומפעלים לייצור אמצעי לחימה מתחת לאפה של ממשלת לבנון והיטמעות צבאית באוכלוסייה באין מפריע", כתב.

שר החינוך נפתלי בנט התייחס אתמול להשפעה של ארגון חיזבאללה בלבנון. בישיבת סיעתו בכנסת אמר השר כי ישראל אינה מעוניינת במלחמה נוספת אבל "שלא יטעו - מבחינתנו חיזבאללה שווה לבנון". עוד הוסיף בנט, "אם חיזבאללה ואיראן ימשיכו להקים מפעלי טילים על אדמת לבנון הם ימיטו אסון על המדינה ותושביה. ייצור טילים מדויקים הוא עליית מדרגה מסוכנת ואנחנו לא נקבל אותה".

בתוך כך,  ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול במוסקבה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ואמר לו כי ישראל תפעל בכוחות עצמה, אם הקהילה הבינלאומית לא תפעל לעצור את התבססות איראן בסוריה ואת הקמת מפעלי הטילים המדוייקים על אדמת לבנון. זו היתה הפגישה השביעית בין שני המנהיגים בשנתיים וחצי האחרונות.

בשיחה עם כתבים אמר נתניהו כי הפגישה עם פוטין התקיימה כשהמצב בסוריה הוא בקו פרשת מים. "השאלה היא האם איראן תתבסס בסוריה או שהתהליך הזה ייבלם", אמר נתניהו. "הבהרתי לפוטין שאיראן היא זו שמנסה לשנות את הסטטוס קוו בסוריה ולבנון ושאנחנו נבלום את המהלך הזה אם זה לא ייבלם מעצמו. אנחנו כבר פועלים בעניין הזה".