היטלר, גטיאימג'ס

"חשוב לזכור - הוא עשה הכל בצורה חוקית": 85 שנים לעליית היטלר

ב-30 בינואר 1933 הושבע היטלר כקנצלר גרמניה. כיצד הצליח מנהיג הנאצים לשנות את ההיסטוריה ולנצל את הדמוקרטיה? ומי היהודי שהמליץ לתת לו אות גבורה במלחמת העולם ה-1?

  • פורסם ב:
  • 30/01/2018 18:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/01/2018 18:08
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

"מכשול הוא לא דבר שצריך להיכנע לו, אלא לשבור אותו". זה מה שכתב אדולף היטלר בספרו "מיין קאמפף". את אותו ספר החל לכתוב בכלא לאחר ניסיון כושל להפיל את השלטון הגרמני.

בשמונה בנובמבר 1923 התרחש אירוע מכונן בעליה של היטלר לשלטון. המפלגה הנאצית, שאז כבר מנתה יותר מ-50 אלף חברים, הובילה ניסיון הפיכה שנודע כ"פוטש במרתף הבירה".  המטרה הייתה לתפוס בתחילה את השלטון בבאווריה ולאחר מכן לצעוד לכיוון ברלין ולהשתלט על גרמניה כולה. ניסיון ההפיכה נכשל, אבל היטלר הצליח להעביר לציבור מסר שמדובר היה במאמץ ראוי להערכה שמטרתו הייתה להציל את גרמניה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

למרות התנגדות אדלשטיין: נתניהו שוקל לנאום בטקס הדלקת המשואות

החשד לרצח האישה בנתניה: האם המשטרה הסתירה פרטים?

החשד לרצח האישה בנתניה: האם המשטרה הסתירה פרטים?

בית המשפט הגרמני הרשיע את היטלר בבגידה, אבל גזר עליו חמש שנים בכלא בלבד. בסופו של דבר הוא השתחרר לאחר שמונה שנים. ב-30 בינואר 1933, לפני 85 שנים בדיוק, הושבע היטלר כקאנצלר גרמניה. שבע שנים, ארבעה חודשים ו-15 ימים לאחר מכן, נאסרו הפולנים הראשונים שהועברו למחנה ההשמדה אושוויץ. יותר ממיליון בני אדם נרצחו על ידי הנאצים באותו מחנה, כ-90% מהם היו יהודים.

ניצול המצב הכלכלי

בתחילת שנות ה-30 המצב בגרמניה היה עגום. קריסת הבורסה בניו יורק והמיתון הכלכלי השפיעו על המדינה בצורה משמעותית ומיליוני אנשים היו מובטלים. הזיכרון העיקרי אצל רבים מהם היה התבוסה הגרמנית במלחמת העולם הראשונה, שהתרחשה 15 שנים קודם לכן.

הסכם ורסאי, שנחתם לאחר המלחמה מול בעלות הברית, כלל מגבלות רבות על גרמניה. היא נאלצה בסופו של דבר לקבל אחריות על המלחמה, לפצות כספית מדינות אחרות ולהגביל את הצבא שלה ל-100 אלף חיילים. בנוסף, היא נאלצה להעביר שטחים שהיו תחת שליטתה לשכנותיה.

תנאי ההסכם הובילו לתסכול בקרב העם הגרמני, דבר אותו ניצל אדולף היטלר בסופו של דבר בצורה מיטבית. הוא בדיוק השתחרר מבית החולים לאחר שנפצע בתקופת שירותו הצבאי במלחמת העולם הראשונה, מלחמה שבמהלכה הוא קיבל אות גבורה. על קבלת האות המליץ לא אחר מאשר מפקדו היהודי הוגו גוטמן.

"חשוב לזכור – הוא עלה לשלטון בדרך חוקית"

ביוני 1919 הוא החל את הקריירה הפוליטית שלו והצטרף אז למפלגה קטנה, מפלגת הפועלים הגרמנית, שפעלה במינכן. כשנה לאחר מכן הוא החליט לעזוב סופית את הצבא על מנת להשקיע את זמנו בצבירת כוח בתוך המפלגה. באותה שנה שמה של המפלגה הוחלף למפלגה הנאצית.

 אדולף היטלר
 

הבין שצריך לפעול בצורה דמוקרטית. אדולף היטלר(רויטרס )

לאחר הכישלון להפיל את השלטון ב-1923, הבין היטלר שהמפלגה הנאצית לא תוכל לעלות לשלטון אם לא תנצל את הדמוקטריה הגרמנית לטובתה. בהתאם לכך, הוא החל לנצל את היכולות שלו על מנת לגרום לאנשים לתמוך בו. הוא הבטיח להם חיים טובים יותר וגרמניה חזקה יותר.

לפני המיתון הכלכלי, בבחירות שנערכו ב-1924, זכו הנאצים בשלושה אחוזים מהקולות לפרלמנט הגרמני. ב-1932 הם זכו כבר ב-33 אחוזים. בזכות הסכם עם המפלגה השמרנית, מונה בסופו של דבר היטלר לקאנצלר גרמניה. "אסור אף פעם לשכוח שבסופו של דבר, כל מה שהיטלר עשה בגרמניה היה חוקי", אמר בעבר מנהיג זכויות האדם מרטין לותר קינג. ואכן, רגע לפני שהפך את גרמניה לדיקטטורה, הצליח היטלר לעלות לשלטון בצורה חוקית.

"את העם תמיד אפשר להכריח לציית למנהיג", אמר אחד מבכירי המשטר הנאצי הרמן גרינג כשהסביר במהלך משפטי נירנברג כיצד הצליח היטלר לצבור כוח, "צריך רק להודיע לעם שהמולדת נמצאת תחת מתקפה ולהאשים את כל שוחרי השלום שהם שונאים ומסכנים את המדינה. זה פועל בכל מדינה באותה המידה".