סלובניה הודיעה לשגריר ישראל: בקרוב נכיר במדינה פלסטינית

פרסום ראשון: שר החוץ קארל ארז'ווק הציג לשגריר הישראלי בלובליאנה את פרטי ההליך והוסיף כי להערכתו ההחלטה להכרה צפויה לעבור בפרלמנט ברוב גדול

  • פורסם ב:
  • 30/01/2018 11:08
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/01/2018 11:08
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

בווידאו: סלובניה צפויה להכיר במדינה פלסטינית

שר החוץ הסלובני קארל ארז'ווק נפגש אתמול (שני) בלובליאנה עם שגריר ישראל אייל סלע והודיע לו כי ארצו צפויה להכיר בקרוב במדינה פלסטינית. השר הציג לשגריר את פרטי הליך ההכרה שצפוי להתקיים בפרלמנט, והעריך כי לאור העמדות של מפלגות הקואליציה ההחלטה צפויה לעבור ברוב גדול. על כוונת סלובניה להכרה במדינה פלסטינית דווח לראשונה בחדשות עשר

מוקדם יותר החודש קיבלה ממשלת סלובניה החלטה לתמוך בהכרה במדינה פלסטינית והעבירה את הסוגיה לפרלמנט שהוא בעל הסמכות להכריע בנושא. מחר צפויה להתקיים ישיבה של ועדת החוץ והביטחון בפרלמנט הסלובני שצפויה לקיים הצבעה בנושא. אם ההחלטה תאושר בוועדה היא תעבור להצבעה במליאת הפרלמנט במהלך חודש פברואר.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>
הפתעה בטיול: משפחה מצאה קנקן בן 1,500 שנה ליד נחל חרוד

לילה של פעם ב-150 שנה: סופר ירח כחול ומדמם

לאחר שדוכאו באכזריות: חודשו ההפגנות נגד המשטר באיראן

ביום שישי האחרון פרסם נשיא סלובניה בורוט פאהור הודעה חריגה ובה יצא נגד הכוונה להכיר במדינת פלסטין בעיתוי הנוכחי. פאהור הביע תמיכה בהכרה בפלסטין אך אמר שזו צריכה להתבצע בעיתוי ובהקשר שיסייע לתהליך השלום. "כיום זה לא המצב",הסביר הנשיא, "צעדים חד צדדיים לא ישפרו את המצב ועלולים להעמיק את חוסר האמון בין הצדדים".

פקיד ישראלי בכיר ציין עם זאת כי תפקיד הנשיא בסלובניה אינו תפקיד ביצועי ולעמדת פאהור יש משמעות סמלית בלבד. "מעמדו של הנשיא בסלובניה חשוב, אך אין לו כמעט כל משקל בתהליך קבלת ההחלטות לגבי הכרה בפלסטין", אמר הפקיד הבכיר.

 ראש ממשלת סלובניה מירו סרר
יכיר במדינה פלסטינית. ראש ממשלת סלובניה מירו סרר (רויטרס)
 

לפני כשבוע נפגש אבו מאזן עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, בבריסל. במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה אמר יו"ר הרש"פ כי הוא מבקש ממדינות אירופה להכיר במדינה פלסטינית וכי הכרה זו לא תהיה מכשול בפני תהליך השלום.

"האיחוד האירופי הוא אחד מהשותפים הטבעים שלנו והחשובים שלנו מבחינה כלכלית", אמר, "אנחנו מעריכים את העמדות של האיחוד האירופי, אבל מבקשים מהמדינות החברות בו להכיר במדינה פלסטינית". מוגריני הבהירה לאבו מאזן כי האיחוד תומך בהיותה של מזרח ירושלים בירת המדינה הפלסטינית. בנוסף לכך, מוגריני קראה למעורבים בתהליך השלום לנהוג ולדבר בחוכמה ובאחריו

בעיתון "אל-חייאת" היוצא לאור בלונדון בשפה הערבית דווח שמדינות אירופה מתכוונות לסרב לבקשתו של יו"ר הרשות הפלסטינית. מקורות דיפלומטיים מסרו לעיתון, כך על פי הדיווח, כי המדינות מסכימת ביניהן שהכרה במדינה פלסטינית עלולה להחמיר את המצב. סיבה נוספת, לפי אותם מקורות, היא חשש לכך שהצעד ייראה כתגובה להכרת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בירושלים בירת ישראל.