אחיות במחלקה הפנימית, חדשות עשר

קשירה למיטות בשל מחסור באחיות: השגרה במחלקות הפנימיות

מספר האחיות ביחס למטופלים בישראל הוא מהנמוכים בעולם. האחות ימית כהן: "אנחנו חייבים לעשות זאת כדי להגן עליהם" • הפרק השני בסדרת הכתבות "אחיות לצרה"

מחסור בכוח אדם במחלקות הפנימיות ובמחלקות הכירורגיות בבתי החולים בישראל מאלץ את האחיות לקשור את החולים מחשש שיפגעו בעצמם. ימית כהן, אחות כללית בביה"ח אסף הרופא הסבירה את הסיבה לכך :"אנחנו רוצים להגן על המטופלים, כדי שלא יוציא את אחד הצינורות החיוניים או ייפול מהמיטה".

"אף אחד לא אוהב לקשור חולים. זה לוקח ממני כוחות רבים. אם הייתה משפחה שמלווה את המטופל לא היינו צריכים לעשות זאת", מספרת כהן. ד"ר יצחק ברלוביץ, מהל ביה"ח וולפסון לשעבר, אמר כי "המצב קטסטרופלי" והציע למטופלים "לא ללכת לבית חולים לבד, אלא להגיע תמיד עם מלווה".

עוד כתבות בחדשות עשר >>

תיעוד בדרום: קצין ביטחון רדף אחר נהג והכה אותו לעיני שוטר

חשד לחיסול בלוד: גבר נורה למוות, אדם נוסף נפצע בינוני

צבי יחזקאלי לומד להתפלל במסגד

 אחיות במחלקה הפנימית
 

אחיות במחלקה הפנימית (חדשות עשר)

 

רוב החולים שמגיעים לחדרי המיון ומצבם הרפואי לא מצריך ניתוח, אך הם זקוקים לאשפוז יעברו למחלקה הפנימית. ע"פ התכנון המכסה המקסימלית במחלקה עומדת על 36 מטופלים. עם זאת, אין כמעט בית חולים בישראל שאין בו לפחות 42 מטופלים. הגידול בכמות המטופלים גורם להוצאת חלק מהם למסדרון או אפילו לחדר האוכל.

בכל מחלקה פנימית הוסב חדר אחד למעין טיפול נמרץ קטן, שבו מאושפזים מטופלים במצב קשה שלא נמצא להם מקום. האחות הפנימית נאלצת לטפל בהם על אף שאין לה הכשרה מתאימה. בנוסף, היא חייבת להישאר בחדר במהלך כל המשמרת, מה שמשאיר את שאר המטופלים במחלקה בידי שתי אחיות בלבד.

בישראל מספר האחיות על 1000 מטופלים עומד על 4.88, נתון נמוך בהשוואה למדינות מערביות מפותחות : נורבגיה (17.3), גרמניה (13.3) וארה"ב (11.3), אך גם בהשוואה למדינות שישראל מתיימר להיות במצב טוב יותר מהן: ליטא (7.66) והונגריה (6.47).