צ'יקו אדרי, מפקד מחוז ת"א, חדשות עשר

מפקד מחוז ת"א בהקלטה: "חשש מהפס"ד בעקבות מבצע גירוש הפליטים"

בקטע הקול שהגיע לידי חדשות עשר נשמע צ'יקו אדרי אומר כי במצב של הפרת סדר ציבורי בקנה מידה גדול, המשטרה תתקשה להתמודד: "היה מקרה בעבר בו הם כמעט שחטו אותנו"

  • פורסם ב:
  • 29/01/2018 20:34
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/01/2018 20:34
  • |
  • כתבים:
  • דורון הרמן

בעוד כחודשיים צפוי להתחיל גירוש מבקשי המקלט והמשטרה נערכת לקראת המבצע. בהקלטה שהגיעה לידי חדשות עשר, מפקד מחוז תל אביב, משה צ'יקו אדרי, הביע במפגש עם פקודיו חשש כי הגירוש יגרור אירוע אלים שהמשטרה תתקשה להתמודד עמו.

"התרחיש שאותי הכי מדאיג זה אירועי סד"צ (הפרת סדר ציבורי) גדולים", אמר אדרי בהקלטה. " אנחנו בלי שום יתרון עליהם ולכן מדרג הכלים המשטרתיים חייב להיות זמין לתחנה, קרי – מהר מאוד צריך לעבור לרימוני הלם, מכוניות התזה והפעלת כוח", הסביר.

 צ'יקו אדרי, מפקד מחוז ת"א
 

צ'יקו אדרי, מפקד מחוז ת"א( חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נתניהו במוסקבה: צריך לעמוד מול אידיאולוגיות רצחניות בזמן

משרד החינוך יפסיק האפליה נגד תלמידים מוחלשים

ביתר עילית: נעצר תושב בחשד שניסה לדרוס פלסטיני

בהמשך סיפר מפקד המחוז לשוטרים על מקרה קודם בו נאלצו להשתמש בכוח כדי לעצור את המפגינים: "מי שזוכר, כש-400 איש צבאו עלינו בתקיפת לילה – הם כמעט שחטו אותנו. הם לוקחים אבנים, סלעים, מקלות קרשים ונופלים עליך, כשהדבר היחיד שנשאר זה להפעיל ירי חי".

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) השתתף היום בדיון בוועדת הפנים בנושא גירוש מבקשי המקלט ואמר כי רוב מבקשי המקלט בישראל הם ממוצא אוקראיני וגיאורגי.

"ב-2017 הוגשו 14,700 בקשות מקלט מתוכן 7,700 מאוקראינה, 1,351 מגיאורגיה ו-748 מאריתריאה ו-906 מסודן", הסביר דרעי, "עד כה נכנסו כ-64 אלף יוצאי אפריקה ונשארו כ-44 אלף מתוכם 6,000 ילדים. יצאו מרצון 20 אלף איש. הרחקנו בכוח 5,300 אנשים לא אפריקנים ששהו בישראל לא כחוק. לאחרונה קיבלנו חוות דעת ממשרד המשפטים שאוקראינה וגיאורגיה לא מדינות מסוכנות ולכן המגמה של בקשות המקלט משם פסקה והן מטופלות במהירות. יש רק פיגור גדול משנים קודמות".

עוד אמר דרעי כי ילדים, אמהות והורים לא יורחקו, ושרוב הצעירים לא הגישו בקשות מקלט עד 2015: "היה להם איפה להגיש והם לא הגישו. אנו עושים הפרדה בין מי שהם פליטים למהגרי עבודה, וגם בג"ץ עשה את החלוקה. אנחנו מחויבים לאמנה בינ"ל ולא מרחיקים פליטים. החלטנו להוציא למדינה שלישית ללא הסכמת המורחק בהסכמת המדינה הקולטת".  השר ציין כי 15 אלף בקשות הוגשו מצד יוצאי אפריקה ו-6,500 כבר נבדקו, 11 בקשות אושרו.

שר הפנים אריה דרעי
 

שר הפנים אריה דרעי(צילום מסך )

 

אתמול פורסם בחדשות עשר כי על רקע ההכנות למבצע גירוש מבקשי המקלט, ובניגוד לעמדת ארה"ב, תמכה ישראל ביום שישי בהחלטה שיזמה רואנדה בעצרת הכללית של האו"ם שמשכתבת את ההיסטוריה בכל הנוגע לרצח העם שהתרחש במדינה ב-1994. באופן חריג ישראל  הייתה המדינה המערבית היחידה שחתמה עליה.

אחת הסיבות למהלך החריג, כך מודים בכירים במשרד החוץ, היא ההבנות עם רואנדה על גירוש מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה לשטחה. לדבריהם, בעוד ממשלת ישראל גינתה בחריפות את החוק הפולני שמנסה לשכתב את ההיסטוריה לגבי המעורבות הפולנית בשואה, אותה ממשלת ישראל בדיוק תמכה בהתלהבות ביוזמה דומה של רואנדה. אתמול פנתה חברת הכנסת מיכל רוזין אל יו"ר הכנסת בבקשה שיורה על כינוס ועדת החוץ והביטחון לדיון דחוף עקב המקרה.