נשיאת הקהילה היהודית בוורשה: "החוק מחריף את השיח האנטישמי"

אנה צ'יפצ'ינסקה אמרה בשיחה עם חדשות עשר כי היא מגנה את השימוש במונח "מחנה השמדה פולני", אבל הביעה דאגה מהשלכותיו של החוק הפולני. "חשוב לקיים דיאלוג בנושא"

סערת החוק הפולני. נשיאת הקהילה היהודית בוורשה אנה צ'יפצ'ינסקה הביעה היום (שני) חשש מההשלכות של העברת החוק, שאוסר בין השאר את השימוש במונחים "מחנה השמדה פולני".

במהלך שיחה עם חדשות עשר אמרה צ'יפצ'ינסקה כי מאז העברת החוק ההרגשה היא כי יש החרפה בשיח האנטישמי בפולין. עוד הוסיפה צ'יפצ'ינסקה  כי "מצד אחד אנחנו מגנים את השימוש במונח 'מחנות השמדה פולנים', אבל מצד שני חוששים מההשלכות האפשריות של חוק זה".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

פגישת נתניהו פוטין - מסר לאיראן: המפעל בלבנון על הכוונת

ביתר עילית: נעצר תושב בחשד שניסה לדרוס פלסטיני

בצל סערת מבקשי המקלט: סכסוך עבודה ברשות האוכלוסין וההגירה

נשיאת הקהילה היהודית בוורשה התייחסה לאפשרות שהחוק יאושר רשמית. "אנחנו נמשיך ליצור דיאלוג וגם נבנה את הקהילה היהודית בפולין, גם אם החוק יעבור".    

מוקדם יותר קיימו ראשי הקהילה היהודית בפולין מסיבת עיתונאים, בה לקחו חלק צ'יפצ'ינסקה ונשיא ועד הקהילות היהודיות בפולין לשק פישבסקי. בהצהרה שנמסרה לאחר מכן נאמר כי "אנחנו מסכימים בנוגע לדאגות שהועלו על ידי השגרירות הישראלית בפולין בנוגע לחוק שהועבר. זה הכרחי להרגיע את הרוחות ולקיים דיאלוג בנושא".

נשיאת הקהילה היהודית בוורשה אנה צ'יפצ'ינסקה
 

חוששת מהחוק. נשיאת הקהילה היהודית בוורשה במסיבת העיתונאים. (הקהילה היהודית בורושה)

 

עוד הוסיפו בהצהרה כי "זיכרון השואה הוא חלק משמעותי בזיכרון היהודי-פולין וגם בפולין של היום ובגלל זה ישנה חשיבות לדבר אחד עם השני על מנת להבין מה קרה במהלך מלחמת העולם השנייה, כולל אירועים שכואב לדון בהם. 73 שנים לאחר שחרור אושוויץ, אנחנו עדיין מושפעים מהמורכבות של השואה".

בהמשך ההצהרה הזהירו מההשלכות של הגבלת השיח על מה שהתרחש בשואה. "חשוב לזכור שהזיכרון והידע על השואה מבוסס על עדויות, זיכרונות ומחקרים. הגבלת זיכרונות מהווה סיכון להיסטוריה המשותפת שלנו ועשויה לעוות את מה שהתרחש".

במהלך נאומו במוזיאון היהודי במוסקבה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לחוק. "הדבקות באמת ביחס לעבר היא צעד הכרחי כדי לקחת אחריות לקראת העתיד", אמר נתניהו, "קודם כל יש כאן שאלה של צדק. צדק עם הקורבנות וצדק עם הגיבורים שנלחמו, נפצעו ומתו כדי לעצור את המפלצת הנאצית. אנחנו אף פעם לא שוכחים את חלקו של הצבא האדום בניצחון הזה. במוזיאון הזה אנחנו רואים את האמת ומתייחדים עם זיכרונם של אחינו ואחיותינו שנרצחו על ידי הנאצים. אנחנו גם מצדיעים ללוחמי הצבא האדום, בתוכם מאות אלפי יהודים, שרבים מהם זכו למדליות על גבורתם, ושיחד עם הלוחמים האחרים בלמו את המכונה הנאצית".

ביום שישי האחרון אישר הבית התחתון בפרלמנט הפולני עונש מאסר של עד שלוש שנים עבור מי שישתמש במונחים שמייחסים לפולין אשמה בפשעי השואה. משמעות הצעת החוק היא איסור השימוש במונחים כגון "מחנה השמדה פולני" בהקשר של אושוויץ וטרבלינקה.