פגישת רה"מ-פוטין - מסר לאיראן: ייצור הטילים בלבנון על הכוונת

גורם בכיר מסר שנתניהו דן עם הנשיא בניסיון להפוך את לבנון למפעל טילים. ישראל מתקשה לסכל את הפעולות במדינת הארזים מחשש שחיזבאללה יגיב - והמצב יידרדר • פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין נפגשו היום (שני) בקרמלין. פקיד ישראלי בכיר מסר כי השניים נועדו בפורום מצומצם במשך שעה וחצי וניהלו שיחה מעמיקה בה רה"מ הציג בפירוט את הפעולות של איראן, והניסיון שלה להתבסס בלבנון ולהפוך את המדינה למפעל לייצור טילים. ישראל מתקשה לסכל את ייצור הטילים במדינת הארזים וייתכן כי האזור נכנס למתיחות.

על פי פרסומים זרים, ישראל פועלת לסכל נשק מדויק מאיראן לידי חיזבאללה, שמצא דרך לעקוף את הישראלים ומייצר את הנשק על אדמת לבנון במקום לייבאו מבחוץ. מפעל טילים בחסות איראנית הנמצא בלבנון נמצא על הכוונת של ישראל, אך היא מתקשה למצוא דרך לסכלו.

נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה נתניהו
 

נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה נתניהו(רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

נתניהו במוסקבה: צריך לעמוד מול אידיאולוגיות רצחניות בזמן

בצל סערת מבקשי המקלט: סכסוך עבודה ברשות האוכלוסין וההגירה

תיעוד: חשד לניסיון חיסול בעכו - גבר נפצע מפיצוץ ברכב

הפעם הראשונה שבה ישראל תקפה מחסן נשק של חיזבאללה על אדמת לבנון הייתה בפברואר 2014, שהגיב מיד בפיגוע בהר דב. נוצרה משוואת הרתעה, לפיה במידה שישראל תפגע בחיזבאללה על אדמת לבנון, ארגון הטרור יגיב מיד בפיגוע על גדר הגבול.

ישראל מנסה למצוא דרכים חשאיות לפגוע בייצור הטילים, אך מתקשה לעשות זאת. המאמר שפרסם מתאם הפעולות השטחים בתקשורת הלבנונית אותת שלישראל למעשה אין דרך טובה להתמודד עם הבעיה, שכן במידה והייתה זה היה נעשה ולא היה צורך באזהרה. ייתכן כי משוואת ההרתעה בין ישראל לחיזבאללה תכניס את האזור לתקופה מתוחה. גם מחיזבאללה מסרו מסר דומה, כשעיתונאי הנחשב מקורב לארגון מסר לישראל להיזהר מלתקוף, שכן הצדדים ידרדרו למלחמה בה הם לא מעוניינים.

בפגישת ראש הממשלה והנשיא הרוסי ביקש נתניהו מעמיתו לרסן את הנשיא אסד, שאיים לפני מספר ימים כי יפגע בנמל התעופה בן גוריון. למרות שאין חשש לכך, ייתכן כי יגיב באופן סמלי לאחת מתקיפותיה של ישראל. נתניהו מעוניין למנוע זאת ומסר לפוטין שישראל פועלת במסגרת האינטרסים שלה ולא תפריע לו לשפר את אחיזתו בסוריה. נתניהו ניסה להעביר לנשיא הרוסי כי איראן צובעת את המדינה הסורית שהוא מנסה לייסד כלא לגיטימית וכי ייצור הטילים נמצא על הכוונת.

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בישיבת סיעה - ארכיון
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בישיבת סיעה( ללא קרדיט)

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום בישיבת סיעתו בכנסת להתבססות האיראנית בסוריה ולפעילותה בלבנון. "איראן מנסה ליצור טבעת חנק סביב מדינת ישראל. הם מנסים לבנות בסיסים בתוך סוריה, להקים מפעלים לייצור טילים בתוך לבנון וגם אולי להפוך למממנים הראשיים של הזרוע הצבאית של חמאס" אמר ליברמן.

"אני יכול להבהיר מצדנו שאנחנו נחושים למנוע מאיראן להתבסס בתוך סוריה" הצהיר השר והוסיף: "אנחנו מכירים אתרים לבניית טילים, להסבת טילים בלבנון, ומכירים את האישים המעורבים בייצור אותם טילים, ואנחנו כמובן נחושים לחסל את כל מנהרות הטרור מרצועת עזה למדינת ישראל".