נתניהו במוסקבה: צריך לעמוד מול אידיאולוגיות רצחניות בזמן

רה"מ ממשיך את סבב הפגישות שלו עם מנהיגי העולם. לדבריו, השיחות עם פוטין תורמות להשגת ביטחון ויציבות באזור. ליברמן בכנסת: "איראן מנסה ליצור טבעת חנק סביב ישראל"

  • פורסם ב:
  • 29/01/2018 14:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/01/2018 14:41
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש היום (שני) במוסקבה עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. השניים סיירו בתערוכת "סוביבור-מנצחי המוות" לציון 75 שנים להצלת המרד במחנה ההשמדה סוביבור במוזיאון היהדות והסובלנות במוסקבה ולאחר מכן פרסמו הצהרות לתקשורת.

"אנחנו ראינו כאן הצגה מאוד מרגשת של דוקומנטים ממרד סוביבור, שבה קצין יהודי מהצבא האדום הוביל נגד כל הסיכויים את הפריצה שהצליחה, הפריצה לחופש. אני חושב שהלקח העיקרי של עליית הנאצים ואח"כ תבוסת הנאצים, הוא שצריך לעמוד מול אידיאולוגיות רצחניות בזמן ובעוצמה. זו המשימה שלנו גם היום ועל כך אני רוצה לדבר איתך, על המאמצים המשותפים שלנו לקדם ביטחון ויציבות באזורנו, וכמובן גם על שיתוף הפעולה ההדדי בינינו, בין רוסיה לישראל. השיחות האלה שלנו, שאנחנו מקיימים אותן מעת לעת, לדעתי תורמות הרבה להשגת המטרות האלה ואני בטוח שכך יהיה גם עכשיו", אמר רה"מ נתניהו.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ביתר עילית: נעצר תושב בחשד שניסה לדרוס פלסטיני

תיעוד: חגגו חתונה בשגב שלום בנסיעה פרועה וירי באוויר

בצל סערת מבקשי המקלט: סכסוך עבודה ברשות האוכלוסין וההגירה

נתניהו ופוטין
 

נתניהו ופוטין(קובי גדעון, לע"מ )

 

לפני המראתו אמר נתניהו כי ידון עם פוטין על הצורך למנוע את התבססות איראן בסוריה "דבר לו ישראל מתנגדת וגם פועלת נגדו". נתניהו ציין כי ידון עם פוטין גם "על הנסיון של איראן להפוך את לבנון לאתר טילים אחד גדול. אתר לייצור טילים מדוייקים נגד ישראל. דבר שאיננו מוכנים לקבל".

בד בבד, התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן לפעילות האיראנית בסוריה: "איראן מנסה ליצור טבעת חנק סביב מדינת ישראל. הם מנסים לבנות בסיסים בתוך סוריה, להקים מפעלים לייצור טילים בתוך לבנון וגם אולי להפוך למממנים הראשיים של הזרוע הצבאית של חמאס. אני יכול להבהיר מצידנו שאנחנו נחושים למנוע מאיראן להתבסס בתוך סוריה, אנחנו מכירים אתרים לבניית טילים, להסבת טילים בלבנון, ומכירים את האישים המעורבים בייצור אותם טילים, ואנחנו כמובן נחושים לחסל את כל מנהרות הטרור מרצועת עזה למדינת ישראל".

ליברמן נשאל במהלך ישיבת סיעתו  מה מונע ממטוסי חיל האוויר להשמיד את אתרי הטילים בלבנון, וענה: "לגבי כל מה שקשור בלבנון אפשר למנוע לא רק באמצעות הפצצות, אנחנו מפעילים את כל המנופים המדיניים ומנופים אחרים על מנת למנוע ייצור טילים, והדבר האחרון שהייתי רוצה זה להיכנס למלחמת לבנון השלישית. אני חושב שיש עדיין מספיק אמצעים, מספיק אפשרויות ואנחנו מנצלים את כל האופציות, ובהחלט מה שאני יכול עוד פעם להדגיש זה שאנחנו נחושים למנוע מלהפוך את לבנון למפעל אחד גדול לייצור טילים מדויקים

גם שר החינוך נפתלי בנט התייחס לנושא האיראני, ולהשפעה של ארגון הטרור חיזבאללה בלבנון. בישיבת סיעתו בכנסת אמר השר כי ישראל אינה מעוניינת במלחמה נוספת אבל "שלא יטעו - מבחינתנו חיזבאללה שווה לבנון".

בנובמבר האחרון, נועד פוטין בוועידת פסגה בסוצ'י, לציון ניצחון המדינות על דאע"ש בסוריה, עם נשיא איראן, חסן רוחאני, ועם נשיא טורקיה, רג'יפ ארדואן. "העם הסורי יקבע את עתידו בתהליך שידרוש ויתורים גם מצד אסד", אמר נשיא רוסיה. "עלינו להמשיך עד שנעקור מן השורש את אחרון תאי הטרור במדינה", אמר רוחאני. בחודש שעבר, נפגש פוטין בבסיס חמימים שבסוריה עם נשיא סוריה אסד, והורה לפנות את כוחות צבא רוסיה מהמדינה.

 בנימין נתניהו בפגישה עם ולדימיר פוטין
 

בנימין נתניהו בביקור במוזיאון היהדות והסובלנות במוסקבה ( קובי גדעון, לע"מ)

 

מצידו של נתניהו, הפגישה עם פוטין היא אחת נוספת בסדרת מפגשים עם צמרת מנהיגי העולם, שהחלה לפני כשבועיים, כשרה"מ התקבל בחמימות בניו דלהי על ידי מקבילו ההודי, נרנדרה מודי. בשבוע שעבר, נתניהו קיבל בישראל את פניו של סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס. בהמשך השבוע, יצא נתניהו לפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשוויץ, שם פגש מנהיגים נוספים, ובראשם הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ. 

ביקורו הדיפלומטי של נתניהו ברוסיה יתקיים גם על רקע שערורייה מבית - הקלטות רעייתו, שרה נתניהו, שנחשפו אתמול באתר וואלה! NEWS, בהן היא נשמעת זועמת בשיחת טלפון עם יועץ של המשפחה, בתגובה לפרסום ידיעה על פעילות ציבורית שביצעה שדווחה במדור רכילות ב-2009. נתניהו נשמעת מתוסכלת מכך שבכתבה לא הוזכר כי היא פסיכולוגית.

רה"מ הגיב היום בטוויטר לפרסום הקלטות רעייתו: "המקליטים הם לא גיבורים, הם עשו את המעשה השפל ביותר בשביל חיבוק חם מהתקשורת או בשביל בצע כסף ורומסים זכות בסיסית שיש לכל אדם – הזכות לפרטיות. אני רוצה לומר לכל המקליטים, המפיצים והשדרים – תתביישו לכם. אין שום ערך להקלטות הללו. אתם רוצים להחליף אותי – תתמודדו איתי בקלפי, עזבו את בני משפחתי".