ביקור מדיני באירופה. נתניהו בנתב"ג בחודש ינואר השנה, צילום מסך חדשות עשר

רה"מ המריא לרוסיה: "איראן מנסה להפוך את לבנון לאתר טילים"

לאחר שבשבועיים האחרונים נפגש עם מנהיגי הודו וארה"ב, טס נתניהו למוסקבה כדי לשוחח עם הנשיא פוטין, בין היתר, על איראן. בד בבד, יצא נגד הקלטות רעייתו שפורסמו אתמול

  • פורסם ב:
  • 29/01/2018 05:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/01/2018 05:02
  • |
  • כתבים:
  • החדשות 13

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, המריא הבוקר (שני) לבירת רוסיה מוסקבה, שם יפגש עם נשיא המדינה ולדימיר פוטין. הפגישה בין שני המנהיגים תתקיים בשעות הצהריים במוזיאון היהדות והסובלנות שבעיר, ואחריה צפוי רה"מ לנאום בטקס לציון יום השואה הבינלאומי שייערך במקום. 

לפני המראתו אמר נתניהו כי ידון עם פוטין על הצורך למנוע את התבססות איראן בסוריה "דבר לו ישראל מתנגדת וגם פועלת נגדו". נתניהו ציין כי ידון עם פוטין גם "על הנסיון של איראן להפוך את לבנון לאתר טילים אחד גדול. אתר לייצור טילים מדוייקים נגד ישראל. דבר שאיננו מוכנים לקבל".

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>:

חשבון פשוט: התמכרות האמריקנים לכדור החוקי החזק פי 50 מהרואין

סוף שבוע עקוב מדם במקסיקו: לפחות 25 אנשים נרצחו

סערת החוק הפולני: מה באמת היה חלקם של הפולנים בשואה?

בנובמבר האחרון, נועד פוטין בוועידת פסגה בסוצ'י, לציון ניצחון המדינות על דאע"ש בסוריה, עם נשיא איראן, חסן רוחאני, ועם נשיא טורקיה, רג'יפ ארדואן. "העם הסורי יקבע את עתידו בתהליך שידרוש ויתורים גם מצד אסד", אמר נשיא רוסיה. "עלינו להמשיך עד שנעקור מן השורש את אחרון תאי הטרור במדינה", אמר רוחאני. בחודש שעבר, נפגש פוטין בבסיס חמימים שבסוריה עם נשיא סוריה אסד, והורה לפנות את כוחות צבא רוסיה מהמדינה.

נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה נתניהו
 

נשיא רוסיה פוטין וראש הממשלה נתניהו (רויטרס)

 

מצידו של נתניהו, הפגישה עם פוטין היא אחת נוספת בסדרת מפגשים עם צמרת מנהיגי העולם, שהחלה לפני כשבועיים, כשרה"מ התקבל בחמימות בניו דלהי על ידי מקבילו ההודי, נרנדרה מודי. בשבוע שעבר, נתניהו קיבל בישראל את פניו של סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס. בהמשך השבוע, יצא נתניהו לפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשוויץ, שם פגש מנהיגים נוספים, ובראשם את הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ. 

לאחר הפגישה בין השניים כתב טראמפ בטוויטר: "הייתה לנו פגישה פורה מאוד". נתניהו התייחס לפגישה במסיבת עיתונאים ואמר: "יצאתי משוכנע לחלוטין כי ארה"ב תומכת בהתנגדות הישראלית לנוכחות הצבאית של איראן בסוריה, ששמה לעצמה למטרה להשמיד את ישראל משכנתה". בנושא הפלסטיני הוסיף: "אני מוכן לשלום ואמרתי את זה לנשיא. הבעתי את נכונות ישראל לקחת חלק במאמץ להשגת שלום – מאמץ שמקודם על ידי הצוות האמריקני". 

 ראש הממשלה נתניהו והנשיא טראמפ בכנס דאבוס
 

ראש הממשלה נתניהו והנשיא טראמפ בכנס דאבוס (רויטרס)

 

לאחר הפגישה, התייחס נתניהו גם להסכם הגרעין עם איראן ולהחלטת טראמפ שלא לאשררה מחדש. "העסקה הנוכחית כל כך פגומה שהיא מבטיחה לאיראן את כל מה שהיא צריכה כדי לייצר נשק גרעיני. לא אכפת לי אם יתקנו את העסקה או יבטלו אותה, הדבר הכי חשוב עבורי הוא למנוע מאיראן ארסנל נשק. איראן אומרת שתשתמש בנשק הזה, ובכל נשק, כדי להשמיד את ישראל. לא צריך לשמר עסקאות גרועות לעד", אמר נתניהו.

ביקורו הדיפלומטי של נתניהו ברוסיה יתקיים גם על רקע שערורייה מבית - הקלטות רעייתו, שרה נתניהו, שנחשפו אתמול באתר וואלה! NEWS, בהן היא נשמעת זועמת בשיחת טלפון עם יועץ של המשפחה, בתגובה לפרסום ידיעה על פעילות ציבורית שביצעה שדווחה במדור רכילות ב-2009. נתניהו נשמעת מתוסכלת מכך שבכתבה לא הוזכר כי היא פסיכולוגית.

רה"מ הגיב היום בטוויטר לפרסום הקלטות רעייתו: "המקליטים הם לא גיבורים, הם עשו את המעשה השפל ביותר בשביל חיבוק חם מהתקשורת או בשביל בצע כסף ורומסים זכות בסיסית שיש לכל אדם – הזכות לפרטיות. אני רוצה לומר לכל המקליטים, המפיצים והשדרים – תתביישו לכם. אין שום ערך להקלטות הללו. אתם רוצים להחליף אותי – תתמודדו איתי בקלפי, עזבו את בני משפחתי".