הפגנת מבקשי מקלט מול בית הנשיא, ללא קרדיט

התמיכה הישראלית ברואנדה באו"ם: בקשה לדיון דחוף בכנסת

בעקבות חשיפת חדשות עשר על הסיוע של י-ם ליוזמה הרואנדית בהצבעה על שינוי הגדרת רצח העם במדינה, ביקשה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) מיו"ר הכנסת לכנס את ועדת החוץ והביטחון

  • פורסם ב:
  • 28/01/2018 23:34
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/01/2018 23:34
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

לאחר הפרסום בחדשות עשר על התמיכה הישראלית ביוזמה של רואנדה באו"ם, שמטרתה לשנות את הגדרת רצח העם שהתרחש במדינה בשנת 1994, פנתה הערב (ראשון), חברת הכנסת מיכל רוזין אל יו"ר הכנסת בבקשה שיורה על כינוס ועדת החוץ והביטחון לדיון דחוף.

"החלטה זו מערערת את הנרטיב הבין-לאומי הקיים בנוגע למה שהתרחש ברצח העם ברואנדה בשנת 1994, ולגבי ההתרחשויות ההיסטוריות והפוליטיות ברואנדה בכלל" כתבה ח"כ רוזין. עוד הוסיפה חברת הכנסת ממרצ: "ההחלטה לשנות את נרטיב זיכרון רצח העם אינה מינורית, אלא בעלת משמעות פוליטית עמוקה של מעבר מתפיסת פיוס ושיקום לתפיסה פלגנית שעלולה לשסע מחדש בין שני השבטים ברואנדה". ההחלטה התקבלה "על סמך אינטרסים רגעיים אשר הם עצמם שנויים במחלוקת" הוסיפה רוזין במכתבה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

סוף שבוע עקוב מדם במקסיקו: לפחות 25 אנשים נרצחו

סערת החוק הפולני: מה באמת היה חלקם של הפולנים בשואה?

תיעוד ניסיון חדירה לאיתמר: נתפס פלסטיני שלבש מדי חאקי

המכתב ששלחה מיכל רוזין ליור הכנסת בנושא רואנדה
 

המכתב ששלחה מיכל רוזין ליור הכנסת בנושא רואנדה(חדשות עשר)

 

הערב פורסם כי על רקע ההכנות למבצע גירוש מבקשי המקלט ובניגוד לעמדת ארה"ב תמכה ישראל ביום שישי בהחלטה שיזמה רואנדה בעצרת הכללית של האו"ם שמשכתבת את ההיסטוריה בכל הנוגע לרצח העם שהתרחש במדינה ב-1994. באופן חריג ישראל אף "שישבנה" את ההחלטה והיתה המדינה המערבית היחידה שחתמה עליה.

אחת הסיבות למהלך החריג, כך הודו בכירים במשרד החוץ, היא ההבנות עם רואנדה על גירוש מבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה לשטחה. לדבריהם, בעוד ממשלת ישראל גינתה בחריפות את החוק הפולני שמנסה לשכתב את ההיסטוריה לגבי המעורבות הפולנית בשואה, אותה ממשלת ישראל בדיוק תמכה בהתלהבות ביוזמה דומה של רואנדה. 

הפגנת מבקשי מקלט מול בית הנשיא
 

הפגנת מבקשי מקלט מול בית הנשיא(ללא קרדיט )

 

"אחת הסיבות המרכזיות לתמיכה שלנו בהחלטה היה הסכם המסתננים עם רואנדה. יש קו אחד שמחבר בין שכתוב ההיסטוריה של קגאמה לשכתוב ההיסטוריה של ממשלת פולין. מצער שאנחנו משתפים עם זה פעולה", אמר בכיר במשרד החוץ. 

תחילת הפרשה לפני חודשיים כשרואנדה העלתה הצעה לתקן החלטה שקיבלה עצרת האו"ם בשנת 2003 וקבעה כי ב-7 באפריל מדי שנה יתקיים יום זיכרון בינלאומי לרצח העם ברואנדה. רואנדה ביקשה להכניס תיקון מינורי לכאורה. להוסיף מילה לכותרת ההחלטה ולשנותה ל"יום הזיכרון לרצח העם הטוצי". אלא שתוספת זו משנה את כל הנראטיב הרואנדי והבינלאומי לגבי מה שהתרחש. לצד 800 אלף בני הטוצי שנרצחו היו בין הקורבנות גם עשרות אלפים מבני שבט ההוטו שניסו להתנגד ולמנוע את רצח העם.

בעקבות הלחץ הבינלאומי החליטו הרואנדים לדחות בחודש את ההצבעה ובתחילת השבוע שעבר העלו אותה שוב. ישראל בינתיים רק הגבירה את תמיכתה במהלך ועדכנה את האמריקנים לפני כמה ימים כי החליטה באופן חריג להצטרף כנותנת חסות להחלטה הרואנדית. ישראל היתה המדינה המערבית היחידה שעשתה זאת.

חברת הכנסת מיכל רוזין
 

"החלטה המערערת את הנרטיב הבין-לאומי". חברת הכנסת מיכל רוזין (ללא קרדיט)

 

האמריקנים והאירופים, שלא רצו להיכנס לעימות עם רואנדה ועם שאר המדינות שתמכו בה, הסירו את התנגדותן וביום שישי עברה ההחלטה ללא צורך בהצבעה. כל שנותר לאמריקאים היה לתקוף את המהלך בחריפות. סגנית השגרירה של ארה"ב באו"ם אמרה בדיון בעצרת הכללית כי ארה"ב מודאגת מנוסח ההחלטה ומתנגדת לניסיונות לפתוח מחדש או להחזיר לאחור את השפה בה משתמשים כדי לתאר מקרים של רצח עם במהלך ההיסטוריה. היא הזכירה כי ברצח העם ברואנדה נרצחו מאות אלפים מבני הטוצי אך גם עשרות אלפים מבני שבט ההוטו שהתנגדו לרצח העם. לדבריה, מהלכים כמו ההחלטה הרואנדית פוגעים בזכר הקורבנות.

דיפלומטים מערביים אמרו כי התדהמה האמריקנית היתה גדולה עוד יותר כאשר מיד לאחר מכן נשאה סגנית שגריר ישראל באו"ם, נועה פורמן, נאום תמיכה נלהב ברואנדים. פורמן אמרה בנאומה כי מדובר בהחלטה חשובה וכי ישראל תתמוך בכל החלטה בינלאומית שתקדם הפקת לקחים ממקרים של רצח עם במהלך ההיסטוריה.

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: ״ההחלטה התקבלה בקונצנזוס, כולל כמובן ארה"ב, ומייצגת שאיפה לצדק היסטורי והצגה נכונה של העובדות".