5 החייאות בשעתיים: כך נראה לילה בחדרי המיון בישראל

תיעוד מיוחד מהעומס איתו מתמודדים האחים והאחיות במחלקות לרפואה דחופה בבתי החולים בארץ: "שמשרד הבריאות יבוא לכאן ויראה מה הולך" • הפרק הראשון בסדרה "אחיות לצרה"

"אחיות לצרה": חמש החייאות בתוך שעתיים, במשמרת לילה אחת וארבע אחיות שמטפלות ב-60 חולים בחדר המיון. זהו רק קצה המזלג בשגרת היום, ובעיקר הלילה, של האחים והאחיות בישראל, שקורסים תחת העומס. הם אלו שמקבלים את התלונות, הכעסים והתסכולים של החולים מחד, ואת חוסר האונים של הרופאים מאידך.

אחות בישראל תטפל לפעמים במקביל בכעשרים חולים. באירופה לשם ההשוואה, כמות החולים עומדת על ארבעה לכל אח. היחס בישראל מגיע לעיתים עד לפי שבעה מהמקובל בעולם. "לפעמים מגיעים מצבים של 15 מטופלים לכל אח" אומרת מירי סירוטה, אחות כללית בבית החולים איכילוב בת"א, "אם יש מצבי חרום כמו החייאה או הנשמה כל הצוות עוזב מיד לטובת האירוע ורק אחד נשאר להשגיח על המחלקה".

 אחיות לצרה
 

"לרגע לא הייתי מחליפה איתם". אחות בביה"ח איכילוב (חדשות עשר)

 

מעטים יודעים, אך מי שמנהלת בפועל את בית החולים, החל משעות אחר הצהריים ועד הבוקר, היא האחות הכללית. היא שתקבע עד כמה ניתן להעמיס על כל מחלקה, היא שתחליט על הוצאת אנשים מהמחלקה לטיפול נמרץ ותקבל עוד החלטות רבות הרות גורל. "לרגע לא הייתי מחליפה איתם" אומרת גלי חרוסטלב, שאמה מטופלת באיכילוב, "הם עובדים כמו נמלים" הוסיפה.

"אין משמרות שאנחנו לא מתוסכלים בהן, גם אנחנו וגם המטופלים והמלווים" אומרת מיכל שרוני, אחות בחדר המיון של בית החולים אסף הרופא. "אנחנו לא יכולים לעזור לכל האנשים שצריכים, המצב לא מאפשר" הוסיפה שרוני, "לא מקצים כוח אדם לטפל במקומות האלה – וזה לפעמים יכול לעלות בחיי אדם". גם מיכל שטיין, אחות אחראית בביה"ח איכילוב מצטרפת לדברים: "שמשרד הבריאות יבוא לכאן ויראה מה הולך". בתוך כך, בכיר במשרד הבריאות אומר הערב לחדשות עשר: "תחושה קשה שהנהלת המשרד מנותקת לחלוטין עם מה שקורה בשטח".