להב 433, חדשות עשר

רגע לפני ההמלצות: ראש צוות חקירות רה"מ וסגנו עברו לתפקיד אחר

פרסום ראשון: ראש אגף החקירות התחלף, ראש להב 433 עומד לעזוב ועוד חוליות חשובות בתיקי 1000 ו-2000 עזבו לאחרונה את תפקידיהן, בתקופה הגורלית בחקירות

  • פורסם ב:
  • 28/01/2018 20:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/01/2018 20:00
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

ראש ממשלה בחקירה: רגע לפני ההמלצות בתיקי 1000 ו-2000, ובזמן שהחקירות עדיין מתנהלות, ראש צוות החקירה, שלמה (מומי) משולם, וסגנו דני יופה, הועברו לתפקידים אחרים ביחידה לחקירות בין לאומיות (יאחב"ל).

כמו כן, בתקופה האחרונה התחלף גם ראש אגף החקירות וגם ראש להב 433, עומד לעזוב.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הצצה מיוחדת: צבי יחזקאלי מסתערב ויוצא לרובע המוסלמי בירושלים

סערת החוק הפולני: האם ישראל תוכל לעמוד מול שכתוב ההיסטוריה?

במחאה על תקיפת המורה: מוסדות חינוך בי-ם יושבתו מחר לשעתיים

 אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים
 

אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים עיריית ב"ש

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "תיקי החקירה מטופלים במלוא האחריות והרצינות על ידי צוות חוקרים מיומן ומקצועי בליווי פרקליטות המדינה. הקצינים המדוברים עדיין לוקחים חלק בסיכום החקירות. כמו כן, ניצב מני יצחקי דחה את פרישתו כדי להמשיך וללוות את החקירה עד לסיומה".

מאוחר יותר, נמסרה תגובה נוספת מהמשטרה: "במשטרת ישראל יש לקצינים תקופת מינוי בסיום הקדנציה הם עוברים לתפקיד הבא לפי ותק וקידום. במקרה של חקירה רגישה שמתמשכת, (בדיוק כמו שופט שעובר תפקיד או פורש) במקביל לתפקידם החדש הם ממשיכים לקחת חלק בחקירה ומשתתפים בכל הדיונים  הרלוונטים (הרי זה מפורסם וידוע כי חקירה זו הינה בשלב הסיכומים). ראוי להבהיר כי כל ניסיון לקשור בין סיום תפקידם של אותם קצינים לאופן שיש בו כדי  להשפיע על החקירות הינו מטעה ומשולל כל יסוד.

"החקירות מתנהלות במלוא האחריות והרצינות על ידי צוות חוקרים מיומן ומקצועי בראשות מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה וראש להב 433, תחת פיקוח קפדני של ראש אח"מ ובליווי של פרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה. נציין כי אין בעיתוי עזיבתו של זה או אחר בכדי להשפיע על טיבה של החקירה ובוודאי שלא על סיומה,  מה גם שהקצינים הרלוונטיים ימשיכו לקחת חלק ככול שיידרש לצורך התקדמות החקירה".

ביום שבת התייחסה מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור לחקירות רה"מ ולעבודת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ואמרה כי "היועמ"ש עובד מהבוקר עד הלילה. מדובר באדם ישר ויסודי שמוקף בצוות מקצועי מאוד שעושה את המלאכה שלו בצורה נאמנה. הוא לא עסוק בלמצוא חן בעיני גורם זה או אחר. אנחנו מבינים שאנחנו לא עובדים בחלל ריק והעובדה שאנחנו לוקחים בחשבון שאנחנו נתונים לביקורת היא דבר טוב. הביקורת לא מכתיבה את ההחלטות שלנו, אבל המשמעות שלה היא שאנחנו צריכים לתת דין וחשבון על מה שאנחנו עושים".

לאחר מכן התייחסה לטענות בנוגע לסחבת בחקירות ראש הממשלה. "יש חיקורי דין בחו"ל וניסיון לזהות העברות כספים בין בנקים לגורמים אחרים. התהליכים האלה מורכבים. כשתיק מתברר כרשלני ומערכת המשפט נוזפת בנו, אותו המון שלוחץ לקבל החלטה יודע לבוא בטענות. יש לנו מערכת משפט אמיצה, עצמאית וחזקה".

בתוך כך, בשבוע שעבר פורסם כי עד המדינה ארי הרו, שכיהן כראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, אמר כי בשיחה בה נכח ביקש איש העסקים ארנון מילצ'ן סיוע מראש הממשלה בנימין נתניהו בחידוש ויזת העבודה בארה"ב. במהלך השיחה שאל נתניהו את מילצ'ן אם הביא לו סיגרים. מדובר בתמצית העדות ולא ציטוט מדויק של הרו. עדות זו מחזקת את מרכיב האינטרסים ההדדיים, שקריטי ביותר בדרכו של היועץ המשפטי לממשלה להחליט אם יש מקום להעמיד לדין ראש הממשלה בתיק 1000. 

נוני מוזס וחבר הכנסת איתן כבל
 

נוני מוזס וחבר הכנסת איתן כבל ללא קרדיט

 

שני המרכיבים העיקריים בתיק הם הסיגרים לנתניהו והשמפניות לרעייתו. הערכה היא ששווי הסיגרים הוא בין 200 ל-300 אלף שקלים ושווי השמפניות הוא בין 600 ל-700 אלף שקלים. יחד עם זאת קיימים קשיים משפטיים בדברים שכן המתנות פרוסות לאורך שנים רבות. בנוסף, טוען נתניהו כי לא ידע שרעייתו מקבלת כל כך הרבה שמפניות ממילצ'ן.

כפי שכבר פורסם בחדשות עשר, המשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום בתיק, אך מוקדם לקבוע כיצד תתמודד הפרקליטות עם הקשיים המשפטיים האלו.

עוד פורסם החודש כי חבר הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) וכן מו"ל ידיעות אחרונות, ארנון (נוני) מוזס, נחקרו ביחידת להב 433 של המשטרה, במסגרת תיק 2000. כבל נחקר באזהרה וייתכן כי יעומת בהמשך עם מוזס, על כך פורסם לראשונה בחדשות עשר.

החוקרים מעוניינים לדעת אם היו מגעים בין מוזס לכבל, בעקבות לכאורה כישלון השיחות בין נתניהו למו"ל. כבל כבר מסר עדות במסגרת החקירה, ובה טען כי לא היו לו שום מגעים עם מוזס, אך מאז הצטברו עדויות חדשות. ייתכן שגם רה"מ נתניהו ייאלץ להיחקר שוב גם בתיק 2000.

הפרשה עוסקת בשיחות שנערכו בין מוזס לראש הממשלה בנימין נתניהו לגביי אופן הסיקור ב"ידיעות" ותפוצת העיתון המתחרה, "ישראל היום". כבל הוביל את חוק "ישראל היום", שנועד להגביל את הפצת העיתון בחינם. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית בכנסת, למרות התנגדות נתניהו, והייתה לאחת מהסיבות לפירוק ממשלת נתניהו הקודמת.