מצעד החיים באושוויץ, רויטרס

סערת החוק הפולני: האם ישראל תוכל לעמוד מול שכתוב ההיסטוריה?

הקשר של המדינה עם ממשלות ימין קיצוני באירופה הולך ומתהדק, מאחר והן ימניות ושונאות מוסלמים. אך כשמגרדים מעט את פני השטח, האנטישמיות הישנה מעלה ראשה • פרשנות

  • פורסם ב:
  • 28/01/2018 17:42
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/01/2018 17:42
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

סערת החוק הפולני: ישראל לוחצת על שינוי נוסח הצעת החוק, שגוזר עונש מאסר של עד שלוש שנים עבור מי שישתמש במונחים שמייחסים לפולין אשמה בפשעי השואה, בטענה שלא ניתן לשלול כל מעורבות או שיתופי פעולה של האומה הפולנית עם הנאצים. לדברי אנשי משרד החוץ, מחנות ההשמדה בפולין היו אמנם גרמניים, אך ידוע שהיו משתפי פעולה וסייענים למשטר הנאצי בקרב פולנים. לטענתם, לא ניתן לשכתב ולטשטש כך את ההיסטוריה.

על פי ההערכות, אכן יהיו תיקונים בנוסח ההצעה. השאלה היא כמה ישראל תלחץ שהתיקונים הללו יהיו בדיוק כפי שהיא רוצה. זהו מבחן למדינה, מכיוון שאחרי הפולנים, ייתכן שגם ההונגרים והאוסטרים, שבינתיים מחרימים את מפלגת החירות הניאו-נאצית בארצם, ינסו לבצע שכתובים שכאלה. זהו מבחן שבודק עד כמה ישראל תעמוד איתנה וחזקה אל מול הניסיונות לשכתוב השואה.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הסערה מאחורינו: השבוע - מזג האוויר מתייצב

במחאה על תקיפת המורה: מוסדות חינוך בי-ם יושבתו מחר לשעתיים

תיעוד: תושב לוד תוקף קשיש ומנפץ שמשת רכב באמצעות מקל

 ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי,
 

ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, רויטרס

 

בשנים האחרונות ישראל הפכה להיות חברה טובה של כל ממשלות הימין הקיצוני באירופה, כולל פולין, זאת מאחר והן ימניות, לאומניות, שונאות מוסלמים. אך כעת מגלים שכשאשר מגרדים מעט את פני השטח, ניתן לראות שמתחת לאסלאמופוביה, מסתתרת אותה אנטישמיות ישנה שמעלה את ראשה.

בתוך כך, מלשכת נשיא פולין, אנדז'יי דודה, נמסר היום כי החוק הקובע עונש מאסר למי שיאשים את אזרחי המדינה בפשעי השואה עדיין נמצא בהליכי חקיקה והוא לא הושלם. הנשיא יבחן אותו עם סיום ההליך לפני שיחתום עליו. מנגד, נטען בהודעה כי הנשיא דוחה את רוב הביקורת על החוק, מבלי להזכיר את ישראל. לדבריו, אם אלו המבקרים את החוק דואגים לאמת ההיסטורית, אז הצעת החוק אינה סותרת זאת. עוד הוסיפו בלשכת הנשיא כי חבל שהביקורת הגיעה דווקא ביום הזיכרון הבינלאומי לשואה.

שר החוץ הפולני, יאצק צ'אפוטוביץ, התייחס גם הוא הבוקר להצעת החוק, בראיון ברשת טלוויזיה מקומית. "פולין לא מעוניינת לאסור על מחקר מדעי על תקופת השואה או על אומנות העוסקת בנושא. החוק נועד כדי להגן מטענות שווא לפיהן מחנות ההשמדה נבנו על ידי הפולנים. אני סבור שמייחסים לפולנים פשעים שהם לא ביצעו", אמר השר.

 שר החוץ של פולין, יאצק צ'אפוטוביץ
 

שר החוץ של פולין, יאצק צ'אפוטוביץ רויטרס

 

"שורדי השואה ראויים לכבוד וכך אנו מכירים בהם. הם ברובם אזרחים פולנים שהיגרו לאחר השואה. עם זאת, במדינות אחרות, כמה עיתונאים, למטרות פוליטיות, מעבירים את האשמה של הנאצים לפולנים. זה דבר שאין בו צדק", הוסיף השר, "מובן כי החוק לא משמש לחסימת הדיון, אלא מונע את גל הומאת הדיבה המכוונת שמכוונת כלפי פולין, נגד האומה הפולנית".

הבוקר הגיע סגן השגריר הפולני בישראל לשיחת הבהרה במשרד החוץ, ובצאתו אמר: "החוק בשום פנים ואופן לא נועד לטייח את ההיסטוריה, אלא נועד להגן עליה ועל האמת על השואה, ולמנוע את סילופה". משרד החוץ מסר לאחר הפגישה: "בפני סגן השגריר הובעה התנגדותה של ישראל לנוסח החוק. החקיקה לא תסייע להמשך חשיפתה של האמת ההיסטורית ועלולה לפגוע בחופש המחקר, כמו גם למנוע דיון במסר ההיסטורי ובמורשת מלחמת העולם השנייה. אנו מצפים כי ממשלת פולין תשנה את נוסח החוק לפני אימוצו הסופי ותנהל דיאלוג עם ישראל בנושא". 

ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי אמר אתמול כי "אושוויץ הוא הלקח המר ביותר שנותר מהדרך שבה אידאולוגיה מרושעת מסוגלת ליצור גיהינום עלי אדמות. יהודים, פולנים וכל הקורבנות צריכים לשמור על זיכרון לקח זה עבור כל אלו הנרצחו בידי הגרמנים הנאצים". מורבייצקי הוסיף כי "אושוויץ-בירקנאו זה לא שם בפולנית. ו'העבודה משחררת' זה לא ביטוי פולני".