גורמים בקהילה היהודית בפולין: "החוק החדש משנה את ההיסטוריה"

בשיחה עם חדשות עשר הביע בנו של ראש הקהילה היהודית בלודז' חשש מהשלכות החוק. "הפולנים מנסים להתחמק מהעבר", אמר. בבית חב"ד בקרקוב הוסיפו: "ההגבלה מסוכנת"

  • פורסם ב:
  • 28/01/2018 15:38
  • |
  • עודכן ב:
  • 28/01/2018 15:38
  • |
  • כתבים:
  • יואב כהן

בווידאו: סגן שגריר פולין בישראל

סערת החוק הפולני. ביום שישי האחרון אישר הבית התחתון בפרלמנט הפולני עונש מאסר של עד שלוש שנים עבור מי שישתמש במונחים שמייחסים לפולין אשמה בפשעי השואה. משמעות הצעת החוק היא איסור השימוש במונחים כגון "מחנה השמדה פולני" בהקשר של אושוויץ וטרבלינקה.

בקרב גורמים הקשורים לקהילה היהודית בפולין ישנו חשש כי החוק יוביל לשכתוב מחדש של ההיסטוריה. "העובדה שרוצים לקרוא למחנות ההשמדה מחנות השמדה גרמנים היא לא בעיה כי כולם יודעים שמדובר במחנות השמדה נאצים", טוען בנו של ראש הקהילה היהודית בלודז', בוריס ויינינגר, "הבעיה היא שהפולנים לא מנסים להתמודד עם העובדה שהעם שלהם עזר לגרמנים ברצח של יהודים. היו פולנים שעזרו להציל יהודים, אבל היו הרבה שגם עבדו עבור הנאצים".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

תיעוד: תושב לוד תוקף קשיש ומנפץ שמשת רכב באמצעות מקל

הגדול מכולם: רוג'ר פדרר זכה באליפות אוסטרליה

לאחר שבוע בלב האוקיינוס - חולצו שבעה ניצולים על סירת הצלה

בהמשך הביע בוריס דאגה מכך ש"החוק יוביל לכך שלא ידברו על מה שקרה באמת והוא עשוי להשפיע על הדרך שבה מלמדים את ההיסטוריה במערכת החינוך. יש פה למעשה סוגיה שקשורה לדרך שבה מתייחסים להיסטוריה היהודית-פולנית. החוק הזה הוא  חלק מהערכים שמנסה להעביר השלטון הימני במדינה, ערכים שעשויים לגרום לאנטישמיות. אמנם השלטון עצמו לא אנטישמי, אבל יש לא מעט גורמים שמזוהים איתו והם גזענים".

קמילה סלוביק, עוזרת הרב של חב"ד בקרקוב, טוענת כי החוק פוגעת למעשה במוסריות של העם הפולני. "אסור לנו לאפשר את החוק הזה. מה שהעם הפולני עשה בתקופת המלחמה הוא דבר נוראי ואסור להכחיש את זה. היו גיבורים פולנים במהלך המלחמה. למשל, משפחתו של אחי למחצה היו נוצרים והם עזרו ליהודים במלחמה, אבל אנחנו צריכים גם לדבר על אלה שעשו דברים נוראיים ולא מוסריים. היו אנשים שיכולים היו לעזור, אבל הם בחרו שלא לעשות את זה".

עוד הוסיפה סלוביק כי "החוק מנסה לשכתב בסופו של דבר את ההיסטוריה כי מה שצריך לזכור הוא שמלחמת העולם השנייה הייתה תקופה נוראית שהפולנים היו חלק ממנה".

שער מחנה ההשמדה אושוויץ
 

העובדה שהיה מחנה נאצי לא משנה. שער מחנה ההשמדה אושוויץ. ( רויטרס)

 

החוק עבר בסמוך ליום הזיכרון הבינלאומי לשואה, שחל אתמול. בעקבות כך, סלוביק חושבת שהתזמון של העברת החוק הוא נוראי. "הממשלה הפולנית יורה לעצמה ברגליים. החוק הזה הוא נוראי. יש פה צביעות כי מצד אחד הממשלה לא מאפשרת את הקיום של אירועים פשיסטים, אבל מצד שני היא מעבירה חוק מהסוג הזה".

לסיום אמר סלוביק כי היא חוששת מההשפעה של החוק על חופש הביטוי. "ההגבלה הזו יכולה להיות מסוכנת ולהשפיע על השיח הציבורי", אמרה, "ידוע שמחנות ההשמדה לא היו פולנים, אבל אסור לשכוח את המעורבות של הפולנים במה שהתרחש שם. החוק עשוי לפגוע בדמוקרטיה ולהיות צעד ראשון  בדרך לעיוות הצורה שבה מתייחסים להיסטוריה".