מחנה ההשמדה אושוויץ, getty images

רה"מ: "החוק הפולני מופרך"; סגן השגריר יזומן לשיחת נזיפה

גינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית לחוק שאושר בפולין, הקובע מאסר למי שיאשים את אזרחיה בפשעי השואה • שגרירת ישראל בפולין: "רואים בהצעת החוק כנוגדת את האמת על השואה"

  • פורסם ב:
  • 27/01/2018 18:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 27/01/2018 18:49
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

על רקע הסערה סביב הצעת החוק שאושרה בבית התחתון בפרלמנט הפולני, הקובעת עונש מאסר למי שיאשים את אזרחי המדינה בפשעי השואה, סגן השגריר הפולני זומן לשיחת נזיפה היום (ראשון) בשעה עשר בבוקר במשרד החוץ בירושלים. ממשרד החוץ נמסר מוקדם יותר בתגובה להצעת החוק, כי "ישראל מתנגדה אליה ומבקשת ממשלת פולין לתקנה לפני שתמשיך לקדם את החקיקה - שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית". עוד נכתב בהודעת משרד החוץ כי "אין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זיכרון יקיריהם שנספו בתופת".

סגן שגריר פולין זומן, ולא השגרירה עצמה, משום שהיא שוהה כעת בוורשה. עם זאת, ממשרד החוץ נמסר כי אפשרות החזרתה לארץ אינה מוסרת מהפרק, "אך כעת המשימה הראשונה היא שיחה של השגרירה עם ראש ממשלת פולין על מנת להביע את עמדתנו בנושא החוק".

שער מחנה ההשמדה אושוויץ
 

שער מחנה ההשמדה אושוויץ( רויטרס)

 

בווידאו: שגרירת ישראל בפולין נואמת בטקס יום השואה הבינלאומי במחנה אושוויץ

שגרירת ישראל בפולין, אנה אזארי, העבירה את המסר הישראלי נגד הצעת החוק בטקס יום השואה הבינלאומי במחנה אושוויץ הערב. בטקס השתתף גם ראש ממשלת פולין והוא שודר בשידור חי בטלוויזיה הפולנית. אזרי אמרה שממשלת ישראל דוחה את טיוטת החוק ומקווה שיוכנסו בו שינויים. "ישראל מבינה מי בנה את אושוויץ ומי בנה מחנות אחרים, כולם יודעים שהם לא היו פולנים", אמרה. "אבל מדינת ישראל מתייחסת להצעת החוק הזאת, כנוגדת את האמת על השואה. אני מאמינה, שפולין וישראל, כחברות טובות מאוד, ימצאו שפה משותפת ויחליטו איך יחד נזכור את ההיסטוריה שלנו".

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, קרא לנשיא פולין, אנדז'יי דודה, לנצל את זכותו החוקתית ולהטיל ווטו על ההחלטה המבישה שקיבל הבית התחתון - הסים הפולני, דווקא ביום השואה הבינלאומי: "החקיקה ובמיוחד בעיתוי הנוכחי היא סטירת לחי לא רק לקורבנות ולהסטוריה אלא גם לכל אותם אזרחים פולנים - חסידי אומות עולם, מעטים מידי לאסוננו, שהצילו יהודים ואחרים ממכונת ההשמדה הנאצית ומאותם אנטישמים פולנים, רבים מידי, ששיתפו עמם פעולה".

מכל קצוות הקשת הפוליטית גינו את הצעת החוק. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק".

מוקדם יותר הערב, יושב ראש יש עתיד, יאיר לפיד, התעמת עם שגרירות פולין בטוויטר. לפיד גינה את החוק וכתב כי "מאות אלפי יהודים נרצחו מבלי לפגוש חייל גרמני, היו מחנות השמדה פולנים - ושום חוק לא ישנה זאת". בעמוד הטוויטר של שגרירות פולין תקפו את לפיד בתגובה: "טענותיך הבלתי נסבלות מראות עד כמה נחוץ באופן בהול חינוך השואה, אפילו כאן בישראל". כמו כן, הגנו בשגרירות פולין על הצעת החוק וכתבו כי "מטרתה היא לא 'לטייח' את העבר, אלא להגן על האמת מפני השמצות".

 בנימין נתניהו בישיבת ממשלה
 

בנימין נתניהו בישיבת ממשלה (רויטרס)

 

נשיא המדינה ריבלין התייחס גם הוא ל"חוק הפולני": "בקרב העם הפולני היו שנתנו יד לפשעי הנאצים. כל פשע, כל עבירה, צריכים להיות מוקעים. צריך לבדוק אותם ולחשוף אותם". עם זאת, ריבלין ציין כי "בין הפולנים היו גם כאלו שהושיטו יד, נאבקו וזכו להכרה כחסידי אומות עולם".

יו"ר הרשימה המשותפת עודה יצא גם הוא נגד הצעת החוק: "הצעה מבישה ומסוכנת, הכחשת שואה היא הכשרה של הרגעים האפלים ביותר בהיסטוריה". גם חבר סיעתו, חבר הכנסת אחמד טיבי, גינה את החוק בסרטון שפרסם, בו כינה אותו "מביש". כמו כן, קרא טיבי לממשלת פולין לבטלו באופן מידי: "כל הרוצה לבנות עתיד טוב יותר - חייב להביט אל עברו כדי להסיק מסקנות וללמוד משגיאות ההיסטוריה. אין לשכתב את ההיסטוריה".

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר בתגובה להצעת החוק: "מדובר בהתכחשות מבישה לאמת. זוהי עובדה היסטורית שפולנים רבים סייעו לרצח, הלשינו, הסגירו ורצחו בעצמם יהודים בזמן השואה, ואף לאחריה". בנט הורה למנכ״ל משרד החינוך, שמואל אבואב, להקדיש השבוע בבתי הספר שעתיים ללימוד השואה, "בדגש על מעורבות עמי אירופה ושיתוף הפעולה שלהם ברצח יהודים".

שר האוצר כחלון תקף את החוק גם הוא: ‏"ההחלטה - אומללה והזויה. יש אמת היסטורית אחת, חזקה ומוכחת והיא כוללת בתוכה את זוועות הצורר הנאצי ואת המסייעים בידו, בהם גם פולין".

 יאיר לפיד
 

יאיר לפיד (אבישר שאר ישוב)

 

הצעת החוק שעברה אמש בבית התחתון של הפרלמנט הפולני - עדיין לא נכנסה לספר החוקים. השלב הבא בתהליך, הוא להעבירה לדיון, להצביע עליה בבית העליון של הפרלמנט ולאחר מכן לאשר אותה סופית אצל נשיא פולין.

ההצעה אושרה על רקע התייחסויות של כלי תקשורת שונים למחנות ההשמדה כמחנות השמדה פולנים. אזרחים רבים במדינה חוששים ששימוש במונחים מסוג זה הופך את חלק מהעם, במיוחד את הדור הצעיר יותר, לאשם במה שהתרחש במחנות.

סעיף מיוחד בחוק מחריג עבודות אקדמיות. החוק אף אוסר על הכחשת רציחתם של 100 אלף פולנים על ידי הצבא האוקראיני במהלך מלחמת העולם השנייה. יש לציין, כי הצעת החוק עדין צריכה לקבל את האישור של הסנאט הפולני והנשיא. מבקרי החוק טוענים מנגד שאכיפת חוק שכזה תהיה בלתי אפשרית מחוץ לפולין והיא תפגע בחופש הביטוי במדינה.

סגן שר המשפטים הפולני, פטריק ג'קי, אמר ש"ברחבי העולם משתמשים במונח מחנה השמדה פולני על בסיס יום יומי. במילים אחרות, מאשימים את הפולנים בפשעים שביצעו הנאצים. עד עכשיו לא יכולנו להילחם בסוגיה זו והחוק הזה יאפשר זאת".