אבו מאזן, רויטרס

המגן האחרון של י-ם: כנס דאבוס המחיש שאבו מאזן בודד במערכה

המתקפה האמריקנית המשולבת על היות ראש הרשות הפלסטינית פרטנר לשלום ודברי מלך ירדן הותירו את הפלסטינים בפינה ואת מנהיגם עיקש, ממתינים לעתיד • פרשנות

מעמדו של אבו מאזן ממשיך להידרדר ככל שהימים עוברים וכינוס הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שבשוויץ, המחיש זאת בדרך ברורה.

המתקפה האמריקנית המשולבת - דברי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על המשא ומתן בין הפלסטינים לישראל ודברי שגרירת ארה"ב לאו"ם, ניקי היילי, על מנהיגותו של אבו מאזן דחקו את הפלסטינים לפינה. מדובר בפעם הראשונה שבה האמריקנים מהרהרים בפומבי ביכולת של אבו מאזן להיות פרטנר לשלום ועל כן ראש הרשות החליט שהוא הולך עד הסוף ומתעקש.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

רופאים למשרד הבריאות: שללו את רישיון הרופא של פרופ' מור יוסף

התקררות וגשם: שיא המערכת החורפית לפנינו - סיכוי לשלג בגליל

האם טקס שקוריאה הצפונית מתכננת מסכן את האיחוד באולימפיאדה?

 אבו מאזן
 

אבו מאזן רויטרס

 

בד בבד, מלך ירדן עבדאללה תקע סכין מטאפורית בגבו של ראש הרשות הפלסטינית כשהתייחס לעימות בין הפלסטינים לוושינגטון, שהחל בהכרת האמריקנים בירושלים בירת ישראל והוביל לקביעת הפלסטינים כי ארצות הברית אינה יכולה לשמש כמתווך במשא ומתן מול ישראל.

המלך עבדאללה טען בדאבוס כי "אי אפשר להשיג שלום בלי ארה"ב" והורה לאבו מאזן לבלוע את הצפרדע ולהסכים ליוזמה שהאמריקנים מציעים. כך נותר אבו מאזן כגורם הערבי האחרון שמגן על ירושלים לכאורה. אבו מאזן, מצדו, מתעקש וטוען שאם ירושלים היא מחוץ למשא ומתן, גם ארצות הברית תישאר מחוץ למשא ומתן.

גם ראש הממשלה נתניהו התייחס למשבר של וושינגטון מול הרשות הפלסטינית ואמר בשיחה עם העיתונאי פריד זכריה בדאבוס כי אין תחליף לארה"ב כמתווכת בתהליך השלום. "אם אתם רוצים שלום, תתאפסו על עצמכם", אמר בפנייה לפלסטינים. לדבריו, אבו מאזן "לא רוצה לנהל משא ומתן. הוא בורח בכל פעם". ראש הממשלה הדגיש כי על הרשות הפלסטינית לנהל משא ומתן ללא התחשבות בזהות הממשל האמריקני. "זו השנה ה-12 שלי כראש ממשלה. עברתי שלושה ממשלים שונים. מעולם לא אמרתי 'אקח את זה ולא את זה'. כך גם הפלסטינים צריכים לעשות".

כאמור, אבו מאזן עמד ביממה האחרונה במוקד מתקפה אמריקנית מילולית כפולה. מוקדם יותר היום נפגש רה"מ נתניהו עם הנשיא טראמפ. טרם הפגישה, שוחח טראמפ עם עיתונאים והתייחס למשא ומתן מול הפלסטינים. "עשינו הרבה למען הפלסטינים ואנו מקווים שהם יעשו שלום למען עמם. אתם יודעים מה? היו הרבה שנים של הרג, הרבה שנים של הרג הדדי, הם בוודאי עייפים ונגעלים מכך", אמר הנשיא והוסיף: "ישראל רוצה שלום, הפלסטינים יצטרכו להחליט אם הם רוצים שלום. אין לי מושג אם הוא יקרה בסוף. הם יצטרכו להחליט קודם".

 ראש הממשלה נתניהו והנשיא טראמפ בכנס דאבוס
 

ראש הממשלה נתניהו והנשיא טראמפ בכנס דאבוס רויטרס

 

לדבריו, לוושינגטון יש "הצעת שלום נהדרת", והכרזת ירושלים הורידה את הנושא מהשולחן - דבר שלטענתו ישראל "תצטרך לשלם עליו", והפלסטינים צריכים להודות עליו. "הצעת השלום שלנו מכסה המון דברים שדיברו עליהם לאורך השנים. אף עסקה לא הייתה קרובה לכך. עזרתי למצב עם הכרזת ירושלים. וישראל תשלם על זה", ציין הנשיא האמריקני.

בהמשך, השגרירה היילי, תקפה גם היא את הפלסטינים: "לאבו מאזן חסר את האומץ והרצון להשיג שלום אמיתי, ולא יושג שלום ללא מנהיגים אמיצים, אמרה. היא התייחסה לנאומו של אבו מאזן שבו דחה את תפקידה של ארה"ב בתהליך השלום ואמרה: "נאום של חובב תיאוריות קונספירציה אינן של אדם שרוצה שלום". היילי השוותה בין נאום סאדאת טרם הסכם השלום עם ישראל לנאום אבו מאזן, ואמרה: "בנאומו הוא הספיד את תהליך אוסלו, הוא דחה כל תפקיד אמריקני בתהליך השלום, הוא העליב את נשיא ארצות הברית, הוא קרא להשעיית ההכרה בישראל, הוא צייר עבר מכוער ופיקטיבי כדי להציג את ישראל כפרויקט קולוניאליסטי".

בתוך כך, מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת התייחס לדברי הנשיא טראמפ ואמר בריאיון מצולם לערוץ פלסטיני: "אמירותיו של טראמפ הן אינדיקציות לכך שהוא גורר את האזור למלחמה ושפיכות דמים. כשהוא אומר שירושלים ירדה משולחן המו"מ אז הוא אומר בתרגום פשוט שאין שלום. אנחנו קוראים לתהליך שלום בעל משמעות, תהליך מלא. תהליך שבמסגרתו תוקם מדינה פלסטינית בגבולות 1967. זו האמת. כשהוא אומר שירושלים מחוץ לשולחן המו"מ , הוא זה שמתייחס בחוסר כבוד להחלטות של האו"ם, לאו"ם ולמדינות הערביות. לנו כערבים וכמוסלמים אין משהו חוץ מירושלים".