המלך עבדאללה: אי אפשר להשיג שלום בלי ארה"ב

מנהיג ירדן התייחס בדאבוס לעימות בין וושינגטון לפלסטינים - שהודיעו כי ארה"ב אינה יכולה לשמש כמתווך מול ישראל. "אין תכנית חלופית לפתרון שתי המדינות", הוסיף

  • פורסם ב:
  • 25/01/2018 12:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/01/2018 12:12
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

בווידאו - הוועידה בדאבוס: נתניהו נפגש עם ראש ממשלת רואנדה 

המלך עבדאללה, מנהיג ירדן, התייחס היום (חמישי) לעימות בין הפלסטינים לוושינגטון, שהחל בהכרת האמריקנים בירושלים בירת ישראל והוביל לקביעת הפלסטינים כי ארצות הברית אינה יכולה לשמש כמתווך במשא ומתן מול ישראל.

"אי אפשר להשיג שלום בלי ארה"ב", אמר עבדאללה, "צריך לדאוג ביחד עם האירופים שיהיה שיהיה שוב קשר בין ארה"ב והפלסטינים". בנוסף אמר עבדאללה כי אין תכנית חלופית לפתרון שתי המדינות. כשנשאל אם הוא חושב שנתניהו מאמין בפתרון הזה, התמהמה מעט ואז ענה: "אני מקווה שכן".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

לאחר שאורי ורואי נטמנו: מוסיף להיות קשה מצבם של אמם ואחיהם

הקרמלין: פוטין ונתניהו ייפגשו בשבוע הבא במוסקבה

שגריר קטאר ברוסיה: מקיימים שיחות עם מוסקבה לרכישת טילי S-400

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, במהלך פגישתו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, אמר "לא נסכים לשום תכנית שלום שתוצג על ידי ארצות הברית". גם מקורביו של אבו מאזן תקפו את האמריקנים. "ארצות הברית אינה מתווך הוגן", אמרו, "היא מוטה לכיוון ישראל".

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון (רויטרס)

 

בנאום שנא כמה ימים לאחר מכן, התייחס אבו מאזן להצהרותיו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בנוגע למצב בין ישראל והפלסטינים. בנאום שנשא בפגישת הוועד המרכזי של פתח, הוא תקף את טראמפ וקילל אותו: "ייחרב ביתך". "ירושלים ירדה מהשולחן במחי ציוץ טוויטר של טראמפ", אמר אבו מאזן, שטען כי ארצות הברית מנסה להסיר את סוגיית הפליטים משולחן המשא ומתן. 

הוא התייחס גם להצהרותיו של נשיא ארה"ב שטען בעבר כי ישיג "עסקה" במזרח התיכון, ואף כינה אותה "עסקת המאה". "אמרנו לטראמפ, לא נקבל את תוכניתך", אמר אבו מאזן, "עסקת המאה היא סטירת המאה - ואנחנו נהדוף אותה".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תקף את נאומו של אבו מאזן: "אבו מאזן חשף את שורשי הסכסוך, ואת מה שאנחנו אומרים כל הזמן". "חשיפת הדברים של אבו מאזן עשתה שירות גדול לאמת", הוסיף ראש הממשלה, "בלי שינוי עמדתו – לא יהיה שלום". נתניהו הוסיף ואמר גם שהתנהלותו של אבו מאזן נובעת מחשש פלסטיני מיוזמה מדינית אמריקנית.

"הוא מנסה להוציא את האמריקנים מתפקיד המתווך או המסייע, לנסות להחליף אותם בגורמים אחרים. אבל אין מישהו אחר – הניסיון הזה לא יצלח", הוסיף, "במשך זמן רב מדי הרשות הפלסטינית פונקה על-ידי הקהילה הבינלאומית שלא אמרה להם את האמת. הם תמיד קיבלו ליטוף - וזה השתנה. אבו מאזן הגיב לכך".