אביב גפן, יח"צ

ח"כ מישראל ביתנו על אביב גפן: אין סיבה שישתתף בטקס המשואות

עודד פורר הגיב על הפרסום לפיו משרד התרבות ביטל את השתתפותו של אביב גפן בטקס: "הייתי רוצה לראות מישהו שלקח חלק בקולקטיב הישראלי". משרד התרבות הכחיש את הדיווח

חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר היום (חמישי) כי מי שמשתמט משירות צבאי לא צריך להשתתף בטקס הדלקת המשואות הממלכתי.

"בטקסים כאלה הייתי רוצה לראות מישהו שלקח חלק בקולקטיב הישראלי", אמר פורר לאילה חסון ברדיו 103FM. הוא התייחס לטענה שפורסמה בחברת "החדשות", לפיה משרד התרבות הטיל וטו על השתתפותו של אביב גפן בטקס, לפני שבועיים. לפי הפרסום, הסיבה לביטול הופעתו של גפן בטקרס אינה ברורה. 

 חבר הכנסת עודד פורר, ישראל ביתנו
 

חבר הכנסת עודד פורר, ישראל ביתנו Jenny Gafter, CC by-SA 4.0 ויקיפדיה

 

ממשרד התרבות נמסר בתגובה לפרסום: "שרת התרבות והספורט מירי רגב לא הטילה כל וטו על השתתפות אמנים וביניהם אביב גפן בטקס המשואות. השתתפות אמנים נתונה לבחירתם של הצוות המקצועי וההפקתי של הטקס".

מטעמו של אביב גפן נמסר: "בטקס הדלקת המשואות הציעו לאביב להשתתף לפני כשבועיים. נוהלו מגעים לביצוע השיר 'יומן מסע'. אביב אישר את השתתפותו ומאז לא חזרו אלינו".

בתגובה לדיווח על ביטול השתתפותו של גפן בטקס, איגוד אמני ישראל הודיע כי הוא "מתנגד בתוקף לכל החרמה או עירוב של שיקולים פוליטיים בהחלטה אם אמן כזה או אחר יופיע באירועים ציבוריים וממלכתיים. עיקרון זה חשוב במיוחד כאשר מדובר בחגיגות העצמאות למדינה, בהן אין מקום לתיוג של "שמאל" או "ימין", אלא אמורות לחבר בינינו, ולהראות את המשותף".

 השר אביגדור ליברמן והמשורר יהונתן גפן
 

השר אביגדור ליברמן והמשורר יהונתן גפן (תקשורת משרד הביטחון ויח"צ)

 

לפני יומיים הודיע שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי הנחה את מפקד גל"צ שמעון אלקבץ, להפסיק להשמיע או לראיין את המשורר יהונתן גפן (אביו של אביב) בכל שידורי התחנה. זאת בעקבות שיר שפרסם גפן באינסטגרם ובו השווה בין אנה פרנק וחנה סנש לבין הנערה הפלסטינית עהד תמימי, שמואשמת בתקיפת חיילי צה"ל בנבי סלאח בחודש שעבר.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר לשר הביטחון כי אינו מוסמך לתת הנחיות כאלה. ליברמן שלל את הוראתו של מנדלבליט שלא יתערב בתכני התחנה שכן לדבריו "אני מונחה על ידי חוק השכל הישר שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. אני דוחה על הסף את עמדתו".

השרה רגב התייחסה לשיר ואמרה כי "ההשוואה מעוררת החלחלה של יהונתן גפן בין גיבורות השואה של עמנו לבין תמימי הטרוריסטית היא חציית קו אדום". לדבריה, "התייחסותו המקוממת של גפן לתמימי כמקבילתם של חנה סנש, אנה פרנק ושל דוד המלך היא חלק מהזיותיו של גפן". בפנייה ישירה לגפן הוסיפה רגב: "יהונתן, תמימי אינה תמימה ואינה 'הילדה הכי יפה בגן', אלא עבריינית תומכת טרור, היושבת כעת במעצר. מציעה לך לשוב לשיריך ולא להתעסק בדימויים של משורר מגוייס לשחרור פלסטין".

 מירי רגב
 

שרת התרבות מירי רגב (יחיאב עמיאל)

 

בתו של יהונתן גפן, שירה, התייחסה בפייסבוקלבריו של ליברמן: "שר הביטחון קורא שירים. שר הבטחון קורא שורות ואת זו שאינה ישרה יידאג ליישר. שר הביטחון שומר על ארץ ישראל מפני טקסטים שהוא לא מבין, כי מה שלא מובן מסוכן. שר הבטחון שומר על החיילים בשירים שלא ייפגעו ושכבודם לא יירמס. הוא לא יהסס לשלוח אותם לשטחים הכבושים לשמור על מתנחלים, למות במלחמות אבל לעולם לעולם לעולם לא יפקיר חייל בשיר, זה קו אדום שאסור לעבור כשחייל חוטף סטירה בשיר זה מהדהד לתמיד לא כמו אלה שמתים במלחמות קוברים אותם ושוכחים. שר הבטחון עושה שרירים. אפשר לישון בשקט".

במקביל, מגיש תכנית הרדיו בגל"צ "מה בוער", רזי ברקאי, כתב בטוויטר כי גפן טעה בהשוואה בין עהד תמימי לאנה פרנק, אך הוסיף כי גפן ייזכר הרבה אחרי שר הביטחון ליברמן. "יונתן גפן, חברי כאח לי , פישל. אל תיגעו באנה פרנק. ואחרי זה, הכבש השישה עשר ישאר הרבה אחרי איווט. שר הביטחון, יהיה מי שיהיה, לא יכתיב מה ישודר ומה לא", כתב ברקאי.