טראמפ ביקש מארדואן לצמצם את הפעילות בעפרין, הטורקים מכחישים

הבית הלבן הודיע כי הנשיא האמריקני ביקש מהטורקים להימנע מפגיעה באזרחים, במתקפה על המובלעת הכורדית בסוריה. מקור טורקי: ההצהרה לא משקפת את תוכן השיחה

  • פורסם ב:
  • 25/01/2018 08:32
  • |
  • עודכן ב:
  • 25/01/2018 08:32
  • |
  • כתבים:
  • דני מולכו

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ביקש מנשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן לצמצם את הפעילות הצבאית של טורקיה בעפרין שבצפון סוריה, והזהיר אותו מלהכניס כוחות אמריקנים וטורקים לעימות.

בהצהרה שפירסם הבית הלבן נטען כי שני הנשיאים שוחחו בטלפון, שם היע טראמפ דאגה מהדרדרות המצב בעקבות תקיפת הצבא הרוסי את המובלעת הכורדית שנמצאת בשטח סוריה. "המבצע בעפרין יסכן את המטרות המשותפות של שתי המדינות בסוריה", כך בהוגעת הבית הלבן.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

המורה מהשרון חשודה בעבירות מין בתלמיד נוסף; שוחררה למעצר בית

מכת תקנים: כך אפשר להוריד מחירים ולפתוח את ישראל ליבוא

צרפת: הצעת חוק חדשה תמנע ממחוקקים להסתובב עם כיסוי ראש

עוד נמסר כי טראמפ הפציר בטורקיה להרגיע ולהגביל את הפעולות הצבאיות, ולהימנע מפגיעה באזרחים שתוביל לפליטים ולעקורים. כמו כן הוא ביקש מטורקיה להיזהר ולהימנע מכל פעולה שעוללה להוביל לעימות בין כוחות ארה"ב וטורקיה. "שתי המדינות צריכות להתרכז במטרה המשותפת, הבסתו הסופית של דאעש", כך בהודעה. 

מקור טורקי טען בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי הצהרת הבית הלבן לא משקפת באופן מדויק את תוכן השיחה.  "טראמפ לא ביטא את דאגותיו לגבי התגברות האלימות במבצע בעפרין", אמר, "שני המנהיגים רק החליפו דעות בנוגע למבצע 'ענף זית'".

נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן
 

נשיא ארצות הברית טראמפ ונשיא טורקיה ארדואן (רויטרס)

 

בסוף השבוע האחרון פתחה טורקיה במתקפה מאסיבית על כוחות המורדים הכורדים בעפרין, מהאוויר ומהקרקע, כך אישרו גורמים בצבא ארדואן. גם ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, הודיע כי מטוסי הצבא חגים מעל השטח הכורדי, שבצפון מערב סוריה.

בשבוע שלפני כן סוריה הודיעה כי היא מתנגדת נחרצות לפעילות טורקית באזור. המבצע גם מעלה את המתיחות בין וושינגטון לאנקרה, זאת בשל העובדה שארצות הברית תומכת בכוחות הכורדיים. במיליציות הכורדיות הודיעו כי ישיבו מלחמה נגד הצבא הטורקי.

"בשעה זו החלו כוחותינו האמיצים במבצע לחיסול המיליציות הכורדיות ושאריות ארגון דאע"ש בעפרין", אמר ילדרים. על פי עיתונאים מסוכנות הידיעות איי פי שנמצאים בשטח, לפחות חמישה מטוסים נעים באזור כעת, זאת בנוסף לאוטובוסים שמסיעים ככל הנראה כוחות טורקיים רגליים, וכן תחמושת רבה.

המבצע, שעליו הכריז ארדואן בשבוע שעבר, צפוה לפתוח חזית חדשה ומשמעותית במלחמת האזרחים הסורית, לאחר תבוסת דאעש והתחזקותו של אסד בחודשים האחרונים. הצבא הטורקי כבר הודיע כי פגע בעמדות של הכוחות הכורדים. לצד הטורקים נלחם גם ארגון המורדים "צבא סוריה החופשית", כך טען בכיר בצבא הטורקי.

 לוחמי המחתרת הכורדית
 

לוחמי המחתרת הכורדית בעפרין (רויטרס)