גורם רשמי בבית הלבן: מאז הכרזת י-ם - נתק מוחלט מול הפלסטינים

עוד הוסיף הגורם כי על הישראלים והפלסטינים להיות מוכנים לקראת יוזמת השלום שתציג וושינגטון במהלך השנה הנוכחית, וכי הוא מקווה שהתוכנית תשפיע לטובה על כל המזה"ת

גורם רשמי בבית הלבן אמר היום (שלישי) כי מאז הכרת טראמפ בירושלים בירת ישראל בחודש שעבר שורר נתק מוחלט בין הממשל לפלסטינים.

עוד הוסיף הגורם כי בכוונת הממשל האמריקני להציג יוזמת שלום כבר במהלך 2018, וכי על הישראלים והפלסטינים להיות מוכנים לקראתה.

כתבות נוספות בחדשות עשר >>

רצח מלול בתאילנד: אלמנת הנרצח וישראלים נוספים העידו במשטרה

ביקור פנס בכותל: עיתונאיות הופרדו מעיתונאים ומוקמו מאחוריהם

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את חברי הכנסת זועבי וזחאלקה

הגורם אמר כי הוא מקווה שהתכנית תחלחל לכל רחבי המזרח התיכון, ותסייע ליצור קשרים טובים בין ישראל לשכנותיה. עוד הוסיפו בבית הלבן כי התכנית עדיין בשלבי עבודה ועל ארה"ב ליזום תכנית הוגנת. כמו כן אמר כי לא נראה שיש אף גורם שיכול להחליף את התיווך האמריקני בין הצדדים, ואף לדעתו הפלסטינים עצמם חושבים כך.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון( רויטרס)

 

בנאומו אתמול בכנסת, זכה סגן הנשיא האמריקני מייק פנס לתשואות בעמידה מחברי הקואליציה פעמים רבות, שהגיעו לשיא כשהבטיח להעביר את השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים עד סוף 2019. "לפני 70 שנה ארה"ב הייתה הראשונה להכיר בישראל, אך העבודה טרם הסתיימה", אמר פנס, "טראמפ עשה היסטוריה בחודש שעבר, הוא קיים את הבטחתו בכך שהכיר בירושלים בירת ישראל. נתנו הוראה להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, היא תיפתח לפני סוף השנה הבאה".

עוד אמר במהלך הנאום כי "תחת טראמפ ארה"ב מחויבת להשיג שלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים. אנו לא נוקטים צד בכל הנוגע לסטטוס הסופי, כולל לריבונות ישראל בירושלים והגבולות. הנשיא הבהיר כי אם שני הצדדים יסכימו, ארה"ב תתמוך בפתרון שתי המדינות".

"ההחלטה של טראמפ להכיר בירושלים בירת ישראל היא הסימן הברור ביותר למדיניות שלנו", אמר היום פנס לנשיא המדינה ראובן ריבלין, "יש לנו מחויבות לשלום. ההחלטה להכיר בירושלים תהווה בסיס להתקדמות בצורה משמעותית במו"מ עתידי".

 סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, נואם בכנסת
 

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, נואם בכנסת (דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון)

 

אתמול נפגש אבו מאזן עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, בבריסל. במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה אמר יו"ר הרש"פ כי הוא מבקש ממדינות אירופה להכיר במדינה פלסטינית וכי הכרה זו לא תהיה מכשול בפני תהליך השלום.

יו"ר הרשות אף תקף את התנהלות ישראל בנוגע לתהליך המדיני: "הדרך היחידה להגיע לשלום היא מו"מ ביננו לבין הישראלים. אנו מחויבים לכל ההסכמים החתומים בין הצדדים, אבל גם ישראל צריכה לכבד הסכמים אלה. לא ייתכן שרק צד אחד יכבד הסכמים אלה".

מוגריני הבהירה לאבו מאזן כי האיחוד תומך בהיותה של מזרח ירושלים בירת המדינה הפלסטינית. בנוסף לכך קראה למעורבים בתהליך השלום לנהוג ולדבר בחוכמה ובאחריות. לפי עיתון "אל-חייאת", היוצא לאור בלונדון בשפה הערבית,

במדינות אירופה מתכוונים לסרב לבקשתו של אבו מאזן, מחשש להחמרה במצב ולכך שהצעד יצטייר כתגובה להכרזת טראמפ.

יו"ר הלשכה המדינית של חמאס איסמעאיל הנייה הגיב אתמול לביקורו של סגן הנשיא בכנסת ואמר כי  "נאומו של פנס אמש מוכיח כי הממשל האמריקני סוחר באזור למען היישות הציונית וביטחונה". הנייה ציין כי ההחלטה האמריקנית להכיר בירושלים היא "תחילת הסוף של ישראל. ואני לא מדבר מתוך סערת רגשות".