סגן הנשיא לחדשות עשר בכותל המערבי: "אני נפעם ומלא השראה"

לאחר פגישתו עם הנשיא ריבלין בבית הנשיא וסיור במוזיאון להנצחת זכר השואה, הגיע מייק פנס לכותל, שם הטמין פתק ונשא תפילה. בשעות הערב הוא ימריא חזרה לארה"ב

היום ה-3 והאחרון לביקורו של סגן הנשיא: לאחר פגישתו הבוקר (שלישי) עם הנשיא ראובן (רובי) ריבלין בבית הנשיא שבירושלים, והסיור במוזיאון "יד ושם", מייק פנס ביקר בכותל המערבי. "אני נפעם קיבלתי הרבה השראה מהביקור", אמר לכתב חדשות עשר בצאתו מהרחבה.

לקראת ביקורו, רחבת הכותל ריקה ממתפללים החל משעה מאוד מוקדמת של הבוקר. פנס הגיע לטקס די קצר בדומה לטקס שהיה לנשיא ארה"ב, דונדל טראמפ, בביקורו בחודש מאי. קיבל את פניו רב הכותל שמואל רבינוביץ', הוא נכנס לרחבה והציגו לו כמה מוצגים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות באזור הכותל. בנוסף, העניקו לו שי סמלי - חנוכייה. 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

ממשלת רואנדה על סערת מבקשי המקלט: לא נחתמה עסקה עם ישראל

טיפולי שיניים והנחה בחשבון החשמל: מיצוי תקציב ניצולי השואה

דיווח פלסטיני: נעצר אחיו של מפקד החוליה שרצחה את הרב שבח

במהלך הסיור הוא חתם בספר האורחים, הטמין פתק בין אבני הכותל, נשא תפילה ולאחר מכן המשיך הלאה למפגש עם אנשי הצוות של שגרירות ארה"ב ושל הקונסוליה האמריקנית. גם רעייתו הטמינה פתק ונשאה תפילה.  בשעות הערב ימריא בחזרה לארה"ב, כשהוא חותם ביקור של שתי יממות וחצי. 

 סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ברחבת הכותל
 

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ברחבת הכותל( חדשות עשר)

 

בסיור ב"יד ושם", שנמשך כשעה, הוא הדליק נר באוהל יזכור, כחלק מטקס רשמי, ביקר בהיכל השמות וחתם באופן מסורתי בספר האורחים - "לעולם לא עוד". הביקור היה מעט קצר מהמתוכנן, מכיוון שהסיור הצפוי לו בכותל הוקדם. הוא לווה שם על ידי יו"ר "יד ושם" ויו"ר מועצת "יד ושם".

יו"ר מועצת יד ושם, הרב ישראל מאיר לאו, סיפר כי סגן הנשיא "מאוד מאוד התרגש והיה אמפתי וסולידרי. הוא נראה אדם חם ולבבי, מאוד פתוח. היה לו רגע של עוגמת נפש מול התיעוד של הנשיא רוזוולט מקבל באדישות את המידע על מה שנעשה באירופה". 

 סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ברחבת הכותל
סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ברחבת הכותל( חדשות עשר)
 
 סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בכותל המערבי
סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בכותל המערבי( חדשות עשר)
 
 סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ברחבת הכותל
סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ברחבת הכותל( חדשות עשר)
 
 

בפגישתו עם הנשיא, אמר ריבלין לפנס כי הוא רוצה להודות לו על נאומו "החזק והחם אתמול בכנסת, ועל המילים המיוחדות שהשתמשת בהן במקדש הדמוקרטיה שלנו – הכנסת בירושלים, בירת ישראל".

עוד פנה אליו ריבלין ואמר: "לנו יש מילה אחת לתאר אותך – אתה מענטש, בן אדם. אנחנו מאוד גאים לארח אותך. משפחתי היא דור שביעי בירושלים, הגענו לפני 210 שנה. חיינו עם הקהילה הערבית בהרמוניה. לצערנו הם סירבו להכיר במדינת ישראל ואנחנו מאוד גאים בהחלטת נשיא ארה"ב להכיר בירושלים בירת ישראל. מורי, מנחם בגין, היה אומר שהדבר המובן מאליו נאמר ואנחנו רואים בכך מתנה אמיתית ליום ההולדת ה-70 למדינה".

בתגובה לדברי הנשיא, אמר פנס: "זה מאוד משמעותי עבורי להיות איתך פה בירושלים. אני רוצה להודות לך באופן אישי על כך שנכחת בנאום. זה היה לי כבוד גדול אתמול להיות סגן נשיא ארה"ב הראשון שנואם בכנסת. ההחלטה של טראמפ להכיר בירושלים בירת ישראל היא הסימן הברור ביותר למדיניות שלנו. יש לנו מחויבות לשלום. ההחלטה להכיר בירושלים תהווה בסיס להתקדמות בצורה משמעותית במו"מ עתידי".

 סגן השיא האמריקני פנס והנשיא ריבלין
 

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, ברחבת הכותל( חדשות עשר)

 

לבסוף אמר פנס: "אנחנו עומדים כתף אל כתף איתכם בקרב נגד טרור אסלאמי והאיומים שמגיעים מאיראן. הגיע הזמן לשינוי בכל מה שקשור להסכם הגרעין עם איראן והוא לא יוארך. אם בעלות הברית לא יצטרפו אלינו בנושא איראן, אנחנו נפעל בעצמנו. נשמור על ביטחון ישראל ועל האינטרסים שלנו ביחד. אנחנו מודים על האומץ שלכם ושל הצבא שלכם".

בראיון שנתן פנס לסוכנות הידיעות רויטרס, הוא אמר כי לוח הזמנים להצגת תכנית מדינית למזרח התיכון של הבית הלבן תלוי בפלסטינים וחזרתם לשולחן המו"מ. בנוסף אמר כי בשבועות הקרובים יציגו את התכנית למעבר השגרירות האמריקנית לירושלים. עוד אמר פנס כי הוא ביקש מהמנהיגים של ירדן ומצרים להעביר לפלסטינים כי "דלתה של ארה"ב פתוחה לשיחות השלום". 

גורם רשמי בבית הלבן מסר כי בכוונת הממשל להציג יוזמת שלום 

בין השאר נשאל פנס אם הוא יכול לראות את נתניהו נבחר מחדש לראשות הממשלה, וענה כי הוא תומך גדול ברה״מ, אך אין לו זכות הצבעה בישראל. על הסכם הגרעין עם איראן אמר פנס כי "אירופה תצטרך להחליט האם הם מתקדמים עם ארה״ב או נשארים עם העסקה הנוכחית, ה"פגומה מאוד".

בתוך כך, במחאה על הביקור ועל החלטת נשיא ארה"ב להכיר בירושלים בירת ישראל, הוחלט על שביתה כללית היום בכל רחבי הגדה. גם בעזה מתקיימת שביתת מסחר כללית במחאה על המצב הכלכלי. 

 סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, בפגישתו עם הנשיא ראובן ריבלין
 

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, בפגישתו עם הנשיא ראובן ריבלין( חדשות עשר)

 

על רקע ביקורו של סגן נשיא האמריקני, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, נאם בעזה ואמר כי "נאומו של פנס אמש מוכיח כי הממשל האמריקני סוחר באזור למען היישות הציונית וביטחונה". הנייה ציין כי ההחלטה האמריקנית להכיר בירושלים היא "תחילת הסוף של ישראל. ואני לא מדבר מתוך סערת רגשות".

עוד הנייה  שיבח את הפיגוע בחוות גלעד, בו נרצח הרב שבח, וטען כי זוהי התגובה להכרת הממשל האמריקני בירושלים כבירת ישראל: "זוהי רק תחילת התגובה להפלת החלטת הנשיא טראמפ. לא משנה מי עשה את הפיגוע, תבורכנה ידיו כי הוא הביע כעס על החלטת ירושלים".

המשטרה ממשיכה בפעילות והיערכות מבצעית מוגברת בשל הביקור, במסגרת מבצע "מגן כחול 2". בשעות הצהריים צפויים להיסגר לתנועה לסירוגין ובהדרגה צירים רבים בירושלים: פלומר, ז׳בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, הרצוג, זלמן שניאור, בזק, שמואל בייט, הרצל, ציר הזיכרון, דוד רמז, הכלביה, מעלה השלום, שער האשפות, דרך העופל, דרך חברון, הזז, בן צבי, שז"ר, ויצמן, בן גוריון, גינות סחרוב. רחוב דוד המלך יוותר סגור לתנועה עד לסיום הביקור. המשטרה ממליצה לציבור המתנייד בעיר להשתמש בתחבורה הציבורית וברכבת הקלה.

לקראת סיום הביקור ועזיבתו של פנס, החל משעות הצהריים, ייסגר לתנועה בהדרגה ולסירוגין כביש 1 לכיוון מערב, במקטע שבין מחלף סחרוב ועד למחלף גנות. כמו כן תחסם הגישה לכלי רכב מכביש 1 לכביש 6 במחלף בן שמן. בשל עומסי התנועה הצפויים בצירים המובילים לכביש 1, ועל אף שמדובר בסגירה לפרק זמן קצר יחסית, מומלץ לציבור הנהגים להימנע מהגעה לאזורים אלו בשעות הערב המוקדמות, ולהשתמש בצירים חלופיים. התנועה בכביש 443 תתאפשר במהלך כל היום. במהלך הערב ייפתחו כל צירי התנועה שנחסמו לתנועה בתוך ירושלים.