השר אביגדור ליברמן והמשורר יהונתן גפן, תקשורת משרד הביטחון ויחצ

מנהל גלגל"צ על הנחיית ליברמן: "אין לו סמכות של עורך בתחנה"

בעקבות הוראת שר הביטחון להפסיק להשמיע את שיריו של יהונתן גפן, מנהל תחנת הרדיו, נדב רביד, אמר ב-103FM כי ההנחייה לא תכובד: "לא נחרים אמנים בגלל דברים שהם אומרים"

למרות ההנחייה של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מנהל גלגל״צ, נדב רביד, אמר הבוקר (שלישי) בתוכניתם של ספי עובדיה, ניסים משעל ודרור רפאל ב-103FM כי ההוראה לא תכובד: ״גלגל״צ לא מחרימה אומנים ולא יוצרים בגלל דברים שהם אומרים. לליברמן אין סמכות של עורך לא בגל״צ ולא בגלגל״צ״.

את הדברים אמר רביד בעקבות דבריו של ליברמן, שהנחה הבוקר את מפקד גלי צה"ל, שמעון אלקבץ, להפסיק להשמיע או לראיין את המשורר יהונתן גפן בכל שידורי התחנה, זאת בעקבות שיר שפרסם אמש גפן באינסטגרם ובו השווה בין אנה פרנק וחנה סנש לבין הנערה הפלסטינית עהד תמימי, שמואשמת בתקיפת חיילי צה"ל בנבי סלאח בחודש שעבר.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

דיווח פלסטיני: נעצר אחיו של מפקד החוליה שרצחה את הרב שבח

דיווח: ראש ה-FBI איים להתפטר בעקבות הלחץ לפטר את סגנו

בשל שינויי האקלים: האסונות ב-2017 היו מהחמורים בהיסטוריה

"הנחתי הבוקר את מפקד גל"צ להפסיק להשמיע או לראיין את יהונתן גפן בכל שידורי התחנה ואני קורא לכל כלי התקשורת בישראל לנהוג כך. מדינת ישראל לא תיתן במה לשיכור שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת. הבמה הראויה לדברי ההבל של גפן היא שידורי אל מנאר של החיזבאללה", מסר ליברמן.

האזינו לקטע המלא מתוך התכנית של ספי עובדיה, ניסים משעל ודרור רפאל ב-103FM

 השר אביגדור ליברמן והמשורר יהונתן גפן
 

השר אביגדור ליברמן והמשורר יהונתן גפן( תקשורת משרד הביטחון ויחצ)

 

בעקבות הודעת ליברמן, היועץ המשפטי לממשלה הבהיר גם הוא כי על פי הדין, כפי שנקבע כבר בעבר, אין לשר סמכות חוקית להתערב בתכנים המשודרים בתחנה. "הסמכות החוקית לקבוע את התכנים שישודרו בתחנה מסורה בידי גורמי המקצוע של התחנה בלבד".

"הדבר גם בא לידי ביטוי בעבר פסיקת בג"ץ, שעמד על חשיבות עצמאות הגורמים המקצועיים בתחנה והיקף שיקול הדעת הרחב המסור להם בכל הקשור לתכנים המשודרים, תוך שהוא מדגיש את חשיבות התחנה כחלק ממערך השידור הציבורי בישראל. מובן כי אין בדברים האמורים בכדי לתת לגיטימציה כלשהי לתוכן הדברים המקוממים שנאמרו", נמסר.

בתגובה לדברי היועמ"ש אמר ליברמן: "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים - בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה ע״י חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית. עם כל הכבוד וההערכה שאני רוחש ליועץ המשפטי לממשלה, במקרה הזה אני דוחה על הסף את עמדתו.  עדיף שהיה מגנה את גפן, שמבזה את ההיסטוריה היהודית ואת חיילי צה״ל.  גלי צה"ל היא לפני הכל תחנה צבאית ולא תשמש במה להשתלחות של עוכר ישראל כזה או אחר בחיילינו".

בשירו של גפן נכתב: "ילדה יפה בת 17 עשתה מעשה נורא וכשקצין ישראל גאה שוב פלש לביתה היא דפקה לו סטירה. היא נולדה לתוך זה ובסטירה הזאת היו חמישים שנה של כיבוש והשפלות. וביום שבו יסופר סיפור המאבק. את, עהד תמימי אדומה השיער, כמו דוד שסטר לגוליית, תהיי באותה שורה עם ז'אן דארק, חנה סנש ואנה פרנק". 

השרה רגב התייחסה לשיר ואמרה כי "ההשוואה מעוררת החלחלה של יהונתן גפן בין גיבורות השואה של עמנו לבין תמימי הטרוריסטית היא חציית קו אדום". לדבריה, "התייחסותו המקוממת של גפן לתמימי כמקבילתם של חנה סנש, אנה פרנק ושל דוד המלך היא חלק מהזיותיו של גפן". בפנייה ישירה לגפן הוסיפה רגב: "יהונתן, תמימי אינה תמימה ואינה 'הילדה הכי יפה בגן', אלא עבריינית תומכת טרור, היושבת כעת במעצר. מציעה לך לשוב לשיריך ולא להתעסק בדימויים של משורר מגוייס לשחרור פלסטין".

שר התקשורת איוב קרא בחשבון הטוויטר: "הייתי מציע ליהונתן גפן לחזור ולספור כבשים, ולהפסיק לקשקש בקומקום. התבטאויותיו של ה'משורר' הפכו מביכות ומופרכות יותר ויותר, ובעיקר מרגיזות ומקוממות. למי שצריך הסבר, זה פשוט: תמימי רחוקה כרחוק מזרח ממערב מחנה סנש או אנה פרנק - היא סתם צעירה משועממת ופורעת חוק, ומקומה בכלא".

ח"כ איימן עודה התייחס גם הוא ואמר כי "קו ישיר עובר בין ההתנפלות עלינו אתמול במליאה לבין הניסיון של שר הביטחון לצנזר את יהונתן גפן שהעיז להתבטא ולתמוך בעהד תמימי. הרדיפה והדיכוי לא נשארים בשטחים, ולא רלוונטים רק לערבים, אם לנו לא יהיה חופש ביטוי בסופו של דבר זה יפגע בכלל האזרחים".