דיווח: באירופה יסרבו לבקשת אבו מאזן להכיר במדינה פלסטינית

בעיתון "אל-חייאת" נטען כי האירופאים הגיעו להסכמה, שלא להיענות לבקשתו של יו"ר הרשות הפלסטינית. הסיבה: חשש להחמרה במצב ולכך שהצעד יצטייר כתגובה להכרזת טראמפ

  • פורסם ב:
  • 23/01/2018 06:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/01/2018 07:13
  • |
  • כתבים:
  • אורי שאבי

במדינות אירופה מתכוונים לסרב לבקשתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שביקש להכיר במדינה הפלסטינית. כך על פי דיווח הבוקר (שלישי) בעיתון "אל-חייאת" היוצא לאור בלונדון בשפה הערבית.

מקורות דיפלומטיים מסרו לעיתון, כך על פי הדיווח, כי בין מדינות אירופה קיימת הסכמה שהכרה במדינה פלסטינית עלולה להחמיר את המצב. סיבה נוספת לפי אותם מקורות היא חשש לכך שהצעד ייראה כתגובה להכרת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בירושלים בירת ישראל.

שר החוץ של ליטא, לינאס לינקוויציוס, אמר לעיתון כי לא יהיה שינוי בעמדות האירופיות המוצהרות, בכללן סוגיית ההכרה בפלסטין. הוא הוסיף כי ארה"ב תמשיך בתפקידה המדיני, שכן בלעדיה לא ניתן לתאר עתיד לתהליך השלום. עוד הדגיש שר החוץ של ליטא כי יש לתמוך במשא ומתן על ההסדר הסופי באמצעות דיאלוג ישיר.

אבו מאזן במסיבת עיתונאים לפני פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל
 

אבו מאזן במסיבת עיתונאים לפני פגישת שרי החוץ של האיחוד האירופי בבריסל( רויטרס)

 

אתמול נפגש אבו מאזן עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, בבריסל. במסיבת עיתונאים לאחר הפגישה אמר יו"ר הרש"פ כי הוא מבקש ממדינות אירופה להכיר במדינה פלסטינית וכי הכרה זו לא תהיה מכשול בפני תהליך השלום.

"האיחוד האירופי הוא אחד מהשותפים הטבעים שלנו והחשובים שלנו מבחינה כלכלית", אמר, "אנחנו מעריכים את העמדות של האיחוד האירופי, אבל מבקשים מהמדינות החברות בו להכיר במדינה פלסטינית". מוגריני הבהירה לאבו מאזן כי האיחוד תומך בהיותה של מזרח ירושלים בירת המדינה הפלסטינית. בנוסף לכך, מוגריני קראה למעורבים בתהליך השלום לנהוג ולדבר בחוכמה ובאחריות.

יו"ר הרשות אף תקף את התנהלות ישראל בנוגע לתהליך המדיני. "הדרך היחידה להגיע לשלום היא מו"מ ביננו לבין הישראלים. אנו מחויבים לכל ההסכמים החתומים בין הצדדים, אבל גם ישראל צריכה לכבד הסכמים אלה. לא ייתכן שרק צד אחד יכבד הסכמים אלה".

פדריקה מוגריני ואבו מאזן
 

פדריקה מוגריני ואבו מאזן רויטרס

 

בתוך כך, לפני כשבוע התכנסה ממשלת סלובניה והחליטה לקדם מהלך של הכרה בפלסטין כמדינה. הממשלה הסלובנית העבירה את הנושא להצבעה בפרלמנט, שהוא הגוף המוסמך להכרה במדינות אחרות. ב-31 בינואר צפויה ועדת החוץ בפרלמנט הסלובני לקיים הצבעה ראשונה בנושא, ובהמשך פברואר תתקיים הצבעה במליאת הפרלמנט.

שר החוץ של לוקסמבורג קרא לפני מספר ימים לגיבש קבוצה של מדינות אירופיות שיכירו בפלסטין, והוא מנסה לשכנע את צרפת להוביל את המהלך. שר החוץ של אירלנד, שביקר בישראל לאחרונה, עידכן את בני שיחו בירושלים כי אירלנד שוקלת ברצינות להכיר בפלסטין כמדינה.

פקידים בכירים בירושלים צינו כי גם ממשלת בלגיה שוקלת ברצינות הכרה בפלסטין. "עמדתנו היא שההכרה במדינה פלסטינית, שלא במסגרת הסכם, פוגעת בסיכוי להגיע לשלום ואף מרחיק אותו", אמר פקיד בכיר בירושלים לחדשות עשר.