נתניהו: ישראל תתמוך בטראמפ אם יחליט לפרוש מהסכם הגרעין

ראש הממשלה וסגן נשיא ארצות הברית נשאו הצהרות משותפות במעון רה"מ בירושלים. "בסופו של דבר, המשטר הרדיקלי של איראן ייפול והעם האיראני יזכה לחופש שמגיע לו"

  • פורסם ב:
  • 22/01/2018 19:54
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/01/2018 21:06
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

ביקורו של סגן הנשיא פנס הגיע לשיא הערב (שני) עם הצהרות משותפות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושלו עצמו במעון ראש הממשלה בירושלים. פנס ורעייתו קארן הגיעו למעון וחתמו, כנהוג, בספר המבקרים וזמן קצר לאחר מכן, יצאו המנהיגים לחצר ונשאו דברים.

רה"מ נתניהו התייחס בדבריו להסכם הגרעין עם איראן וטען כי סגן הנשיא פנס נמצא "בצד הנכון של ההיסטוריה" שכן ממשל טראמפ פועל למען אזרחי איראן שסובלים מדיכוי ועמדו לצדם. "בסופו של דבר, המשטר הרדיקלי של איראן ייפול והעם האיראני יזכה לחופש שמגיע לו", אמר. נוסף לכך, נתניהו מתח ביקורת על מנהיגים באירופה שאירחו את ראשי איראן שהוציאו, לדבריו, מיליארדי דולרים על מימון טרור במזרח התיכון. עוד אמר נתניהו כי ישראל תתמוך בהחלטת טראמפ לנטוש את ההסכם שנחתם ב-2015.

"כמו ישראל, גם ממשל טראמפ מבין שהסכם הגרעין הוא אסון. הוא מפלס את הדרך של איראן לארסנל גרעיני. אסור שלמשטר שמחמש מחבלים ברחבי העולם וקורא להשמדת ישראל ומוות לארה"ב, יהיה נשק גרעיני. צריך לנצל את ההזדמנות ולנצל את העסקה. ישראל תתמוך ללא סייג בהחלטת טראמפ לסגת מעסקה כושלת ולהחזיר סנקציות. העמדה שלנו ברורה, או לתקן או לעזוב את ההסכם", הצהיר ראש הממשלה.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אשדוד: פדופיל נצפה בקרבת גני ילדים - ונעצר

אש מ-3 כיוונים, פגיעה בישראלי וסיכול הברחה: תקרית הירי בגבול

דיווח בלבנון: חקירת ניסיון החיסול בצידון מאשרת מעורבות המוסד

 נתניהו ופנס
 

נתניהו ופנס(דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון )

 

בד בבד, התייחס ראש הממשלה בסוגיית השלום. "מדינות באזור מתחילות להבין שישראל היא בת ברית שלהן בכל מה שקשור לעתיד טוב יותר. ישראל תמשיך לעבוד עם הנציגים האמריקנים על מנת לקדם את השלום. ככל שהפלסטינים יבינו בהקדם את הקשר בין העם היהודים לאדמה, יהיה קל", אמר.

סגן הנשיא פנס התייחס אף הוא לאיום הטרור האסלאמי ואמר "אנו ניצבים יחד בקרב נגד הטרור האסלאמי הרדיקלי". המסר העיקרי של סגן הנשיא האמריקני היה מלא בתקווה. "אנו ניצבים יחד לעתיד בהיר של שתי האומות שלנו", אמר, "אעזוב מפה בביטחון שעם הנשיא טראמפ בבית הלבן והודות למנהיגותך החזקה, כאן בישראל, הימים הטובים ביותר עבור ארה"ב ועבור בעלת הברית האהובה עלינו, ישראל, עדיין לפנינו".

מוקדם יותר היום, במהלך נאומו של פנס במליאת הכנסת, הגדיר סגן הנשיא האמריקני תאריך יעד למעבר השגרירות לירושלים - עד סוף שנת 2019. "טראמפ עשה היסטוריה בחודש שעבר. הוא קיים את הבטחתו בכך שהכיר בירושלים בירת ישראל. נתנו הוראה להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים. שגרירות ארצות הברית בירושלים תיפתח לפני סוף השנה הבאה", אמר.

 חברי כנסת מהרשימה המשותפת מתפרעים בכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס
 

חברי כנסת מהרשימה המשותפת מתפרעים בכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס( ערוץ הכנסת)

 

פנס זכה לתשואות בעמידה מחברי הקואליציה פעמים רבות לאור דבריו. עם תחילת נאומו נשאו חברי הכנסת של הרשימה המשותפת שלטים שעליהם הכיתוב "ירושלים בירת מדינת פלסטין" והוצאו מייד מהמליאה. לאחר נאומו של פנס, נערכה ישיבת עבודה מצומצמת בה נכח יו"ר הכנסת אדלשטיין. יו"ר הכנסת הביע סיפוק מהיחסים הטובים עם וושינגטון וביקש ממסגן הנשיא לפעול להחזרת גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול משבי החמאס ולקדם השקעות באזורי תעשייה שבהם עובדים יהודים וערבים יחד. מזכ"ל אש"ף, סאיב עריקאת, התייחס לנאומו של סגן הנשיא פנס: "השיח המשיחי של פנס הוא מתנה לקיצוניים והוכחה כי הממשל האמריקני הוא חלק מהבעיה ולא מהפתרון. המסר שלו לשאר העולם הוא ברור: הפרת החוק הבין-לאומי והחלטות או"ם יזכו אתכם בתגמול מארה"ב".

עוד לפני הנאום במליאה,  נפגשו פנס ונתניהו. בפגישה הביע נתניהו את הערכתו לסגן הנשיא פנס על הקשר המיוחד בין ארה"ב וישראל. רה"מ הודה לפנס על תמיכתו האיתנה של ממשל טראמפ בישראל והשניים דנו באתגרים וההזדמנויות באזור, עם דגש על ההתמודדות עם התוקפנות האיראנית באזור ושאיפותיה של איראן לנשק גרעיני. גורם בכיר אמר כי רה"מ הדגיש בפני פנס שעל מדינות אירופה לקחת ברצינות את דבריו של הנשיא טראמפ על כך שצריך לתקן את הסכם הגרעין. נוסף לכך, רה"מ העלה בפני סגן הנשיא את סוגיית הדר גולדין ואורון שאול והאזרחים הישראלים המוחזקים בעזה.