אבו מאזן: "על מדינות אירופה להכיר במדינה פלסטינית"

במהלך מסע"ת עם שרת החוץ של האיחוד האירופי, תקף יו"ר הרשות את ישראל: "לא ייתכן שרק צד אחד יכבד הסכמים". על קיצוץ הסיוע לאונר"א: "הפליטים יהפכו לקורבנות של טרור"

במקביל לנאום בכנסת של סגן הנשיא האמריקני מייק פנס, קיימו היום (שני) בבריסל יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ושרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, מסיבת עיתונאים. מוגריני הבהירה לאבו מאזן כי האיחוד תומך בהיותה של מזרח ירושלים בירת המדינה הפלסטינית. נוסף לכך, מוגריני קראה למעורבים בתהליך השלום לנהוג ולדבר בחוכמה ובאחריות.

אבו מאזן אמר כי הוא מבקש ממדינות אירופה להכיר במדינה פלסטינית וכי הכרה זו לא תהיה מכשול בפני תהליך השלום. "האיחוד האירופי הוא אחד מהשותפים הטבעים שלנו והחשובים שלנו מבחינה כלכלית", אמר אבו מאזן. עוד הוסיף כי "אנחנו מעריכים את העמדות של האיחוד האירופי, אבל מבקשים מהמדינות החברות בו להכיר במדינה פלסטינית. הכרה זו לא תהיה מכשול בפני תהליך השלום ויעודד את העם הפלסטיני".

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

צפו - בזכות המוזיקה: חולת האלצהיימר מזהה את בעלה ושרה לו

אנס, רצח וניסה לבתר את הגופה: מאסר עולם נגזר על תושב באר שבע

מחשש שיריביהם ייגזרו קופון: ליברמן ודרעי מקצינים את השיח

פדריקה מוגריני ואבו מאזן
 

פדריקה מוגריני ואבו מאזן(רויטרס )

 

יו"ר הרשות אף התייחס לחשיבות של האיחוד האירופי בנוגע להסדר במזרח התיכון. "השותפות הפוליטית של האיחוד חשובה בשביל להגיע לפתרון צודק עבור הפלסטינים. ההתבטאויות ששמענו לאחרונה מהוות מכשול עבור המשא ומתן, אבל אנחנו נחושים להמשיך בו וגם במלחמה בטרור. בנינו מוסדות ברשות ואנחנו רוצים לשמור עליהם עד שנגיע לפתרון של שתי מדינות". 

אבו מאזן אף תקף את התנהלות ישראל בנוגע לתהליך המדיני. "הדרך היחידה להגיע לשלום היא מו"מ ביננו לבין הישראלים. אנו מחויבים לכל ההסכמים החתומים בין הצדדים, אבל גם ישראל צריכה לכבד הסכמים אלה. לא ייתכן שרק צד אחד יכבד הסכמים אלה".

לגבי הפיוס בין חמאס לפתח אמר כי "אנחנו נחושים להגיע לפיוס על מנת שתהיה מדינה אחת עם חוק אחד ונשק חוקי אחד, זאת עד אשר נוכל להקים מדינה ברצועת עזה ובגדה, ושירושלים המזרחית תהיה בירתה". בהמשך העביר ביקורת על ההחלטה האמריקנית לקצץ בסיוע לאונר"א. "מדובר בנושא חשוב", אמר אבו מאזן, "משמעות הקיצוץ בסיוע היא או שהפליטים יהפכו להיות קורבנות של טרור, או שהם יאלצו לעזוב את בתיהם".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
 

דורש הכרה במדינה פלסטינית. אבו מאזן (רויטרס)

 

בתוך כך, לפני כשבוע התכנסה ממשלת סלובניה והחליטה לקדם מהלך של הכרה בפלסטין כמדינה. הממשלה הסלובנית העבירה את הנושא להצבעה בפרלמנט, שהוא הגוף המוסמך להכרה במדינות אחרות. ב-31 בינואר צפויה ועדת החוץ בפרלמנט הסלובני לקיים הצבעה ראשונה בנושא, ובהמשך פברואר תתקיים הצבעה במליאת הפרלמנט.

שר החוץ של לוקסמבורג קרא לפני מספר ימים לגיבש קבוצה של מדינות אירופיות שיכירו בפלסטין, והוא מנסה לשכנע את צרפת להוביל את המהלך. שר החוץ של אירלנד, שביקר בישראל לאחרונה, עידכן את בני שיחו בירושלים כי אירלנד שוקלת ברצינות להכיר בפלסטין כמדינה.

פקידים בכירים בירושלים צינו כי גם ממשלת בלגיה שוקלת ברצינות הכרה בפלסטין. "עמדתנו היא שההכרה במדינה פלסטינית, שלא במסגרת הסכם, פוגעת בסיכוי להגיע לשלום ואף מרחיק אותו", אמר פקיד בכיר בירושלים לחדשות עשר.