חברי כנסת מהרשימה המשותפת מתפרעים בכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, דוברות הכנסת, יצחק הררי ונועם ריבקין פנטון

תיעוד: ח"כים ערבים עוררו מהומה בעת נאום פנס - והוצאו מהמליאה

חלק מחברי הרשימה המשותפת הפגין בתחילת נאומו של סגן הנשיא, הרים שלטים בהם נכתב "ירושלים בירת פלסטין" והורחק עד לסיום הנאום. אורן חזן לזחאלקה: "אתה טרוריסט"

תקרית יוצאת דופן אירעה בעת תחילת נאומו בכנסת של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, כאשר חברי הרשימה המשותפת הפגינו נגד פנס.

בעת שסגן הנשיא האמריקני החל לדבר ולברך את הנוכחים במקום, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נשמעו חלק מחברי הרשימה המשותפת מפגינים במליאה, כאשר הם מניפים שלטים בהם נכתב "ירושלים בירת פלסטין" וקוראים בקריאות נגד פנס. לאחר מכן נלקחו על ידי מאבטחי מליאת הכנסת וסולקו עד לסיום הנאום, כשבמקביל ראש הממשלה נתניהו ושרים אחרים מוחאים כפיים כתגובת נגד.

כתבות נוספות בחדשות עשר:

אנס, רצח וניסה לבתר את הגופה: מאסר עולם נגזר על תושב באר שבע

אש מ-3 כיוונים, פגיעה בישראלי וסיכול הברחה: תקרית הירי בגבול

אבו מאזן יבקש מהאיחוד האירופי הכרה רשמית במדינה פלסטינית

 חברי כנסת מהרשימה המשותפת מתפרעים בכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס
 

חברי כנסת מהרשימה המשותפת מתפרעים בכנסת בעת נאומו של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס( ערוץ הכנסת)

 

לאחר סיום התקרית, פנס פתח את נאומו מחדש. "אני נרגש לעמוד מול הדמוקרטיה התוססת הזו. כבוד לי לפנות לכנסת. אני סגן הנשיא הראשון שעושה זאת. כאן, בירושלים, בירת מדינת ישראל", אמר סגן הנשיא. "אני מגיע בברכת נשיא ארה"ב, שעשה יותר מכל ממשל קודם למען ישראל", הוסיף פנס, "הקשרים ביננו מעולם לא היו עמוקים יותר. אני כאן כדי להעביר מסר – אמריקה עומדת לצד ישראל. המטרות שלנו הן גם שלנו, הערכים שלנו הם ערכינו, הקרבות שלכם הם שלנו. אנו עומדים לצדכם כי אנו מאמינים בניצחון הטוב על הרע, כי זה מה שאמריקה תמיד עשתה וכך היה תמיד".

 הכרזה שהניפו ח"כים ערבים במהלך נאום מייק פנס בכנסת
 

הכרזה שהניפו ח"כים ערבים במהלך נאום מייק פנס בכנסת( ללא קרדיט)

 

עוד הוסיף סגן הנשיא, "במהלך ביקורו ההיסטורי בירושלים טראמפ אמר כי היחסים בינינו הם במרכז, ולאמריקנים תמיד הייתה אהדה לאזרחי ישראל. שירי עם ישראל היה ההמנון של המתיישבים הראשונים של ארה"ב. תמיד הפנינו לחוכמה של תורת היהודים. לאורך הדורות, נהיינו תומכים אמיתיים בכוונת העם היהודי לשוב לאדמת אבותיו. במשך 2000 שנים, יותר מכל עם אחר, החזקתם בהבטחה לשוב למדינתם. החזקתם בזה בזמנים הקשים ביותר. כמו כן אמר פנס כי "מחר, כשאעמוד עם אשתי ב'יד ושם', כדי לכבד את 6 מיליון נרצחי השואה אתפעם מהאמונה של העם שלכם, שרק 3 שנים אחרי שהלכתם בגיא צלמוות, קמתם מעפר כדי להקים את המדינה היהודית".

בווידאו: תיעוד המהומה בעת תחילת נאום סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס

לאחר סיום הנאום, חבר הכנסת אורן חזן (ליכוד) התעמת עם ג'מאל זחלאקה מהרשימה המשותפת, שהורחק במהלך המהומה. חזן קרא לזחאלקה מספר פעמים "טרוריסט" והמשיך לצעוק עליו ולהטיח בו דברים שונים. "אז הרמתם איזו תמונה. אתה בורח למצלמות ומחייך במבוכה. מי אתם בכלל? אסופה של פרחי טרור. תן להעיף אתכם מפה", דברי חזן לזחאלקה.

בווידאו: העימות בין אורן חזן לג'מאל זחאלקה

המהומות במליאת הכנסת גררו גל של תגובות בטוויטר מפוליטיקאים שמשני צידי המתרס. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כתב: "נאומו של סגן הנשיא פנס ריגש, עורר השראה והעביר מסר של תקווה לכל עמי האזור. חברי הרשימה המשותפת הוכיחו שוב כי הם נציגי ארגוני טרור בכנסת ישראל. התנהגותם המבישה חשפה לעיני כל את חוסר הנאמנות שלהם למדינה וסמליה. רק אם ערביי ישראל יאפשרו לקולות אחרים לייצג אותם יהיה סיכוי לשלום אמת".

מנגד, ראש הרשימה המשותפת, ח"כ עיימן אודה, כתב באנגלית כי הוא "גאה להוביל את הרשימה המשותפת במחאה חזקה ולגיטימית נגד התעלותו של משטר טראמפ-נתניהו המלא בגזענות ובשנאה, ומדבר על שלום כמס שפתיים בלבד. מחאתנו במליאה היום היא לכבוד כל אלה שמתנגדים לכיבוש ושחולמים על שלום".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הגיב בטוויטר וכתב כי "אין שום הפתעה בניסיון החוזר של חברי הרשימה המשותפת להביך את המדינה בכל פעם שמגיע לכנסת אורח רם דרג; מה שמפתיע הוא שאנחנו עדיין מצפים בכל פעם מחדש שיקום מתוכם קול אחר שיעצור את הבושה והאיוולת".

ח"כ נורית קורן (ליכוד) הוסיפה בתגובה: "הצעתי בנוגע לסנקציות בגין התנהגותם הבזויה של חברי הרשימה המשותפת, שנועדה לצרכי פרובוקציה זולה ומסוכנת הוכיחה את מקומה ונחיצותה. מהיום - יש מחיר כבד לזילות ופגיעה בכבוד הכנסת ובכבוד מדינת ישראל! עוד היום אגיש קובלנה לועדת האתיקה של הכנסת בדרישה למצות את הדין עם מבזי כנסת ישראל".