שלט בניו יורק ובו כתוב כי פסל החירות נסגר בעקבות השבתת הממשל, רויטרס

פארקים סגורים וחיילים שלא מקבלים שכר: השבתת הממשל בארה"ב

שנה לאחר שנבחר טראמפ לנשיאות, לא מצליח הקונגרס להעביר את חוק התקציב השנתי והממשל נמצא בהשבתה. כיצד נראו ההשבתות הקודמות ומהן ההשלכות על תושבי ארה"ב?

  • פורסם ב:
  • 22/01/2018 14:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 22/01/2018 20:46
  • |
  • כתבים:
  • דור דנינו

ביום שבת ציין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שנה להיבחרו לנשיאות. באותו יום בדיוק, נכנס הממשל האמריקני להשבתה. הסיבה: חוסר היכולת של הדמוקרטים והרפובליקנים להגיע להסכמה ולאשר את התקציב השנתי.

הבסיס למחלוקת בין הצדדים נובע מהצהרת טראמפ לכל אורך מסע הבחירות לנשיאות כי ינקוט במדיניות הגירה נוקשה כלפי מהגרים בלתי חוקיים וכי יבנה חומה על גבול מקסיקו. הנשיא האמריקני מעוניין למעשה לבטל את תוכנית הגירה DACA ולגרש 700 אלף "חולמים", מהגרים לא חוקיים שהגיעו למדינה כילדים ועד ספטמבר האחרון היו מוגנים מפני גירוש הודות למדיניות ההגירה של הממשל הקודם.

שלט בניו יורק ובו כתוב כי פסל החירות נסגר בעקבות השבתת הממשל
 

שלט בניו יורק ובו כתוב כי פסל החירות נסגר בעקבות השבתת הממשל( רויטרס)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פנס לנתניהו: הכרזת ירושלים יוצרת הזדמנות לישראלים ולפלסטינים

אש מ-3 כיוונים, פגיעה בישראלי וסיכול הברחה: תקרית הירי בגבול

אבו מאזן יבקש מהאיחוד האירופי הכרה רשמית במדינה פלסטינית

ההצבעה על החוק בליל שבת הייתה 49-50 בעד אישור התקציב, אך כדי להביא את אישורו, הסנאט בעל מאה המושבים צריך לאשרו ב-60 קולות לפחות. למעשה, הרפובליקנים זקוקים לקולות דמוקרטים כדי לאשר את התקציב. במצב כזה, בו פג תוקפו של חוק התקציב הקודם אך לא נכנס חוק תקציב חדש, נאלצות סוכנויות פדראליות רבות להיסגר, עד אשר יושג הרוב הדרוש לאישור החוק. כעת, שלושה ימים לתוך המשבר, נדמה כי שני הצדדים ייאלצו להגיע לפשרה בנושא ההגירה ולמנוע את ההשבתה הכללית, המשבשת את חייהם של אמריקנים רבים.

כתוצאה מההשבתה, יותר מ-800 אלף עובדים בסוכנויות הממשל השונות יצאו לחופשה כפויה. שירותי הביטחון והצבא אמריקני, הנחשבים חיוניים, ימשיכו לעבוד כרגיל, אך לא יקבלו שכר בזמן ההשבתה. מוזיאוני הסמית'סוניאן הנמצאים ברובם בוושינגטון הבירה, פסל החירות בניו יורק, כמו גם 59 פארקים לאומיים, אותם פוקדים אלפי אנשים מדי יום, נסגרו. בנוסף, אזרח אמריקני המעוניין להוציא דרכון, ויזה, או אישור לנשק ייאלץ לחכות בסבלנות עד שחברי הקונגרס העיקשים יגיעו להסכמה. הם אגב, ימשיכו לקבל משכורת כרגיל. שירותים נוספים הנחשבים חיוניים, כמו פיקוח תעופתי, או שירותים שיש להם מקור מימון חלופי כמו שירות הדואר – ימשיכו לעבוד כרגיל.

הנשיא טראמפ בטוויטר: "הדמוקרטים מחזיקים את הצבא שלנו כבן ערובה כדי לקדם הגירה לא חוקית - אסור לתת לזה לקרות!

מאז 1976 היו 19 השבתות ממשל על רקע אי העברת חוק התקציב. בתקופת הנשיא קלינטון היו שתי השבתות בסוף שנת 1995, על רקע אי יכולת להגיע להבנות בין הנשיא הדמוקרטי לקונגרס הנשלט על ידי רוב רפובליקני.

נציג הרפובליקנים, יו"ר בית הנבחרים דאז, ניוט גינגריץ', ביקש לצמצם את הוצאות הממשל ולקצץ בתקציבים, בעוד קלינטון התעקש על תקציב גדול כדי להשיג את מטרותיו בנושאי סביבה, חינוך ובריאות. בנובמבר באותה שנה הושבת הממשל לחמישה ימים ו-800 אלף עובדים יצאו לחופשה כפויה. הקונגרס העביר חוק זמני כדי לעצור את ההשבתה, אולם גינגריץ' וקלינטון לא הגיעו להבנות ובדצמבר באותה שנה הושבת הממשל לתקופת שיא של 22 ימים. בעת המשבר, התלונן גינגריץ' על כך שקלינטון לא היה מוכן לשוחח איתו על פתרון למשבר כאשר בזמן הטיסה לישראל להלווייתו של ראש הממשלה יצחק רבין הוא אולץ לטענתו לצאת מהמטוס הנשיאותי דרך דלת צדדית. 

הפעם האחרונה בה הושבת הממשל הייתה בשנת 2013 בתקופת כהונתו השנייה של ברק אובמה. ההשבתה, שארכה 16 ימים, יצאה לפועל עקב ההתנגדות החריפה של האופוזיציה הרפובליקנית לחוק הבריאות שהביא לשולחן הנשיא – "אובמהקר". בסופו של דבר, כשמשרד האוצר הזהיר כי ייגמר לו הכסף להתחייבויות הלאומיות אם לא יעבור התקציב, התקפלו הרפובליקנים והצביעו בסופו של דבר בעד החוק, מה ששם קץ להשבתה.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ רויטרס

 
 אנדרטת לינקולן, ביום השני להשבתת הממשל
 

אנדרטת לינקולן, ביום השני להשבתת הממשל רויטרס