מחשש שיריביהם ייגזרו קופון: ליברמן ודרעי מקצינים את השיח

מלחמת השבת באשדוד: השרים לא מעוניינים בהפלת הקואליציה אך חוששים מהשארת הבמה ללפיד ולגורמים אחרים. שר הפנים סירב לומר שלום לשר הביטחון בפתח ישיבת הממשלה • פרשנות

איש לא העלה בדעתו שקריאת התיגר על העברתו בקריאה שנייה ושלישית של חוק המרכולים, והיציאה לכיכרות, תגיע דווקא מהעיר אשדוד. שלשום (שבת) הפגינו כשלושת אלפים אנשים בעיר נגד סגירת העסקים בשבת והכפייה הדתית. בין השאר הגיעו להפגנה גם יושב ראש "יש עתיד", ח"כ יאיר לפיד, וחבר מפלגתו ח"כ יואל רזבוזוב.

במהלך הימים האחרונים, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התבטא בחריפות נגד החוק ונגד המפלגות החרדיות. יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן לא נשארו חייבים ותקפו את ליברמן בחזרה. בצל העימות המתוקשר בין הצדדים, התכנסו אתמול שרי הממשלה לישיבתם השבועית במשרד ראש הממשלה בירושלים.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

בתגובה להכרזת טראמפ: סלובניה צפויה להכיר במדינת פלסטין

סיוט בתא השירותים: החשד - נערה בת 16 סוממה ונאנסה במועדון

סגן הנשיא בישראל: ביקור מדיני או קמפיין בחירות פוליטי?

 ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת
 

ליברמן ודרעי בטקס השבעה בכנסת(רויטרס )

 

בישיבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו שאל מפורשות את הצדדים האם הם רוצים שההתלהטות ביניהם תוביל להפלת הממשלה. ניתן לומר ששאלתו של רה"מ הייתה רטורית וכי רכיבי הקואליציה אינם מעוניינים בהפלת הממשלה. לצד זאת, דרעי, ליברמן וגם ליצמן פועלים מתוך חשש לא קטן כי יריביהם הפוליטיים ייגזרו קופון על המחאות שקמו סביב החוק ולכן הם נאלצים להקצין את השיח.

ליברמן מצדו, אינו מעוניין כי יאיר לפיד יצבור תאוצה מהמשבר. יש לומר כי כעסו של שר הפנים דרעי על שר הביטחון אינו מזויף. במבואת לשכת ראש הממשלה, סרב אתמול יו"ר ש"ס לברך לשלום את ליברמן. ראש הממשלה קיים בהמשך שיחת ועידה עם ראשי הסיעות החרדיות בקואליציה במטרה להרגיע את הרוחות.

 ההפגנה באשדוד נגד חוק המרכולים
 

ההפגנה באשדוד נגד חוק המרכולים ללא קרדיט

 

גם ראש העיר האשדודי, יחיאל לסרי, ככל הנראה לא תיאר לעצמו לאיזו עוצמה תגיע המחאה. בעלי עסקים בעיר ששוחחו עם חדשות עשר מסרו כי בצל המחאות, בשבת האחרונה הם לא קיבלו קנסות מפקחי העירייה.

מה שבטוח הוא שהסנטימנט של המחאה האשדודית היה מאוד אמיתי. אנשי העיר מכל העדות והזרמים, בכלל זה אנשים שומרי כשרות מסורתיים, לא מוכנים לכפייה דתית אך הם גם לא רוצים שפוליטיקאים מקוששי קולות ייתפסו טרמפ על מצוקתם וזעקתם.