דניאל מיניביצקי, חדשות עשר

"ירד לעשן ולא חזר": מה עלה בגורלו של דניאל מינביצקי?

בן ה-34, שנראה לאחרונה באוקטובר 2014, עזב את ביתו ונעלם. למרות מסע חיפושים נרחב, עקבותיו לא נמצאו עד היום • הפרק הראשון בסדרת הכתבות "כאילו בלעה אותם האדמה"

  • פורסם ב:
  • 21/01/2018 21:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 24/01/2018 14:33
  • |
  • כתבים:
  • מיה איידן

מאז קום המדינה נעלמו 550 ישראלים ואיש אינו יודע דבר על מקום המצאם. הם יצאו מביתם, או ממקום העבודה שלהם, ולא שבו למשפחתם - בדרך כלל מבלי שהיה שום רמז להיעלמות. על פי כל ההערכות, חלק מהם חיים גם כיום, בזהות אחרת ובמקום אחר. 

אחד מאותם נעדרים הוא דניאל מיניביצקי, שבבוקר יום שבת ה-11 באוקטובר, 2014, ירד לעשן סיגריה ולא חזר. צומת הרחובות דיזנגוף והמלך ג'ורג' שבתל אביב – זהו המקום שבו נראה מיניביצקי בפעם האחרונה. "בבוקר בשעה 05:30 הייתי בסלון ופתאום דניאל עבר לידי עם תיק וקצת הופתעתי כי היה מאוד מוקדם. שאלתי אותו לאן הוא הולך והוא ענה לי שהוא יורד לעשן", סיפר אביו, יהושע (שוקי) מיניביצקי.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הג'יפ פוגע באופנוע וחוזר לדרוס את היעד: תיעוד החיסול בתאילנד

לאחר הביקורים במצרים וירדן: סגן נשיא ארצות הברית נחת בישראל

סיוט בתא השירותים: החשד - נערה בת 16 סוממה ונאנסה במועדון

דניאל לקח את כוס הקפה והסיגריה ויצא. זו הייתה הפעם האחרונה שבה שוקי ראה את בנו. "קמתי במיוחד כדי ללכת עם דניאל להליכה ויהושע אמר לי שהוא ירד לעשן ולא חזר עדיין. התפלאתי כי קבעתי איתו", סיפרה אימו ורדה. בדִיעבד התברר שדניאל לקח איתו תיק, או זרק אותו מחלון החדר למטה. התחנה הבאה שלו הייתה הכספומט שבמרכז שוסטר ברמת אביב שם הוציא 2,400 שקלים, בשעה 06:10 בבוקר.

   הנעדר דניאל מיניביצקי
 

הנעדר דניאל מיניביצקי חדשות עשר

 

לאחר מכן ניסה להתקשר מהטלפון הסלולרי שלו לכמה חברות מוניות. שעה ועשר דקות לאחר מכן, ב-07:20, צולם דניאל בכספומט נוסף בדִיזנגוף סנטר. לא ידוע כיצד הגיע ממרכז שוסטר שברמת אביב לדיזנגוף סנטר. גם היעד הבא שלו לא ידוע. מכאן התחילה למעשה חקירת המשטרה. "יש לנו אדם שנעלם ואין לנו כלום, מפה תתחיל לחפש. אני מתחיל מגן הילדים. אני רוצה לדעת על הנעדר הכל. אני הולך שנים אחורה", אמר מאיר ממן, חוקר משטרה בכיר בדימוס.

חבר ילדות של דניאל, איתי רוחלין, תיאר אותו בתקופת התיכון. "הכרתי את דניאל בכיתה ט'. עשינו הרבה שטויות, היינו בורחים לשתות בירות בבארים, מעשנים. הוא התגייס לקורס טיס". הנער השובב, התלמיד החכם והמתחכם שאהב מוזיקה, נושר מקורס טיס והופך ללוחם במגלן. לאחר השחרור הוא נוסע לטיול הגדול ובמזרח הוא מגיע לבית חב"ד ונשבה. "ברגע שהוא אמר שהוא מתקרב לדת קצת דאגנו, יהושע מיד נסע אליו לבנגקוק, וראה שהוא רציני", סיפרה אימו.

הבחור הצעיר התגלה כתלמיד המבריק בישיבה ומהר מאוד מתבלט. "הוא היה רמה אחת מעל כולם. זה היה מאוד מרשים לראות את הדבקות שלו", סיפר הרב אפרים לימד, שלמד בישיבה עם דניאל. לאחר תקופה מסוימת הוא התחיל להתרחק בחזרה מהדת ושקע בדיכאון. "הוא לא היה חב"דניק יותר ולאט לאט עזב את הכל שם. ודניאל היה בן אדם של קיצוניות, אז הוא מהר מאוד עבר לקיצוניות השניה", סיפר רוחלין. בתקופה הזאת הוא כבר טופל בכדורים, נעלם כמה פעמים וחזר.

 יהושע מיניביצקי, אביו של דניאל
 

יהושע מיניביצקי, אביו של דניאל חדשות עשר

 

באותו בוקר של ההיעלמות, ורדה ושוקי מבינים בתוך זמן קצר שההיעלמות הזאת שונה. אבל כל המערכות זזות לאט. "גורם הזמן הוא הדבר החשוב ביותר בחקירת נעדר. אם לא מטפלים במיידי אנחנו מפספסים המון ראיות ומידע. יש כאלה שעדים או חברים שהיו מוסרים מידע ב-24 שעות הראשונות והם לא ימסרו בהמשך מכל מיני סיבות", אמר חוקר המשטרה בדימוס ממן.

ורדה ושוקי מבינים באותם ימים שהמשטרה ממצה את החקירה אחרי זמן קצר והם מקִימים בעצמם חפ"ק וממנים חוקרים פרטיים למשימה. "זה תיק שהפכנו בו כל אבן. ניסינו את כל הכיוונים. השוקעו בו בחצי שנה הראשונה הרבה עבודת שטח ודסק", אמר גיל שמואלי, חוקר ממשרד "פוקס ייעוץ ביטחון וחקירות".

לאחר שהתוודעו להיקף התופעה, הקימו השניים בשנה האחרונה את עמותת "בלעדיהם", שתחת חסותה התאגדו משפחות רבות של נעדרים ונעדַרות ששנים לא הייתה להן כתובת. העמותה מגייסת כסף כדי לסייע למשפחות, מאגדת אנשי מקצוע ואפילו מקדמת חקיקה בנושא.

בינתיים דניאל לא נמצא. לא ידוע לאן היו מועדות פניו ומדוע הוציא כסף מהכספומט. "אני מאוד ריאלי. אין לי מחשבות טובות. כי הזמן עבר. אבל אנחנו, עד שלא נמצא אותו לא נשקוט ונעשה הכל, כי אנחנו רוצים גם לדעת מה קרה. תמיד יש לנו תקווה", סיפר אביו. "נורא התגעגעתי אליו. אי אפשר לתאר דבר כזה שבן נעדר", אמרה אימו ורדה.

 צילום מתמונת האבטחה בה נראה מיניביצקי בפעם האחרונה
 

צילום מתמונת האבטחה בה נראה מיניביצקי בפעם האחרונה חדשות עשר

 

אם גם אתם מכירים אנשים שנעלמו, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר באמצעות כתובת המייל missing@10.tv