,

בזכות שיטה חדשנית: אישה תרמה לבעלה כליה למרות סוג דם שונה

אישה תרמה כליה לבעלה למרות שיש להם סוג דם שונה - והתרומה הצליחה. מדובר שיטה חדשנית שבוצעה פעמים ספורות בישראל. לפי הערכת הרופאים, הדבר יגדיל את מספר תרומות הכליה בכ-40%

שיטה חדשנית שבוצעה פעמים ספורות בישראל ופעם ראשונה בבית החולים איכילוב בתל אביב הצילה את חייו של וואג'י אבו מוח'. בשיטה זו הושתלה בלבו הכליה של אשתו - למרות שלשניים אין אותו סוג דם.

 

"הייתי במצב הכי קשה שיכול להיות. בזמן הדיאליזה הייתי מתענה. אני היום בן אדם חדש", אמר וואג'י. בגיל 60 הוא סבל מחלת כליות מתקדמת וסוג דם נדיר. מצבו הקשה על הצוות הרפואי למצוא לו תרומת כליה מתאימה והוא נאלץ לעבור טיפולי דיאליזה ארבע פעמים בשבוע כשחייו נתונים בסכנה.

 

התורם הפוטנציאלי היחידי היה אשתו אך סוג הדם לא התאים. כמוצא אחרון הוחלט באיכילוב להשתמש בכל זאת בכליה של אשתו ולבצע לראשונה בבית החולים השתלה מסוג דם שונה. האישה פהימה,הסבירה את ההחלטה לתרום לבעלה כליה: "הוא כל הזמן נותן לי, אף פעם לא אומר לי לא. אי אפשר לעזור לו פעם אחת?". "זו פריצת דרך גם בעולם ההשתלות שלנו פה, בישראל, שנוכל בשיטה הזו להגדיל את מספר התורמים הפוטנציאלים", אמר ד"ר רוני ברוך, נפרולוג בכיר ביחידת ההשתלות באיכילוב.

 

איך זה עובד? כדי שהגוף לא ידחה את הכליה עם סוג הדם השונה, צריך לנקות את הדם של החולה מנוגדנים שקיימים אצל כולנו ולהביא אותו למצב שבו אין לו נוגדנים נגד סוג הדם של התורם. במסגרת התהליך משתמשים בתרופות ובמכונה מיוחדת במשך מספר שבועות. "סך הכל זו אופרציה די גדולה בשביל להביא חולה למצב, ליום ההשתלה. תיאום עם גורמים נוספים כמו בנק הדם, שיתוף פעולה עם מתאמת ההשתלות, עם המשפחה", אמר ד"ר ברוך.

 

ההליך החדשני שבוצע פעמים בודדות גם בבית החולים בילינסון יגדיל להערכת הרופאים את תרומות הכליה בכ-40%, בשורה טובה עבור כ-800 בני אדם בישראל שמחכים מדי שנה לתרומת כליה.