,

זעם בוועדת טרכטנברג: "המדינה מעודדת בטלה ונישואים חסרי אחריות"

התוכנית שהציג שר השיכון לדיור בר השגה מרתיחה את חברי ועדת טרכטנברג. חבר בוועדה אמר לחדשות 10 כי משמעות התוכנית היא כי מה שיקבע מי יקבל הטבה בדיור יהיה מי מהזוגות התחתן ראשון. בכך למעשה הוחלפה הטבת הילדים המסורתית לחרדים בפרס על חתונה מוקדמת

הנוסחא של אטיאס לדיור בר השגה לא גוררת אהדה גדולה, בעיקר בגלל אותם סעיפים בדוח טרכטנברג שהיא לא מיישמת. מה אומרים על כך בתוך ועדת טרכטנברג? חבר בוועדה אמר לחדשות 10 כי התוכנית של שר השיכון "מעודדת בטלה ונישואים חסרי אחריות".

 

 עיקר הביקורת נובעת מהעובדה שאם ייושמו הקריטריונים ששר השיכון מציע כאשר שני רוכשים, אחד חרדי ואחד חילוני, יתחרו על אותה הדירה - מה שיקבע בסופו של דבר הוא לא מי ששרת או עבד, אלא מי התחתן ראשון. הטבת הילדים המסורתית של המגזר החרדית תוחלף בהטבה על החתונה המוקדמת. "אנחנו בנינו והוא הרס", אמר חבר וועדת טרכטנברג לחדשות 10.

 

אבל זו רק הצרה הקטנה של אטיאס. ישראל ביתנו חתומה בהסכם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפיו מיצוי כושר השתכרות הוא תנאי לקבלת הטבת הדיור.  מה יעשה נתניהו כשמצד אחד יש לו את אטיאס ומהצד השני את ליברמן? המתנה. שר האוצר, יובל שטייניץ, ישהה את חתימתו על התקנות של אטיאס עד לקבלת הנחיות מראש הממשלה. ההכרעה שיקבל נתניהו תשקף למעשה את יחסי הכוחות בקואליציה.

 

שר הבינוי והשיכון פרש היום את הקריטריונים החדשים לזכאות לדיור בר השגה והודיע כי לא תינתן עדיפות למשפחות עם יותר משלושה ילדים, ותוענק עדיפות ליוצאי צבא. מנגד, בניגוד להמלצות ועדת טרכטנברג אטיאס לא כלל בקריטריונים מיצוי כושר השתכרות של שני בני הזוג  ובכך עורר את זעמם של הסטודנטים.

 

"השר מנפנף בקריטריון השירות הצבאי שהכניס, אך למעשה מנסה להתל בציבור בשעה שהוא מעניק משקל גבוה בהרבה למספר הילדים ומספר שנות הנישואים שמוטים בצורה מובהקת כנגד רוב אזרחי ישראל", אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, איציק שמולי, לאחר ההודעה על הקרטריונים של אטיאס.

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ' יצאה אף היא במתקפה על תוכנית אטיאס והוסיפה: "רק בעלי ההון בשוק הנדל"ן יקבלו מאטיאס מתנות מהמדינה". לדבריה, בהחלטתו אטיאס שולח את האזרחים להיאבק על דיור בשוק החופשי במקום להחזיר את האחריות לדיור לידי המדינה.