סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בנתב"ג, TPS

לאחר הביקורים במצרים וירדן: סגן נשיא ארצות הברית נחת בישראל

מייק פנס הגיע לביקור טקסי, במהלכו ייפגש עם רה"מ נתניהו, ינאם בכנסת ויבקר בכותל. לפני כן ביקר בקהיר ובעמאן, ושמע ביקורת על הכרזת טראמפ. ח"כים לא יורשו להיפגש עמו

סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, נחת הערב (ראשון) לביקור של 48 שעות בישראל. בהמשך לטקס קבלת הפנים בנמל התעופה בן גוריון, סגן הנשיא ינאם בכנסת, יבקר בכותל המערבי וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, לפני שימריא ביום שלישי.

ביקורו באזור נדחה שלוש פעמים, בצל "הכרזת ירושלים" של הנשיא דונלד טראמפ, שעוררה סערה בעולם הערבי. בעקבות הכרת ארה"ב בירושלים בירת ישראל והכרזתו על הכוונה להעביר את השגרירות לעיר, הפלסטינים הוגיעו כי יחרימו את הביקור. פנס נחשב לפוליטיקאי ימני מאוד, ואפילו משיחי, כאשר התמיכה שלו בישראל ובשלטון נתניהו נובעת מבסיס אידיאולוגי אונגליסטי, ואינה מוטלת בספק. 

במהלך נחיתתו של פנס בנתב"ג, זוהה רחפן מעל מבנה טרמינל 3. ברשות שדות התעופה הופעל נוהל לזיהוי עצמים מעל השדה, המראות ונחיתות הוקפאו למשך כעשר דקות. לאחר שווידאו הגורמים כי הוסר החשש מאירוע ביטחוני אטו בטיחותי, שב השדה לפעילות רגילה. בנתב"ג החלו בתחקיר מבצעי ובמקביל הוגשה תלונה למשטרה. 


מחר ינאם פנס במליאת הכנסת, אך חברי הכנסת לא יורשו לבוא עמו במגע. בנוסף לכך אישר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, לצוות האמריקני להכניס מאבטחים למליאה, שיוכלו להתערב רק במקרה של חשש לפגיעה בסגן הנשיא. ייתכן שהאמריקנים מחד ואדלשטיין מאידך מעוניינים למנוע מבוכה בדומה לצילום הסלפי של ח"כ אורן חזן עם הנשיא טראמפ.

 סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בישראל
 

סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בישראל (TPS)

 

בדברים שנשא ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכנס שגרירים במשרד החוץ, בירך את סגן הנשיא: "אנחנו מקבלים בברכה את מייק פנס, מקבלים אותו בחום ואהבה. אני אדון איתו על השלום והביטחון. ביחס לשלום יש לי מסר לאבן מאזן - אין תחליף להנהגה אמריקנית, מי שלא מוכן לדון עם האמריקנים, לא מעוניין בשלום".

בימים האחרונים ביקר פנס במצרים ובירדן. במהלך ביקורו בקהיר, שמע סגן הנשיא מהנשיא א-סיסי ביקורת על "הכרזת ירושלים", עם זאת המצרים תומכים במדיניות הממשל האמריקני כלפי הפלסטינים, ומוכנים לקבלם כמתווכים במשא ומתן בין הצדדים. בעמאן לעומת זאת נאלץ פנס להתמודד עם ביקורת חריפה יותר מצד המלך עבדאללה, שתיאם את מסריו עם שליחיו של נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

המלך עבדאללה יישר קו עם הפלסטינים, והבהיר לפנס את עמדתו נגד הכרזת טראמפ. הוא טען כי ירושלים המזרחית צריכה להיות בירתה העתידית של המדינה הפלסטינית, והוסיף שהמדיניות של ממשל טראמפ מעניקה קרקע פורייה למבצעי פיגועים.

"הסכסוך הישראלי פלסטיני נחשב לאיום על היציבות באזור", אמר עבדאללה, "ירושלים יקרה לנו, המוסלמים, ולנוצרים, כמו שהיא יקרה ליהודים, והיא המפתח לשלום באזור". הוא חזר בפני פנס על על עמדתו כי יש להתקדם בפתרון שתי המדינות, המבוסס על גבולות 67', בהתאם לחוק הבינלאומי ויוזמת השלום הערבית. 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס והמלך עבדאללה בפגישה בירדן
 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס והמלך עבדאללה בפגישה בירדן (רויטרס)

 

"במהלך פגישותיי בוושינגטון בשנה שעברה הבעתי דאגה עמוקה באשר לכל החלטה אמריקאית בנוגע לירושלים שתגיע מחוץ למסגרת הסדר כולל לסכסוך הישראלי פלסטיני", אמר המלך הירדני, "מקווים שארה"ב תיזום ותמצא את הדרך הנכונה להמשיך בתנאים הקשים האלו". 

פנס העביר מסרים מרגיעים לעבדאללה: "טראמפ קיבל החלטה היסטורית, להכיר בירושלים בירת ישראל. אך הוא גם הבהיר בהחלטתו כי אנחנו מחויבים להמשיך ולכבד את תפקידה של ירדן כמדינה השומרת על האתרים הקדושים, אנחנו לא נוקטים עמדה בנושא של גבולות והסטטוס הסופי, הם נתונים למשא ומתן. הנשיא הבהיר שארה"ב נשארת מחויבת, אם הצדדים מסכימים, לפתרון שתי המדינות".