שווים מדליה: נבחרת קוריאה המאוחדת לאולימפיאדה תחולל שינוי?

במסגרת קולות הפיוס, שתי הקוריאות הודיעו כי יצעדו תחת דגל משותף באולימפיאדת החורף הקרבה. עם זאת, האיחוד לא יתרום בהכרח לפיונגיאנג, שמנסה לרכוב על הצלחת שכנתה

  • פורסם ב:
  • 21/01/2018 16:17
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/01/2018 23:22
  • |
  • כתבים:
  • אורי באום

בווידאו: הפגישות בין קוריאה הצפונית והדרומית

בחודש האחרון נשמעו קולות של היפתחות ופיוס בין קוריאה הצפונית והדרומית. לאחר שלפני שבועיים התקיימו שיחות בין שתי המדינות השכנות, לראשונה מזה שנתיים, המהלך המכונן שהגיע לאחר מכן היה דווקא ספורטיבי.

ביום רביעי האחרון הכריזו שתי הקוריאות כי יצעדו במשותף תחת דגל אחד בטקס הפתיחה של אולימפיאדת החורף, שתיערך בפיונגצ'אנג בחודש הבא. במסגרת ההכרזה, שתי המדינות יקימו נבחרת משותפת להוקי קרח נשים, שתתחרה במשחקים, צעד שלא ניתן היה בהכרח לחזות, זאת בשל ההיסטוריה המשותפת שבין פיונגיאנג וסיאול.

כתבות נוספות בחדשות עשר:

תומך בנשיאת נשק ומתנגד לאבולוציה: מי אתה, מייק פנס?

חשד לרצח בתל אביב: גופת צעירה נמצאה בדירה, גבר נעצר

תאילנד: עבריין ישראלי בן 33 נדקר למוות, בת זוגו נפצעה

תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, ביחד עם ראשי הוועד האולימפי הקוריאניים
 

תומאס באך, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, ביחד עם ראשי הוועד האולימפי הקוריאניים. רויטרס

 

עד כה, ניכר כי קיימת נכונות לקידום המהלך הדיפלומטי. סיאול קיבלה בברכה את הודעת הוועד האולימפי הבינלאומי, שאישר אתמול (שבת) כי 22 ספורטאים צפון קוריאניים יתחרו בפיונגצ'אנג. כמו כן, ממעונו הרשמי של נשיא קוריאה הדרומית נמסר היום כי "ההשתתפות של קוריאה הצפונית באולימפיאדה תהווה זרז לבניית שלום וכן להקלה על המתחים בחצי האי הקוריאני".

על אף ההכרזות הדרמטיות, אין זו הפעם הראשונה שבה שתי המדינות צועדות תחת דגל משותף. בטקסי הפתיחה של משחקי הקיץ האולימפיים של סידני ובאתונה, שהתקיימו בשנת 2000 ו-2004 בהתאמה, ניתן היה לחזות במשלחת של חצי האי הקוריאני צועדת לצד שאר המדינות, אך לאחר שהטקסים והחגיגות תמו, שתי המדינות המשיכו להתמודד במשחקים בנפרד.

בעוד שהמעטפת לדיפלומטיה הנוכחית היא ספורטיבית, נשאלת השאלה מהי התרומה האמיתית של נבחרת קוריאנית משותפת. שכן, לקוריאה הצפונית הצלחה מועטה ביותר במשחקי החורף האולימפיים. מאז שהתחרתה לראשונה באולימפיאדת אינסברוק בשנת 1964, הנבחרת זכתה בשתי מדליות בלבד - מדליית כסף באותם המשחקים, וכן מדליית ארד באולימפיאדת אלברטוויל שנערכה בשנת 1992.

לנבחרת הדרום קוריאנית, לחילופין, מאזן טוב בהרבה בכל הנוגע למדליות. מאז שהתחרתה לראשונה באולימפיאדת סנט מוריץ בשנת 1948, הנבחרת זכתה בסך הכל ב-53 מדליות, מתוכן 26 זהב. כאשר בוחנים את ההיסטוריה הספורטיבית של שתי הקוריאות, ניכר כי סיאול גוברת על פיונגיאנג בכל פרמטר אפשרי. אם כך, איך המשלחת המאוחדת תורמת להצלחה ספורטיבית, כשמאזן הכוחות נוטה באופן ברור לטובת מדינה אחת?

המדליסטיות הדרום קוריאניות פארק סונג-הי ושים סוק-הי, באולימפיאדת סוצי 2014
 

המדליסטיות הדרום קוריאניות פארק סונג-הי ושים סוק-הי, באולימפיאדת סוצ'י 2014. רויטרס

 


אוריאל דסקל, כתב כלכליסט, סבור כי "ההיבט הספורטיבי פחות משמעותי כאן. המהלך הזה לא כל כך קשור לספורט, אלא יותר גדול ממנו – הוא קשור יותר לנשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה-אין, ולרצון שלו להגיע לפשרה עם הצפון. זה בעיקר אומר שספורטאים צפון קוריאניים עולים להתחרות, למרות שככל הנראה לא הגיעו לקריטריון האולימפי".

מאז שנכנס לתפקיד בחודש מאי האחרון, מון אפיין את התהליך המוביל לאיחוד הקוריאות כפרויקט ארוך טווח. בשל כך, ההיענות של סיאול ליוזמת המשלחת המאוחדת אינה מפתיעה, אם כי ברחבי המדינה עצמה נשמעו קולות שלא מסכימים עם תכנית הצעדה המשותפת בפיונגצ'אנג. בסקר שנערך שלשום, רק ארבעה מתוך עשרה דרום קוריאנים ענו כי הם יגבו את הנבחרת שתצעד תחת דגל חצי האי הקוריאני. בסקר אחר שנערך במדינה, התמיכה בנשיא ירדה מ-73% ל -67%, תוצאה המהווה שפל חדש של ארבעה חודשים.

לטענת ד"ר ליאורה צרפתי, מומחית לתרבות קוריאה מהחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת תל אביב, יוזמת המשלחת המאוחדת היא גדולה יותר מאשר מינוף צפון קוריאני או חלומות על מדליה אולימפית פוטנציאלית. "המחשבה של רוב האנשים היא אסטרטגית יותר. זהו מהלך היסטורי, כיוון שיש פה עשייה שהיא מאוד חורגת. בעבר היו אירועים דומים של שיתופי פעולה ספורטיביים כאלה ואחרים, שלא נגרמו בשינוי גדול, ועל כן צריכים להיות זהירים. יש המון התעסקות בשאלה אם המשלחת המשותפת תקדם איחוד. הנשיא מון אמר בפירוש כי ארצות הברית צריכה להבין שהאיומים הצפון קוריאניים אינם דבר שצריך להתייחס אליו כפשוטו, וגם קרא לאמריקנים להגיב בצורה מתונה כלפי פיונגיאנג".

דגלי הוועד האולימפי הבינלאומי, קוריאה הדרומית והצפונית והוועדה המארגנת של אולימפיאדת החורף 2018
 

דגלי הוועד האולימפי הבינלאומי, קוריאה הדרומית והצפונית והוועדה המארגנת של אולימפיאדת החורף 2018(רויטרס)

 

עוד הוסיפה ד"ר צרפתי, "לאורך השנים האחרונות, קוריאה הצפונית פגעה בעצמה כלכלית, אז קשה להאמין שיש פה עניין כלכלי. על אף שבתקשורת הישראלית מוצג מנהיג המדינה קים ג'ונג און כמטורף, עד כה רוב הדברים שקוריאה הצפונית עשו הם די הגיוניים. עם זאת, קשה להבין את ההיגיון דרך תפיסה מערבית, וככל הנראה יש פה היגיון פנימי – ולא בהכרח כלכלי או פוליטי שלנו היה נוח לחשוב עליו. יש פה מחשבה לטווח ארוך מהסוג שאנחנו פחות מכירים".

בצל השיחות וקולות הפיוס, משלחת קוריאנית מאוחדת אינה כבר בגדר פנטזיה, אלא מציאות שקורמת עור וגידים. התכנית של משלחת תחת דגל משותף עולה בקנה אחד עם מטרות הוועד האולימפי הבינלאומי, שלאורך ההיסטוריה שלה פעלה לקדם שלום ואחווה דרך ספורט. עם זאת, קשה להאמין כי דווקא נבחרת הוקי קרח הנשים הקוריאנית היא זו שתפיץ את בשורת השלום שבין שתי המדינות, שלהן יחסים עוינים מזה עשרות שנים. בתשיעי לפברואר, יום פתיחת משחקי החורף האולימפיים בפיונגצ'אנג, העולם יצפה בצעדה של המשלחות המשתתפות, ויתהה אם היוזמה המשותפת אכן תגרום לשינוי של ממש, הן דיפולמטי והן ספורטיבי.

נבחרת הוקי קרח הנשים של קוריאה הדרומית
 

תקדם מהלך היסטורי? נבחרת הוקי קרח הנשים של קוריאה הדרומית. רויטרס