עבדאללה הבטיח לאבו מאזן: אביע בפני פנס את חששנו מהסלמה קרבה

בכירים פלסטינים אמרו לחדשות עשר שמלך ירדן העביר לסגן נשיא ארה"ב מסר מיו"ר הרשות, לפיו ברמאללה ובעמאן דואגים מפרוץ גל אלימות, אם ממשל טראמפ לא יחזור מהכרזת י-ם

מלך ירדן עבדאללה נפגש היום (ראשון) עם סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס. מקורות פלסטינים בכירים ברמאללה אמרו לחדשות עשר כי עבדאללה הבטיח לאבו מאזן כי יביע בפגישתו עם פנס את החששות בירדן וברשות הפלסטינית מפרוץ גל אלימות והסלמה באזור, במידה וממשל טראמפ לא יחזור בו מההכרזה על ירושלים או יעדן אותה. עוד מסרו המקורות כי מלך ירדן יפציר בסגן הנשיא האמריקני לפעול להרגעת הרוחות באזור ולא לתרום לקיצוניים קרקע פורייה לאלימות. "מניעת אלימות ותהליך מדיני הוא אינטרס ירדני ופלסטיני" מסרו המקורות.

בפגישה בין שני המנהיגים, אמר פנס כי הממשל האמריקני "התחיל בתהליך שלום שלירדן יש חלק מרכזי בו. ארה"ב מחויבת לפתרון שתי המדינות". עבדאללה אמר כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא מקור פוטנציאלי לאי יציבות באזור. נוסף על כך, מלך ירדן הביע חשש כי הכרזת טראמפ על ירושלים אינה חלק מפתרון כולל לקונפליקט, שלפיו הוא "פתרון שתי המדינות, במסגרתו ישראל תחזור לקווי 67 וירושלים המזרחית תוכרז בירת פלסטין".

 סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, המלך עבדאללה ובכירים נוספים בפגישה בירדן
 

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, המלך עבדאללה ובכירים נוספים בפגישה בירדן (רויטרס)

 

כצפוי, ארגונים אסלאמיים ארגנו הפגנות בבירת ירדן עמאן במחאה על ביקור פנס ועל הכרזת ירושלים של טראמפ. כוחות הביטחון הירדניים ערוכים ופרוסים ומכילים את ההפגנות שכרגע הן בקנה מידה קטן יחסית.

שלשום נחשף לראשונה בחדשות עשר דוח שבכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, מסר לאבו מאזן לפני כשבועיים, ובו תוארו פרטים לגבי תכנית השלום המתגבשת של הנשיא טראמפ. בין השאר, נכתב בדוח כי ממשל טראמפ סבור שבירת פלסטין צריכה להיות בפרברי ירושלים של קווי 1967. בנושא הגבולות כתב עריקאת כי תכנית הממשל תכלול סיפוח של 10% משטחי הגדה המערבית לישראל, כששאר השטח - 90% מהגדה - יהיה שייך למדינה הפלסטינית. עם זאת, בכירים בבית הלבן מסרו כי המידע שבידי הפלסטינים שגוי.

כזכור, במהלך סוף השבוע תם המשבר בין ישראל לירדן, שהחל בשנה שעברה בעקבות התקרית בשגרירות בעמאן בה נהרגו שני ירדנים. אתמול אמרו גורמים בכירים בירושלים, כי בימים האחרונים מתקיימים מגעים בין המדינות לקיום שיחת טלפון בין נתניהו לעבדאללה, לאחר חצי שנה של נתק בין השניים. כמו כן, גורם ישראלי בכיר מסר אתמול לחדשות עשר כי ישראל תשלם לממשלת ירדן 5 מיליון דולר פיצויים.

פנס, שלפני שהגיע לירדן ביקר במצרים, ינחת הערב בישראל, לביקור שיימשך 48 שעות. ראש הממשלה נתניהו אמר לקראת הגעתו: "ידיד גדול של המדינה יגיע לישראל - נקבל את פניו בברכה". נתניהו הוסיף כי ידון עם סגן הנשיא האמריקני על "מאמצי ממשל טראמפ לבלום את התוקפנות האיראנית ולקדם את השלום באזור. מי ששואף להשיג את המטרות האלה יודע שאין תחליף למנהיגותה של ארה"ב".