אלוף במיל', דורון רובין, ללא קרדיט

בכל מקום שבו ירו - הוא היה: תחנות מחייו של אלוף במיל' רובין

אלוף במילואים דורון רובין סיים את הקרב האחרון בחייו - המלחמה עם מחלת הסרטן. הקצין, ממקימי יחידת "מגלן", יזכר בהיסטוריה של הצנחנים ושל צה"ל כאחד המפקדים הנועזים

  • פורסם ב:
  • 21/01/2018 00:55
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/01/2018 04:44
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

אלוף במילואים דורון רובין, אחד המפקדים הוותיקים והמוערכים בצה"ל הלך אתמול לעולמו בגיל 74, אחרי מאבק ממושך עם מחלת הסרטן. רובין, ממקימי יחידת "מגלן", שירת בצה"ל יותר מחצי יובל ומילא שורת תפקידים בכירים בשירות הלוחם.

הוא התגייס ב-1963 לצנחנים וסיים קורס קצינים בהצטיינות. במלחמת ששת הימים הוא מפקד פלוגה בגדוד 890. לאחר המלחמה, הפלוגה שלו היא שבציעה את טקס ההשבעה הראשון של הצנחנים בכותל המערבי המשוחרר. ב-1986 רובין מקים את יחידת הקומנדו "מגלן", שמתמחה בלחימה מעבר לקווי האויב, תוך שימוש בטילים נגד טנקים, וב-1987 הוא מקבל את דרגת האלוף וממונה לראש מחלקת ההדרכה במטכ"ל.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

מעל לשלושת אלפים הפגינו באשדוד נגד סגירת בתי עסק בשבת

בירת הקניות מהצפון שהפכה לזירת חיסולים

מפגינים קראו לעבר מנדלבליט בזמן שהתפלל - חולץ על ידי מאבטח

במהלך שרותו הצבאי רב השנים פיקד האלוף על מספר מבצעים שונים, בהם מבצעים גם בסוריה ובמצרים. לפני הגיעו לדרגת אלוף שימש במגוון תפקידים בהם מפקד בית הספר לקצינים, מח"ט צנחנים, מפקד חטיבת שריון ומפקד עוצבה בלבנון. הוא שירת בצה"ל תקופה של 29 שנים ולקח חלק, נוסף על מלחמת ששת הימים, גם בשלוש מלחמות נוספות: מלחמת ההתשה, מלחמת יום הכיפורים ומלחמת לבנון הראשונה. 

 אלוף במיל' דורון רובין ז"ל
 

אלוף במיל' דורון רובין ז"ל פייסבוק - צילום מסך

 

כאשר אהוד ברק ממונה לרמטכ"ל בשנת 1991, רובין פורש לאחר 28 שנות שירות במדים. בדיעבד, האשים רובין את אהוד ברק בכך שהראה לו את הדרך החוצה. "הוא קרא לי לראיון וברור לי לגמרי שאני הולך לגרדום. אני מודה שהוא עשה לי מארב, סיכול ממוקד, פר אקסלנס", סיפר רובין בריאיון לסרט "אתם, אני והמלחמה הבאה" של יוסי אשדות שנים רבות לאחר מכן. 

לאחר פרישתו מצה"ל, דורון רובין נכנס לקשיים. הוא נכנס כשותף בחברה לחיפוש נפט, אבל גם ב-1998 הציג את מועמדותו לראשות עיריית תל אביב. רובין הפסיד בבחירות לרון חולדאי, ראש עיריית תל אביב גם היום. בהמשך כיהן כחבר מועצת העיר. בעקבות החלטת מפלגת הליכוד להפסיק את מימון הקמפיין שלו, רובין נאלץ לממן את הוצאות הבחירות מכיסו. הוא נכנס לחובות ותביעות ונאלץ להעביר את העסקים שלו להונדורס.

בקיץ האחרון הוא השתתף בהפגנות נגד השחיתות השלטונית בפתח תקווה בכיכר גורן, ולא היסס גם לעלות ולנאום במה שאולי ייחשב להופעה הציבורית האחרונה שלו.

אלוף במיל', דורון רובין
 

אלוף במיל', דורון רובין( ללא קרדיט)

 

דורון רובין ייזכר בהיסטוריה של הצנחנים ושל צה"ל כאחד המפקדים הנועזים שלא חששו לומר את מה שהם חושבים – לא למטה לפקודים ולא למעלה למפקדים. "הודחתי מהצבא, נפלתי כלכלית. לא הרמתי ידיים, לא יריתי לעצמי כדור בראש, לא בכיתי", סיפר בריאיון לערוץ 1. רובין השאיר אחריו אישה, הגר, וארבעה בנים. לווייתו תיערך היום , ה' בשבט התשע"ח, 21 בינואר 2018, בשעה 15:00 בבית העלמין הצבאי בקריית שאול. 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, התייחס בטוויטר למותו של רובין: "הלך מאיתנו בטרם עת האלוף דורון רובין. לוחם אמיץ ואיש שנשא איתו תמיד בראש מורם את האמת שלו. מהבית בבוסתן הגליל דרך הצנחנים ומגלן בואכה יחידות השריון  והמטה הכללי. והאמת - גם באזרחות".

אלוף במיל' יום טוב סמיה, חברו הקרוב של רובין, נפרד ממנו: "לא אשכח את הפעם הראשונה שראיתי  את האיש הענק הזה- ערב מלחמת יום הכיפורים, הוא מג"ד 202 ואני חייל צעיר שבדיוק סיים את קורס המ"כים, מביט עליו בהערצה ולומד כל מה שאפשר. מאז לא הפסקתי ללכת אחריו. דורון היה ויהיה גדול מפקדיי ומחנכיי בצבא. חבר ומפקד, סמל ופנס של האמת הפשוטה, ענק שצילו כיסה אותנו בעשייה של אמת ותמיד הוביל וכולם הלכו אחריו כמו אחרי זרקור. כעת אורו הבוהק של דורון רובין "הארוך" כבה. לצערי, לפגישה הבאה שלנו שנקבעה ליום שלישי הקרוב, הוא לא יגיע. עצוב וקשה. משתתף בצער המשפחה. יהי זכרו ברוך".

תת-אלוף במיל' אמל אסעד ספד לרובין: "היית לי חבר, מפקד ואח. ממך למדתי מנהיגות מהי ודרך המשפחה המקסימה שלך למדתי מה זאת אהבה. דמותך תחסר לכולנו".