המפגינים נגד היועץ המשפטי לממשלה, אריאל שנבל, מקור ראשון

מפגינים קראו לעבר מנדלבליט בזמן שהתפלל - חולץ על ידי מאבטח

מאבטח ממשרד המשפטים הגיע לבית כנסת בפ"ת בו מתפלל היועמ"ש, זאת לאחר שמוחים הגיעו למקום. מנדלבליט ויתר על אמירת קדיש על אמו. דובר המשרד: "נחצו פה קווים אדומים"

מפגינים הגיעו אמש (שבת) לפתח תקווה על מנת למחות נגד היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בזמן שהתפלל בבית כנסת במקום. בעקבות כך, ויתר מנדלבליט על אמירת קדיש על אמו, שהלכה לעולמה לפני כשבועיים. 

המפגינים הגיעו למקום במטרה למחות על התנהלות היועמ"ש בנוגע לתיקים הקשורים בחקירות ראש הממשלה. מאבטח ממשרד המשפטים הגיע במיוחד לחלץ אותו דרך הדלת האחורית של בית הכנסת, זאת מכיוון שחשש לעזוב את בת הכנסת לבדו.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מעל לאלף איש מפגינים באשדוד נגד סגירת העסקים בשבת

בצל מתקפה מחמאס וחרם הרשימה המשותפת: מייק פנס נחת בקהיר

שתי הקוריאות יצעדו במשותף בטקס פתיחת אולימפיאדת החורף

כוחות משטרה הוזעקו גם כן למקום והגיעו לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה עזב את המקום. לא היתה אלימות פיזית מצד המפגינים. 

דובר משרד המשפטים, משה כהן, מסר בתגובה כי "מדובר בהתנהגות הראויה לכל גינוי. ממש בושה וחרפה. אלה אנשים קיצוניים שמפיצים הסתה ושקרים, ואין להם שום מעצורים. נחצו פה קוים אדומים". 

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה גם היא לאירוע בחשבון הטוויטר שלה. "לצערי אני רואה שזה נדרש, אז הנה כלל אצבע למפגינים בפתח תקווה: כשאתם מגלים שבשם חופש הביטוי אתם מונעים מיהודי לומר קדיש על אמא שלו - זו כבר לא דמוקרטיה. זו בריונות אלימה", כתבה.

 הפגנה בשדרות רוטשילד במחאה על השחיתות
 

הפגינו גם בפתח תקווה. מוחים ברוטשילד (ארכיון)

 

שר החוץ אביגדור ליברמן הוסיף כי "יתביישו המפגינים שחצו את גבול האנושיות וגרמו ליועמ"ש מנדלבליט לוותר על קדיש יתום. אני בעד הזכות הדמוקרטית להפגין אבל הדרך שבה המפגינים נהגו אינה דרך ארץ".

הנשיא ראובן ריבלין התייחס גם הוא לאירוע וכתב בעמוד הטוויטר שלו: "הזדעזעתי עמוקות מאירועי אמש בפתח תקווה. למנוע מאדם להתפלל לעילוי נשמת אמו עד אשר יידרש לחילוץ בסיוע של מאבטח? זוהי רמיסה גסה של זכויות הפרט, חופש הדת, ובעיקר - של כללי ההגינות הבסיסיים שבין אדם לחברו".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר בתגובה כי הוא "מזועזע מאטימות מפגינים חסרי רגישות שהפריעו ליועץ המשפטי בבואו להתפלל בבית הכנסת ולאמר קדיש על אמו ז"ל. מעשה חסר אנושיות. גם לחירות ההפגנה הקדושה בדמוקרטיה הישראלית יש גבולות שאין לפרוץ".

חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני), אמרה בתגובה כי "אין גבול לחרפה של אלה שהגיעו לבית הכנסת שאליו הגיע היועמ"ש מנדלבליט להגיד קדיש על אמו. זאת התנהגות מחפירה ומבישה". ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הוסיף: "גם במחאה סופר לגיטימית יש מעשים לא לגיטימיים. בושה".

מטעם המפגינים נמסר כי "כ-12 מחברי עמותת 'זכות הצעקה' קיימו הערב תפילת 'המבדיל' אלטרנטיבית מחוץ לבית הכנסת של מנדלבליט. מותר לנו להפגין ומותר לנו להביע את דעתנו. בניגוד לשקרים שפורסמו, אף אחד מאיתנו לא נכנס לבית הכנסת, אף אחד לא צעק לעבר מנדלבליט קריאות הקשורות באבל שלו, זאת למרות קללות ואיומים קשים מצד מיעוט מבוטל של המתפללים ואף אחד לא מנע ממנו בשום שלב להתפלל בכל צורה ואופן. מכונת התעמולה של אנשי נתניהו ומנדלבליט ממשיכה לייצר שקרים. אותנו זה לא ירתיע מהמשך ההפגנות והמחאה".

בשבועות האחרונים מגיעים אלפי מפגינים לשדרות רוטשילד בתל אביב במטרה להפגין נגד מה שהם מגדירים כשחיתות שלטונית. ביום שבת שעברה, במהלך ההפגנה, התרחש עימות בין המפגינים לבין תומכים של ראש הממשלה בנימין נתניהו שהיו במקום, כאשר המשטרה נאלצה להפריד בין הצדדים.