יארא אבו עבלה מכפר ירכא שנפצעה קשה כתוצאה ממטען שהתפוצץ ברכבה, ללא קרדיט

בירת הקניות מהצפון שהפכה לזירה אלימה

ירכא הפכה לאחד המרכזים העסקיים הגדולים ביותר בצפון, אבל ניסיון החיסול של יארא אבו עבלה עורר מחדש את הבעיות הקיימות בכפר. "הגברים לא רוצים שהאישה תצא לעבוד"

  • פורסם ב:
  • 20/01/2018 16:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 21/01/2018 13:21
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

שמונה שנים וחודשיים מפרידים בין הטרגדיה של יארא אבו עבלא לבין זו של האימאם אמין כנען, אבל הפיצוץ שהרעיד את הכפר ירכא לפני כשבועיים חיבר את שני הסיפורים האלה יחד.

אבו עבלה ניצלה בזכות תושיה יוצאת דופן, כשהצליחה לגרור את עצמה מחוץ לרכבה הבוער, דקה לפני שהתפוצץ ונשרף כולו מהמטען שהוצמד אליו. כשהסיפור התגלה, כולם נזכרו ברצח האחרון שארע כאן. בגיל 24, בתו של האימאם אמין כנען, נרצחה על ידי בעלה.

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

מפגינים קראו לעבר מנדלבליט בזמן שהתפלל - חולץ על ידי מאבטח

האם כבישי האגרה המתוכננים בגוש דן יפתרו את בעיית הפקקים?

מעל לשלושת אלפים הפגינו באשדוד נגד סגירת בתי עסק בשבת

כמה חודשים לאחר כן עמד האימאם בראש צעדת מחאה נגד רצח נשים שהתקיימה בנצרת, כשהסתכל ימינה ושמאלה הבין שהוא לבד. "התברר שאני הייתי האבא היחידי שם", הוא אומר, "לא יודע למה אבות אחרים לא הגיעו, אבל אני לא מפחד. אין לי מה להסתיר". 

לפני שבועיים האימאם שוב עמד בראש הצועדים, הפעם אצלו בכפר. מטען החבלה שהוצמד למכוניתה של יארא הבהיר שלא רק שהדברים לא השתנו לטובה, אלא בדיוק ההפך. "מדובר במישהו שעקב אחרי מספיק זמן בשביל לדעת כיצד אני מתנהגת כל יום", אומרת יארא, "מישהו הפעיל את המטען הזה מרחוק, מה שצמצם את האפשרות שמדובר בטעות בזיהוי". 

יש הטוענים שמדובר בטרגדיה הגדולה יותר מזו של יארא. מצד המדינה מדובר בעוד כפר כושל. מבחינת התושבים, הם חיים באמריקה. ירכא הפכה לאחד המרכזים העסקיים הגדולים ביותר בצפון, עם עשרות אלפי מבקרים שנוהרים לכאן מדי סופשבוע, וכל המותגים הגדולים ביותר שתקעו כאן כבר יתד. הכל בזכות יוזמות מקומיות של תושבי הכפר הדרוזי הקטן שהפך לאימפריה.

למרות זאת, השאלה שעדיין מרחפת סביב הסיפור הזה היא מי ניסה לרצוח את יארא. יארא מרגישה שבכפר מתעקשים להצביע על כיוון פלילי, אולי מסר לבן משפחה אחר שהסתבך. אף אחד לא רוצה שהסיפור הנפלא על הקדמה של האישה הדרוזית יתקלקל. אבל לה יש סיפור אחר לגמרי לספר. "הגברים לא רוצים שהאישה תשלוט בעניינים ושתלך לעבוד", אומרת יארא, "יש פה הרבה סיפורים של אלימות".  

כפר ירכא
 

הפגנה בכפר ירכא כאות הזדהות עם תושבת היישוב שנפצעה קשה ממטען חבלה שהתפוצץ ברכבה

 

השבוע יארא אמורה לעבור ניתוח נוסף ואחר כך לעבור לשיקום ממושך בבית לווינשטיין, דרך ארוכה עוד לפניה. לפני כמה ימים אזרה סוף סוף אומץ לספר לביתה בת ה-5 שאיבדה את רגלה, איך בדיוק זה קרה לא הסבירה. וגם אחרי שתגיע התשובה, כנראה תעדיף שלא לספר לעולם.   

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לצערנו במקום לסייע למשטרה להביא את העבריין שפגע ביארה לדין, המשפחה מסרבת לשתף פעולה עם החוקרים. בבית החולים ישנם חברת אבטחה ושוטר קבוע מטעם המשטרה למתן מענה ופתרון בכל סוגיות האבטחה, אבל הדרך הטובה ביותר למנוע מן העבריין מלפגוע שוב היא לסייע לחקירה. נוסף על ניהול החקירה, המשטרה ממקדת אכיפה בכפר ובאזור כולו כדי למנוע פעילות פלילית אלימה כשרק לאחרונה איתרה המשטרה כלי נשק, תחמושת ורימוני יד ונגד המעורבים אף הוגשו כתבי אישום חמורים.