שגרירות ישראל ברבת עמון, בירת ירדן, טוויטר

הפיצוי הישראלי לירדן: 5 מיליון דולר לכל משפחות ההרוגים

גורם ישראלי בכיר מסר כי גם משפחת השופט שנהרג בשנת 2014 וגם משפחות ההרוגים בתקרית השגרירות נכללות בהסכם. ממשלת ירדן היא שתחליט כיצד לחלק את סכום הפיצויים

הפיצוי לירדן: גורם ישראלי בכיר מסר היום (שבת) לחדשות עשר כי ישראל תשלם לממשלת ירדן 5 מיליון דולר פיצויים בסך הכלו על שני הירדנים שנהרגו בתקרית בשגרירות ועל השופט הירדני שנורה ונהרג בגשר אלנבי. ממשלת ירדן היא שתחליט כיצד לחלק את סכום הפיצויים בין שלוש המשפחות.

זאת בניגוד לדיווח בעיתון הירדני "אל-רד" לפיו כל משפחה תקבל בנפרד 5 מיליון דולר. העיתון פרסם היום דברי מקורבים למשפחות ההרוגים בשגרירות הישראלית בירדן שטענו כי ישראל שילמה 5  מיליון דולר לכל משפחה כפיצויים עבור התקרית, בעוד שלמשפחת השופט ראאד זועייתר, שנהרג בגשר אלנבי במרץ 2014 שולמו פיצויים בסך 1.65 מיליון דולר. 

המקורבים הוסיפו שבכך ישראל עמדה בכל התנאים שהציבה ירדן במטרה לאפשר לישראל לפתוח מחדש את השגרירות בירדן, כעת, לפי המקורבים, הצעד שנותר הוא למנות שגריר חדש במקומה של ענת שלאין שבמהלך כהונתה כשגרירת ישראל בירדן התרחשה תקרית השגרירות ובזאת מציבה ירדן למעשה תנאי נוסף: השגרירות לא תיפתח עד שימונה שגריר חדש.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ביום השנה להשבעת טראמפ: הממשל האמריקני הושבת

גורם ביטחוני בכיר: מנהלים מרדף אחר המחבל שהצליח לברוח בג'נין

כלב נובח כן מתפלל: הברכה המיוחדת של חיות המחמד בספרד

בנימין נתניהו והמאבטח שהותקף בירדן
 

בנימין נתניהו והמאבטח שהותקף בירדן חיים צח, לע"מ

 

ביום חמישי הודיעה לשכת ראש הממשלה כי שגרירות ישראל בעמאן תשוב לפעילות מלאה "באופן מיידי", וכן אישרה כי יחקרו תקריות הירי בשגרירות בעמאן והרג השופט הירדני בגשר אלנבי. בהודעת הלשכה נכתב כי ישראל וירדן הגיעו להסכמה בעקבות האירועים. "הרשויות המוסמכות בישראל ימשיכו בבדיקת החומרים שנאספו ביחס לאירוע ביולי 2017, וצפויות להגיע להחלטה בשבועות הקרובים. ישראל מייחסת חשיבות רבה ליחסים האסטרטגיים עם ירדן והמדינות תפעלנה לקידום שיתוף הפעולה ביניהן ולחיזוק הסכם השלום".

הדברים נמסרו לאחר שדובר ממשלת ירדן, מוחמד אל-מומאני, הודיע כי ישראל הביעה צער על תקרית הירי בשגרירות בעמאן ועל הרג השופט הירדני בגשר אלנבי. אל-מומאני הוסיף כי באיגרת רשמית שמשרד החוץ הישראלי העביר למשרד החוץ הירדני ישראל התחייבה להמשיך בהליך המשפטי לגבי התקרית בשגרירות, ולפצות את קרובי משפחתם של שני האזרחים הירדנים שנהרגו מהירי של המאבטח הישראלי, וכן לפצות את משפחתו של השופט הירדני שנורה ונהרג בגשר אלנבי.

"האיגרת הישראלית כללה מענה חיובי מצד ישראל לכל התנאים שהציבה ירדן להחזרת הדיפלומטים הישראלים למדינה, כולל ביצוע הליך משפטי ראוי", אמר אל-מומאני. הוא הוסיף כי ממשלת ירדן עידכנה את משפחות האזרחים הירדנים, שהסכימו לקבל את הבעת הצער ואת הפיצויים.

כזכור, ביולי האחרון הותקף מאבטח בשגרירות ישראל בידי פועל ירדני במגורי השליחים הסמוכים לשגרירות במהלך החלפת ריהוט במקום, ונורה למוות. במהלך האירוע נפצע גם בעל הדירה, ככל הנראה מכדור תועה של המאבטח, ונהרג גם הוא. האירוע המדובר גרם למשבר ביחסים בין ישראל לירדן כאשר בתגובה לרחוב הירדני שהביע זעם על האירוע, מלך ירדן עבדאללה דרש להעמיד את המאבטח לדין. הוא אמר כי נתניהו התנהג בצורה פרובוקטיבית, שמסכנת את עתיד היחסי בין שתי המדינות. גורמים מדיניים העריכו אז כי האירוע ישפיע עוד זמן רב על היחסים בין המדינות.