קומנדו בעלי חיים: היחידה שמחלצת כלבים בארץ ובשטחים

יורם ארז וחבריו ייסדו את PTROA - ארגון של יוצאי יחידות מובחרות, אבל במקרה שלהם היעדים אינם מבוקשים של ארגוני טרור. "אין מקום שאנחנו לא יכולים להגיע אליו", סיפר

  • פורסם ב:
  • 19/01/2018 17:18
  • |
  • עודכן ב:
  • 19/01/2018 19:13
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

מרדפים ליליים, נסיעות סמויות בכפרים פלסטיניים, מארבים ושימוש בציוד מעקב - אלה הם כל החומרים שמרכיבים מבצע מודיעיני, אך במקרה הזה לא מדובר בעוד מבצע שגרתי שלקוח מתסריט של הסדרה המצליחה "פאודה".

כבר שמונה שנים שהמבצעים הללו מאורגנים על ידי יורם ארז, מייסד PTROA - ארגון של יוצאי יחידות מובחרות ואנשי מודיעין, שפועל בתוך שטחי ישראל ומעבר לקו הירוק. לארז ולחבריו מטרה משותפת אחת - להציל כלבים שחווים התעללות וניצול, וכן לחשוף את העבריינים אשר פוגעים בהם.

כתבות נוספות בחדשות עשר:

הותר לפרסום: המשטרה שחררה גבר שנחטף בגלל חוב כספי

משפ' גולדין: על ישראל להחזיק את הגופות מג'נין עד השבת החללים

דיווח: חמאס הוציא להורג משתף פעולה עם ישראל

דוגמה למבצע שכזה היא פעולה בלב בית לחם בחודש יוני האחרון, שכללה בין היתר תצפיות, מעקבים ומרדף בסימטאות הצרות בשטח שנמצא בשליטה פלסטינית. "יש לנו שני יעדים היום שאחד מהם, שניהם למעשה מרביעים כבר באופן סדרתי כלפי פיטבול. באחד מהם יש סגר של עשרה כלבים, שזה מטורף", תיאר ארז את המבצע בסגנון התואם לפעולות של יחידות מובחרות, אך במקרה זה מדובר במבצע בחסות המאבק להצלת בעלי חיים.

"אתה רואה כלבים כאלו פזורים בכל מקום ברחבי הארץ וזו בדיוק התוצאה שאנחנו רוצים למנוע", סיפר ארז על תהליך העבודה של הארגון. "מבחינתנו אין מקום שאנחנו לא יכולים להגיע אליו. בנינו את שיטת העבודה כך שאנחנו נוכל להגיע בכל מקום, גם בשטחי הרשות, כי שם אין אפילו פיקוח ומישהו צריך בכל זאת לעשות את העבודה".

כלב שניצל על ידי ארגון PTROA
 

כלב שניצל על ידי ארגון PTROA(ארגון PTROA)

 

העבודה ב-PTROA דורשת סדר וארגון. על מנת לעבוד עם ארז בן ה-40, רב סרן במילואים בגבעתי, האנשים שמגישים את מועמדותם נדרשים לעבור אינספור מבחנים כמו שמקובל בארגוני המודיעין השונים, כולל בדיקת פוליגרף. "התופעות הקשות נמצאות עמוק בתוך הקרקע והחוכמה לדעת, לעבוד נכון, כדי להגיע לתופעות האלה וליעדים האלה צריך לעבוד קשה, ובשביל זה צריך להיות מסודר", הסביר ארז. "העבודה בשטח היא מאוד סיזיפית. המון המון שעות ולילות ותצפיות שאתה לא מקבל שום תוצאות ואנשי השטח יודעים את זה".

ארז הוא היחיד מהארגון שמוכן להיחשף, בעוד שחבריו מתפקדים כמסתערבים לכל דבר. כשהוא נשאל למה הוא מסכן את חייו בחילוצים השונים, הוא ענה בפשטות כי הוא מאמין שגם לכלבים, ולבעלי חיים בכלל, יש זכויות - ושצריך להגן עליהם, בכל דרך אפשרית. "לילה אחד אני פשוט ישבתי מול המחשב ובמקרה הגעתי לאיזשהו סרט על כלבים למאכל בסין. ובאותו לילה PTORA הוקם על הנייר. לא יכלתי לישון, הייתי מאוד נסער. הסתכלתי על שני הכלבים שלי ובאותו רגע אמרתי להם שבחיים לא יקרה להם שום דבר", הסביר ארז.