ראש המועצה, הטייקון והקרקע: איך הגיע מפעל מסוכן לפתח הקיבוץ?

"אנליסט": קרבה משפחתית בין איש העסקים אליעזר פישמן למי שעמד בראש קיבוץ גבעת ברנר הביאה לשינוי ייעוד שטח חקלאי ולסיכון התושבים. "שחיתות על ראש הילדים"

אנליסט: בשנה שעברה נמכרה קרקע של עשרות אלפי מטרים בפתח קיבוץ גבעת ברנר כדי להקים מפעל ליתיום של "תדיראן סוללות" - חברה צרפתית שפועלת היום בקריית עקרון הסמוכה. המפעל עושה שימוש בחומרים מסוכנים – בעיקר בגז רעיל בשם תיוניל כלוריד, שאם ישתחרר לחלל האוויר עלול לגרום סביבו למוות מידי.

תכנית הבנייה שיוצאת אל הפועל, גובשה עוד בשנות ה-90 של המאה הקודמת בהסכמה משותפת של שתיים: מועצת גבעת ברנר עצמה, שאמורה דווקא לדאוג לבריאות התושבים, ובעלת הקרקע – חברה בשם "תרזליט", שהחזיק הטייקון אליעזר פישמן.

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

ליל סערה: הפסקות חשמל נרחבות ונפילות עצים ברחבי הארץ

אבו מאזן משחרר את הרסן מחמאס - שמאיים לנקום על הפשיטה בג'נין

סכסוך שכנים, אלכוהול ושימוש בנשק: מה הוביל לירי בנס ציונה?

 קיבוץ גבעת ברנר
 

קיבוץ גבעת ברנר חדשות עשר

 

השטח החקלאי שקנה פישמן הוסב בחלקו לתעשייה והשימוש ברעלים לא נאסר, אלא רק נקבע שהטיפול בהם יתבצע בהתאם לחוק. המשמעות המידית – זינוק בשווי הקרקע. מי שכיהן כראש מועצת גבעת ברנר אז היה חגי רודנר, שהיה נשוי לבת דודתו של הטייקון, מה שיצר בין השניים קשר משפחתי מובהק. אחרי שפישמן רכש את הקרקע, רודנר פעל על מנת לקדם במהירות את התכניות לטובתו.

סמוך להגשת התכנית, רודנר עוזב את מועצת ברנר וכעבור זמן קצר נבחר לעבוד אצל פישמן, שאת ערך המגרש שלו הקפיץ בבת אחת בתפקידו הציבורי. רודנר מוגדר כ"מנהל הרחבות הקיבוצים" בחברת "מבני תעשייה" של הטייקון, וממנה הוא פורש לפנסיה.

אליעזר פישמן וקרובי משפחתו חגי ויונה רודנר
 

אליעזר פישמן וקרובי משפחתו חגי ויונה רודנר( חדשות עשר)

 

חברת הכנסת יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אומרת כי מדובר "לא סתם בשחיתות. זה על הראש של הילדים". "המיקום של המפעל הזה לא צריך להיות בין אנשים" טוען עמיר לוי, ממובילי המחאה נגד מפעל הסוללות. "כשיקרה כאן חלילה אסון בעוד כמה שנים נבוא ונגיד לעצמנו איפה הייתם?" הוסיפה ניצה רגב, אף היא ממובילות המאבק בקיבוץ.

אליעזר פישמן מסר בתגובה: "התכניות לשינוי ייעוד הקרקע התייחסו כמובן גם לנושא איכות הסביבה. ראוי לציין כי כשהתכניות אושרו בוועדה, חגי רודנר כבר לא היה בתפקיד ראש המועצה".

מנהל התכנון במשרד הפנים מסר בתגובה: "הוועדות אינן עוסקות בהקמת מפעל ספציפי, אלא רק בייעוד הקרקע. כל מפעל שירצה לקום יחויב לעמוד בהוראות שנקבעו - וביניהן בהנחיות סביבתיות".