אבו מאזן משחרר את הרסן מחמאס - שמאיים לנקום על הפשיטה בג'נין

גורמי ביטחון פלסטינים טוענים ששתי חוליות מסתובבות בגדה ומתכננות פיגועים נגד ישראלים בקרוב. זאת, כשברקע נאומי יו"ר הרשות שאותתו - ניתן להשתמש באלימות • פרשנות

שקט מתוח בג'נין? בחמאס מאיימים לנקום בישראל על הפעילות נגד רוצחי הרב רזיאל שבח וגם במנגנוני הביטחון הפלסטינים, שלטענתם סיפקו את המידע שהביא לחשיפת חולית המחבלים הלילה (רביעי).

על פי גורמי ביטחון פלסטיניים, ישנן לפחות עוד שתי חוליות חמאס שמסתובבות בגדה ומתכננות לבצע פיגועים נגד ישראלים בימים הקרובים.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סכסוך שכנים, אלכוהול ושימוש בנשק: מה הוביל לירי בנס ציונה?

תם המשבר עם ירדן: השגרירות בעמאן תשוב מיד לפעילות מלאה

בתיאום עם טראמפ: מקרון שלח את יועצו לשיחות הרגעה ברמאללה

קיומן של חוליות הטרור הללו לא מפתיע, בעיקר על רקע נאומיו של יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בשבוע האחרון שמאותתים לשטח כי ניתן להשתמש באלימות. במקביל, תנועת הפתח קוראת לחזור לאינתיפאדה חמושה. זוהי מורשת אבו מאזן - הגברת האלימות וקריצה לחמאס לצאת לרחובות. השאלה היא - האם כל הדברים הללו יתורגמו לעוד גל ולהעלאת המתיחות בשטחים?

הדמיה של חיסול חוליית המחבלים בגנין
 

הדמיה של חיסול חוליית המחבלים בגנין(חדשות עשר)

 

באווירה של היום קשה לאבו מאזן לשתף פעולה עד הסוף עם ישראל. חמאס הצליח בקמפיין שלו נגד הרשות, וזו לא יכולה לעשות דבר על מנת להתמודד עם השיח הציבורי ברחוב הפלסטיני.

בנוסף, בעקבות גל המשברים בשנה האחרונה בהר הבית, ניתן לראות כי שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לרשות הפלסטינית פוחת כל העת. עדיין ישנו קשר ברמת מח"טים ומפקדי שטח, אך מדובר בקשר תועלתני לרשות ובתיאום מאוד מינימלי, שמחזיק את האינטרסים של שני הצדדים.

אתמול בלילה פעלו כוחות היחידה למלחמה בטרור יחד עם אנשי שב"כ בג'נין ועלו על מספר בתים בעיר, בתוכם 4 בתים של חשודים שזוהו כחברים בחוליה שרצחה את הרב שבח. בשני בתים התנהל מעצר חלק - נכנסו ועצרו את האדם בלי בעיות.

יקוזזו כספי הטרור. יו"ר הרשות אבו מאזן
 

אבו מאזן בנאומו בקהיר(רויטרס )

 

בבית השלישי, לעומת זאת, המתין להם המבוקש כבר בחצר עם אקדח שלוף. כשהתקרבו הלוחמים המחבל פגע קשה באחד מהם ופצע לוחם נוסף. ישר לאחר מכן הוא נורה וחוסל. לוחם מג"ב שנפצע קשה הצליח לתפקד למרות הפגיעה שגרמה לו לאבד 2 ליטרים של דם מגופו.

בבית הרביעי היה חשש שהמחבל עומד להתבצר והוחלט לבצע עליו "סיר לחץ" - סגרו את הבית, ירו אש כבדה ושלחו דחפור שיהרוס עליו את הבית. כשעלה השחר, החליטו לא להשאיר את הכוחות בג'נין מאחר והתפתחו הפרות סדר. לאחר שעות רבות של פעילות בעיר ג'נין, עדיין לא ניתן לומר סופית כי חוליית הטרור שרצחה את הרב רזיאל שבח סוכלה במלואה. בשב"כ מחכים בנשימה עצורה לראות מה ימצא בין הריסות בית המחבל שהושמד - אם הוא נקבר או הצליח להימלט לפני התקיפה. 

משפחתו של הרב רזיאל שבח הגיעה לבקר את לוחמי יחידת הימ"מ שנפצעו במהלך חילופי אש, במסגרת איתור החשודים והביעו את הערכתם ללוחמים. המשפחה הגיעה בליווי סגן מפקד מג"ב, תת-ניצב עוזי לוי ומפקד הימ"מ, נצ"מ נ'.

בווידאו: ביקור משפחת הרב שבח בבית החולים

נכון לעכשיו ישנם שני עצורים מתוך החוליה, שלפחות אחד מהם היה ברכב בו נסעו בערב הפיגוע. לא בטוחים עדיין אם היו 2 או 3 אנשים ברכב. אחד מהנוסעים הוא המחבל ששהה בתוך הבית שנהרס, ולא ידוע אם הוא עדיין בחיים. 

על פי המידע המודיעיני שהתקבל, בתחילה אותרה החוליה בשכם, לא הרחק ממוקד הפיגוע בחוות גלעד. אולם לאחר זמן קצר הבינו במערכת הביטחון שהמחבלים נמצאים בג'נין. תחילה דווח כי אחד המחבלים שחוסלו הוא אחמד נאסר ג'ראר, בנו של נאסר אחמד ג'ראר, פעיל טרור שחוסל ב-2002 בעת שתכנן פיגוע גדול שהיה מיועד לבניין רב קומות. עם זאת, דיווחים מאוחרים ציינו כי גורלו של נאסר ג'ראר לא ידוע עדיין, ולפי חלק מהידיעות הוא נמצא מתחת להריסות ביתו, או לחלופין הצליח לברוח. עוד דווח כי המחבל שנהרג מאש צה"ל הוא אחמד איסמאעיל ג'ראר.