בתיאום עם טראמפ: מקרון שלח את יועצו לשיחות הרגעה ברמאללה

פרסום ראשון - על רקע נאום ירושלים של נשיא ארה"ב והנאומים הזועמים של אבו מאזן, מנסה נשיא צרפת להוריד את גובה הלהבות ברשות: "אל תפסלו את תוכנית השלום של טראמפ"

  • פורסם ב:
  • 18/01/2018 20:00
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/01/2018 20:57
  • |
  • כתבים:
  • ברק רביד

פרסום ראשון: נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שיגר בתחילת השבוע את יועצו המדיני הבכיר, אורליאן לה שבאליה, לביקור חשאי ברמאללה עם מסרי הרגעה עבור יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. דיפלומטים צרפתים מציינים שהמהלך היה מתואם עם הבית הלבן וכי המסר המרכזי היה שעל הפלסטינים לתת סיכוי לתכנית השלום האמריקנית המתגבשת

לה-שבאליה פגש ברמאללה את ראש המודיעין הפלסטיני מאג'ד פרג', מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת ובכירים נוספים. הוא הדגיש בפניהם כי הנשיא מקרון מצפה מההנהגה הפלסטינית לפעול כדי למנוע אלימות ולהישאר מחויבת לפתרון שתי המדינות, אך המסר המרכזי שלו נגע, כאמור, לתכנית השלום של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

סופת עשר השעות מתקרבת: רוחות עזות, שלג בהרים וחשש לשיטפונות

בית הזוועות: הילדים הורשו לאכול פעם ביום ולהתקלח פעמיים בשנה

הילד מוישי חזר עם נתניהו לזירת הפיגוע בו איבד את הוריו בהודו

"אל תפסלו על הסף את תכנית טראמפ", אמר לה-שבאליה לבכירים הפלסטינים. "תנו לזה צ'אנס. אולי אתם צודקים והתכנית גרועה ובלתי מקובלת. אבל אל תפוצצו עכשיו. אל תבטלו את הסכם אוסלו. אל תחזרו בכם מההכרה בישראל. יהיו בתכנית דברים שלא תאהבו, אבל אולי יהיו גם דברים מעניינים וחיוביים עבורכם. זה יהיה חבל אם תזרקו את התכנית לפח לפני שאתם מקבלים אותה. קודם תקראו ואחר כך תחליטו אם להגיד לא", הוסיף.

מקרון ואבו מאזן בצרפת2
 

מנסה להרגיע את הרוחות. מקרון ואבו מאזן בצרפת2 רויטרס

 


המהלך הצרפתי החל ב-22 בדצמבר, עת נפגש מקרון עם אבו מאזן בארמון האליזה ושמע ממנו יאוש וכעס על הכרזת ירושלים של טראמפ ועל תכנית השלום האמריקאית המתגבשתעבאס אמר למקרון באותה פגישה: "המנהיגים הערבים לא מתעסקים בירושלים ובסוגיה הפלסטינית, אלא במשברים שלהם. לכן ישראל יכולה לקבוע עובדות בשטח ככל העולה על רוחה. אני לא רוצה אלימות אבל קשה לי לשלוט על המצב בתוך הפת"ח ובתוך אש"ף"מקרון ניסה להרגיעו: "יש לך תמיכה בינלאומית. אבל אסור לבצע צעדים חריפים מדי", אמר

בניסיון נוסף להרגיע, מקרון הזמין לפני שבועיים משלחת של בכירי הפת"ח לארמון האליזה. הוא נכנס לפגישה והעביר שתי דרישות: האחת, להתחייב להימנע מאלימות ולפעול כדי למנוע הידרדרות לאינתיפאדה. השנייה, הבעת מחויבות לפתרון שתי המדינות ולא לשנות מדיניות לפתרון של למדינה אחת.

דיפלומטים צרפתים אמרו כי מקרון ויועציו תיאמו את כל מהלכיהם עם הנשיא טראמפ והבית הלבן. לדבריהם, בשבועות האחרונים התקיימו כמה שיחות טלפון בין מקרון לבין טראמפ בהן גם עלה הנושא הישראלי-פלסטיני.

אתמול פורסם בחדשות עשר כי המרכז למחקר מדיני במשרד החוץ (ממ"ד) התריע בדוח מסווג, שהפיץ לפני כמה ימים לכל נציגויות ישראל בחו"ל, כי צעדי התגובה של הרשות הפלסטינית להכרזת ירושלים של טראמפ בשבועות האחרונים עלולים להוביל לאובדן שליטה של ההנהגה הפלסטינית ולהסלמה בשטח. בדוח נכתב כי מהלכיו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן נועדו להביא לעימות מבוקר מול ישראל וארה"ב, מבלי לשבור את הכלים לחלוטין, אולם יש בהם מימד של סיכון שבשלב מסוים לא ניתן יהיה לשלוט במשבר.

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בפגישתם בוושינגטון( רויטרס)

 


"במבט קדימה סל הכלים ההולך ומצטמצם של הרשות הפלסטינית, לצד תסכולה הגובר והיעדר תמיכה ממשית בה, צפויים להקשות על ההנהגה הפלסטינית להלך בין הטיפות", נכתב בדוח. "אירועים משבריים נוספים עלולים להביא לדינמיקה של הסלמה, גם אם הרשות הפלסטינית אינה סבורה בשלב זה שהדבר משרת אותה".

הדוח נכתב כמה ימים לפני נאום קהיר של עבאס וכן לפני נאום "יחרב ביתך" שלו נגד טראמפ, והוא חזה בצורה מדויקת את ההקצנה ההדרגתית במסריו של הנשיא הפלסטיני בימים האחרונים.

בנאומו בקהיר יצא אבו מאזן בתקיפות נגד החלטתו של טראמפ מלפני חודש, הנוגעת לסוגיית ירושלים בירת ישראל, וטען כי הפלסטינים אינם סומכים יותר על ארצות הברית. "החלטתו של דונלד טראמפ בעניין ירושלים מנוגדת לכל עמדותיה והחלטותיה של ממשלי ארצות הברית בעבר. איך נוכל לתת אמון בממשל הזה? לא נוכל ולא ניתן בו אמון לעולם!" עוד הוסיף עבאס, "לא נסכים שממשל זה יהיה מתווך ביננו לבין הישראלים! החלטת ירושלים של טראמפ הוציאה את ארצות הברית מתהליך השלום, ועל כן לא תוכל לתפקד כמתווך כפי שעשתה בעבר".

למרות תחזיות משרד החוץ, בנאומו טען אבו מאזן כי אינו קורא להפעלת אלימות."למרות כל הקיפוח, הפלסטינים לא יפנו לטרור ואלימות. הפלסטינים כן יפנו לאמצעים אחרים כגון בתי הדין הבינלאומיים ומועצת הביטחון". בנוסף, התייחס להצהרת בלפור, כשהגדיר אותה בתור "מזימה קולוניאליסטית בכל המובנים, זאת במטרה לזרוע גוף זר בפלסטין לטובת המערב".