בשב"כ מחכים בנשימה עצורה: המחבל נמצא תחת הריסות הבית בג'נין?

אחרי 15 שעות של פעילות בעיר, צה"ל עדיין לא יצא ממנה וטרם התברר אם סוכלה כל חוליית הטרור שרצחה את הרב שבח • אימו של הנרצח: "כששמעתי על הפעילות פחדתי ורעדתי"

  • פורסם ב:
  • 18/01/2018 17:23
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/01/2018 18:07
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

לאחר 15 שעות פעילות בעיר ג'נין, עדיין לא ניתן לומר סופית כי חולית הטרור שרצחה את הרב רזיאל שבח סוכלה במלואה. בשב"כ מחכים בנשימה עצורה לראות מה ימצא בין הריסות בית המחבל שהושמד אמש (רביעי) - אם הוא נקבר או הצליח להימלט לפני התקיפה. 

במהלך הפעילות של כוחות היחידה למלחמה בטרור יחד עם אנשי שב"כ, שהחלה אתמול, עלו על מספר בתים בתוך ג'נין, בתוכם 4 בתים של חשודים שזוהו כחברים בחוליה שרצחה את הרב שבח. בשני בתים התנהל מעצר חלק - נכנסו ועצרו את האדם בלי בעיות.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הילד מוישי חזר עם נתניהו לזירת הפיגוע בו איבד את הוריו בהודו

האם רב העיר פתח תקווה תפר מכרז?

תקלה חוזרת: נוסעי אל על עוכבו שעות בתוך המטוס

בווידאו: הנשיא ריבלין וסגן מנהל ביה"ח רמב"ם, על מצבו של הלוחם שנפצע קשה

בבית השלישי, לעומת זאת, המתין להם המבוקש כבר בחצר עם אקדח שלוף. כשהתקרבו הלוחמים המחבל פגע קשה באחד מהם ופצע לוחם נוסף. ישר לאחר מכן הוא נורה וחוסל. לוחם מג"ב שנפצע קשה הצליח לתפקד למרות הפגיעה שגרמה לו לאבד 2 ליטרים של דם מגופו.

בבית הרביעי היה חשש שהמחבל עומד להתבצר והוחלט לבצע עליו "סיר לחץ" - סגרו את הבית, ירו אש כבדה ושלחו דחפור שיהרוס עליו את הבית. כשעלה השחר, החליטו לא להשאיר את הכוחות בג'נין מאחר והתפתחו הפרות סדר.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ביקר היום את לוחם הימ"מ שנפצע באורח קשה בבית החולים רמב״ם בחיפה, ואמר כי "יצא לנו להכיר בחור מופלא ונפלא שנמצא עכשיו על שולחן הניתוחים, כאשר באמת בסכנת חיים מידית, חבריו בשטח והרופאים הביאו אותו למצב שבו על אף פגיעתו הקשה הוא יציב, ובעזרת השם מיד לאחר הניתוח הוא יתאושש. מצאנו משפחה נפלאה, משפחה שקשה לתאר". עוד הוסיף ריבלין: "אנו נמשיך ונאמר לכל מי שמבקש לשלוח בנו יד- אנחנו נשיג אתכם בכל מקום. הדברים אינם דברים בעלמא, ידע כל מי שרוצה להרים יד על אזרח ישראלי רק כי הוא ישראלי, אנחנו נמצא אותו".

 אחמד איסמאעיל ג'ראר, אחד המחבלים שחוסל בפשיטת הכוחות המיוחדים בג'נין
 

אחמד איסמאעיל ג'ראר, אחד המחבלים שחוסל בפשיטת הכוחות המיוחדים בג'נין ללא קרדיט

 

ד״ר מיקי הלברטל, סגן מנהל ביה"ח רמב"ם, סיפר כי "הלוחם שנפצע טופל היטב. הטיפול שהוא קיבל בשטח מרשים מאוד. מרשימים גם הפינוי המהיר שלו לבית החולים בעפולה, והטיפול הטוב שקיבל שם. הוא כרגע נמצא בחדר הניתוח, הוא יציב לחלוטין ואנחנו מעריכים שהוא יחלים ויחזור לעצמו במהרה". 

מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך,  התייחס גם הוא לפעולה בג'נין ואמר כי "הימ"מ שב והוכיח יכולות מבצעיות ומודיעיניות מן השורה הראשונה. היחידה מבצעת פעילות מבצעית בהיקפים חסרי תקדים והיא רושמת מדי יום הישגים מבצעיים משמעותיים במלחמה בטרור ובפשיעה החמורה.  הפעילות לסיכול חוליית הטרור שרצחה את הרב רזיאל שבח ז"ל, הייתה חלק מפעילות ענפה לפיענוח הרצח המתועב ולסיכול כוונות רצח נוספות של החוליה וסייעניה".  

נכון לעכשיו ישנם שני עצורים מתוך החוליה, שלפחות אחד מהם היה ברכב בו נסעו בערב הפיגוע. לא בטוחים עדיין אם היו 2 או 3 אנשים ברכב. אחד מהנוסעים הוא המחבל ששהה בתוך הבית שנהרס, ולא ידוע אם הוא עדיין בחיים. תוחלת החיים של חוליות מהסוג הזה, בעיקר חוליות חמאס, ועל פי כל הסימנים מדובר בפיגוע חמאס, היא קצרה. שבוע, אולי מעט יותר. המידע נאסף, הטבעת החלה להיסגר ואז הוחלט לפעול.

על פי המידע המודיעיני שהתקבל, בתחילה אותרה החוליה בשכם, לא הרחק ממוקד הפיגוע בחוות גלעד. אולם לאחר זמן קצר הבינו במערכת הביטחון שהמחבלים נמצאים בג'נין. תחילה דווח כי אחד המחבלים שחוסלו הוא אחמד נאסר ג'ראר, בנו של נאסר אחמד ג'ראר, פעיל טרור שחוסל ב-2002 בעת שתכנן פיגוע גדול שהיה מיועד לבניין רב קומות. עם זאת, דיווחים מאוחרים ציינו כי גורלו של נאסר ג'ראר לא ידוע עדיין, ולפי חלק מהידיעות הוא נמצא מתחת להריסות ביתו, או לחלופין הצליח לברוח. עוד דווח כי המחבל שנהרג מאש צה"ל הוא אחמד איסמאעיל ג'ראר.

 הריסות בית המחבל בג'נין
 

הריסות בית המחבל בג'נין( global scoop)

 

ארגון חמאס בגדה ספד לג'ראר, וכינה אותו "שאהיד". עוד נכתב: "חמאס משבח את אומץ בניה בקרב בלילה בג’נין אשר סרבו להיכנע והעדיפו למות מות קדושים. העובדה (שהישראלים) שהגיעו אל ג'ראר לא תפריע לחמאס להמשיך בהתנגדות".

בראיון לתוכנית "חמש עם רפי רשף", סיפרה אילנה שבח, אמו של הרב רזיאל שבח, כי משפחתה לא עודכנה מפי מקור מוסמך על חיסול החוליה, "פשוט שלחו לי וואטסאפ, הדלקנו את המחשב והיה מבזק חדשות". לדבריה, "בשיא הפעילות אני רעדתי ופחדתי מאוד. פחדתי שזה יגמר לא טוב ושנאבד קורבנות. המחבלים לא היו שווים עוד חייל אחד. היה לי מאוד קשה, שלחתי וואטסאפ לכל מי שאני מכירה שיתפללו שלא יהיו פצועים או הרוגים".

עוד התייחסה אילנה לקריאות לנקמה בלווית בנה ואמר כי "הלוויה הייתה כ-5 שעות, מילות הנקמה נאמרו ב-30 שניות. זה היה מספר אנשים מועט. זה לא אנחנו, זו לא הדרך שלנו או של רזיאל. בעלי אמר – 'אנחנו לא מחפשים נקמה, אנחנו מחפשים תקומה'".

כוח ימ"מ לפני היציאה לפעולה בג'נין, להריגת רוצחי הרב שבח
 

כוח ימ"מ לפני היציאה לפעולה בג'נין, להריגת רוצחי הרב שבח(דוברות המשטרה )

 

ארגון חמאס הגיב הבוקר על חיסול המחבלים שביצעו את הפיגוע בחוות גלעד ורצחו את הרב רזיאל שבח. בנוסף לכך קראו הפלגים הפלסטיניים ליום זעם מחר בתגובה למה שהם מגדירים "פשעי ישראל". "חוליית ג'נין אינה החוליה הראשונה ולא האחרונה", איים דובר חמאס, סאמי אבו זוהרי. בנוסף תקפו בחמאס את הרשות הפלסטינית על "התפקיד הנפשע שממלא התאום הביטחוני (עם ישראל)". הדובר איים כי התיאום "לא יצליח למנוע מההתנגדות להאבק כנגד הכרזת טראמפ ולהגן על ירושלים". 

ארגון פתח הגיב גם הוא לפעולה שאירעה הלילה. דף הפייסבוק של הארגון פרסם כרוז ובו נראה אחד מהמחבלים שנהרגו, פעיל החמאס אחמד ג׳ראר, לצד תמונת אביו שהיה בכיר בזרוע הצבאית של חמאס וחוסל בג'נין ב-2002. בכרוז נכתב : "הכפיר הזה מהאריה ההוא".