צה"ל חושף: תיעוד פיצוץ מנהרות הטרור שחדרו לשטח ישראל

סיור במנהרה ההתקפית של הג'יהאד האסלאמי שהופצצה מגלה פרויקט עצום בהיקפו – ק"מ וחצי של לוחות וקשתות בטון, המגיעים עד לפתח יישובי העוטף • צפו בדיווח מתוך המנהרה

  • פורסם ב:
  • 18/01/2018 15:58
  • |
  • עודכן ב:
  • 18/01/2018 23:04
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

צה"ל חשף היום (חמישי) תיעוד של פיצוץ המנהרה הארוכה שחפר הג'יהאד האסלאמי ב-30 באוקטובר, וגרמה למותם של 12 מחבלים. כמו כן, מתועדת השמדת מנהרת חמאס בכרם שלום, שנחשפה בסוף השבוע שעבר.

סיור בתוך המנהרה חושף פרויקט רחב היקפים - קילומטר וחצי של לוחות וקשתות בטון, ואפילו רצפת בטון, שהנתיב שלהם הולך מחאן יונס אל תוך שטחי ישראל מעבר לגבול, כ-2 ק"מ מקיבוץ כיסופים ובמרחק קצר מיישובי עוטף נוספים. גובה המנהרה כ-1.8 מטרים ורוחבה כ-80 ס"מ. כך, היא מאפשרת  לכוח גדול של מחבלים ללכת בתוכה במהירות.

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

טורקיה תפעל צבאית בסוריה; דמשק: ניירט מטוסים שיתקפו

בפעם החמישית: שר הפנים אריה דרעי נחקר במשטרה

קרב לילי בג'נין: לוחם נפצע קשה, שניים מרוצחי הרב שבח חוסלו

6 ימים מאז שנחשפה מנהרת הטרור של חמאס מתחת למעבר כרם שלום, מידע חדש שמתפרסם שופך אור על המנהרות שממשיכים לחפור ארגוני הטרור, ובראשם חמאס. היום התגלה כי מנהרה אחרת של חמאס, שהתגלתה אף היא ונוטרלה לפני כחודש וחצי באותו אזור, הגיעה לטווח של ק"מ אחד בשטח ישראל. לצורך ההשוואה, מנהרת הג'יהאד האסלאמי שצה"ל התיר לצלם, הגיעה לטווח של כ-200 מטרים מגדר המערכת, אחרי שעומקה המקסימלי היה 26 מטרים מתחת לאדמה. 

 פיצוץ מנהרת הטרור ברצועת עזה
 

פיצוץ מנהרת הטרור ברצועת עזה(דובר צה"ל )

 

שיטת החפירה של הג'יהאד האסלאמי כללה ניווט פרימיטיבי יחסית, אך כזה שסייע ואפשר את הכוונת התוואי מזרחה לעבר ישראל: מספר פלסטינים עבדו בחפירות המנהרה, בשלוש משמרות, עם הפסקה רק ביום שישי. מספר חופרים היו בחזית המנהרה והיתר סייעו לוגיסטית לתיקון תקלות, החלפת ציוד ועוד. פעולה רגישה כמו חציית המנהרה לישראל, או העברת אמצעי לחימה בתוכה בוצעה ע"י כוח מיוחד של חמאס. החופרים השתמשו במעין סירות פלסטיק בצורת קאנו כדי להוביל את קשתות ולוחות הבטון לדיפון המנהרה מחד ולהוצאת החול והאדמה מאידך. תלוליות החול שנוצרו בצד העזתי דווקא לא הוסתרו ע"י הפלסטינים ולוחות הבטון הובאו ממפעלים ברחבי הרצועה. כך הצליחו אנשי הארגון לחפור בין 10 ל-20 מטרים ביום אחד.

החופרים עצמם הסתייעו בצינורות או בבלוני חמצן להזרמת אוויר, כדי לא להיחנק במנהרה. כאשר צה"ל פוצץ אותה קרקעית, הקריסה גרמה למותם של 7 מחבלים בצד הישראלי ו-5 בצד העזתי. בצה"ל מעריכים כי שימוש במנהרה ע"י מחבלים סוררים הוא אפשרי, אך הפתחים בצד העזתי נשמרים היטב על ידי חמאס. 

"מיום ליום חמאס מתקרב למסקנה שאין לו מה להשקיע יותר במנהור ההתקפי", העריך היום קצין בכיר בפיקוד הדרום, "יתכן וישקיע את משאביו לדברים אחרים, כמו רחפנים, או דיוק הרקטות, מהן אני מוטרד".

לדבריו, "המאמץ מול המנהרות הוא לא של זבנג וגמרנו. השלמנו כבר 4 ק"מ מקיר המכשול התת קרקעי ואת המנהרות שחשפנו לאחרונה גילינו באמצעים אחרים. עד סוף השנה נסיים מעל 50% מקיר המכשול ואת כולו נסיים בתוך כשנה וחצי. התחלנו מול מוקדים מאוימים יותר, כמו ליד שדרות, נתיב העשרה ונחל עוז ונמשיך דרומה. חמאס מסתכל בעיניים כלות על הפרויקט שלנו נגד המנהרות. יום סיום הקמת המכשול הוא לא היום שבו נצא למלחמה יזומה". 

 פתח מנהרת חמאס שאותרה בשטח ישראל
 

פתח מנהרת חמאס שאותרה בשטח ישראל חדשות עשר

 

הקצין הבכיר התייחס בדבריו גם למצב ההומניטרי המידרדר ברצועה, ואמר כי "עזה נמצאת במצב הקשה ביותר שבו היא הייתה בעשור האחרון. יכולה להעיד על כך כמות משאיות הסחורות שנכנסת לרצועה מכרם שלום, שירדה מ-800 עד 1,200 ביום ל-400-300, סימן לכוח הקנייה החלש ברצועה ול-46% האבטלה שבה. לכן חמאס הלך לפיוס ואפשר לרשות הפלסטינית לשלוט במעברים ובגביית המיסים. עזה לא תהיה סינגפור, אבל היא גם לא חייבת להיות סומליה והיא מתקרבת לסומליה. הפתרון לעזה לא יבוא מהסיוע האמריקני לאונר"א אלא מפרויקטים בינ"ל". 

הגורם ציין עוד כי עזה תישאר במצבה בין היתר כל עוד לא תיפתר בעיית השבויים והנעדרים הישראלים שמוחזקים ע"י חמאס. לדבריו, לארגון הטרור אין אינטרס לפתוח במערכה נגד ישראל, גם בשל ההרתעה שעדיין קיימת. 23 הרוגים פלסטינים מאש צה"ל ברצועת עזה נרשמו בחודשיים האחרונים, ללא תגובה של חמאס. 12 מהם בקריסת מנהרת הג'יהאד, 2 בהתקפות של חיל האוויר על יעדי חמאס והיתר בהפגנות על הגדר. בנוגע לפלסטיני קטוע הרגליים שנהרג בהפגנה על הגדר, לפני כשלושה שבועות ציין הגורם כי בתום תחקיר האירוע, אף חייל לא כיוון לעברו נשק ולא נפתחה אש לעברו. האפשרות כי נפגע מאמצעי לפיזור הפגנות נבדקת.